JAV – liberalizmo bastionas – neretai stebina likusį pasaulį keistais suvaržymais, kurie netikėčiausiais būdais apriboja žmonių laisves, rašo CNBC.
Michaelas Bloombergas, kovoje su nutukimu siūlo imtis draudimų ir apriboti kaloringų gaiviųjų gėrimų prekybą maisto prekių parduotuvėse. Daugelis amerikiečių baiminasi, kad toks kišimasis į jų gyvenimą yra netoleruotinas ir neatitinka laisvės dvasios. Esą kiekvienas turi asmeniškai nuspręsti, kas jam yra priimtina, o kas ne.
Kaip žinia amerikiečiai itin myli pasirinkimo laisvę, tačiau Niujorko mero manymu nutukimas yra kur kas didesnė problema nei vieno menko pasirinkimo apribojimas. Niujorko mero pasiūlymas tikrai nėra išskirtinis, daugelyje JAV valstijų galioja skirtingi vietos įstatymai, tad nenuostabu, kad šioje įvairovėje galima aptikti ir itin egzotiškų bandymų įstatymais sureguliuoti žmonių gyvenimą.
Trumposios žinutės
Fortly miestelyje (Naujojo Džersio valstija) vietos valdžia priėmė teisės aktą, kuriuo buvo uždrausta rašyti trumpąsias žinutes vaikštant miesto gatvėmis. Nepaklusniesiems tenka sumokėti 85 JAV dolerių baudą. Šį sprendimą lėmė kelios avarijos, kurių metu buvo sužaloti pėstieji, nepastebėję artėjančio automobilio, nes tuo metu visą dėmesį buvo sutelkę į mobilųjį telefoną.
Gelbėjimosi liemenės
2011 metų vasarą Vašingtono valstijos Kingso grafystėje priimtas teisės aktas, kurio pagrindu visi asmenys, kurie maudosi arba plaukioja upėse privalo dėvėti gelbėjimosi liemenę. Taisyklių pažeidėjams grėsė 86 JAV dolerių bauda. Nežinia, ar šis draudimas galios ir šią vasarą.
Nusmukusios kelnės
Tenesio valstijos mokiniams yra draudžiama dėvėti apsmukusias kelnes, kurios atidengia apatinį trikotažą arba nepadorias kūno dalis. Tiems, kurie negali susitaikyti su mados tendencijų varžymais, tenka sumokėti 250 JAV dolerių arba atlikti 160 valandų viešųjų darbų.
Purvini automobiliai
Minetokoje (Minesotos valstija) purvino automobilio savininkas yra laikomas viešosios tvarkos pažeidėju. Įstatymas draudžia vairuoti bet kokią transporto priemonę, kurios padangos dėl didelio purvo kiekio gali priteršti miesto gatves. Bauda už šį pažeidimą siekia iki 2 tūkst. JAV dolerių, tačiau miestelio atstovas teigia, kad prieš skiriant piniginę bausmę vairuotojai yra perspėjami ir paprašomi nusiplauti savo automobilius.
Kremas nuo įdegio
2011 metais Merilendo valstija įgyvendino teisės aktų rinkinį, kuriais siekiama apriboti seksualinį vaikų išnaudojimą. Vis dėlto panašu, kad įstatymų leidėjas nuėjo per toli, nes viename iš teisės aktų yra reguliuojamas vaikų ištepimas kremu nuo įdegio vasaros stovyklose. Anot taisyklių, vaikų stovyklos darbuotojai, norintys ištepti vaiką kremu nuo saulės, visų pirma privalo gauti tėvų sutikimą.
Cigarečių dūmai
2003 metais Niujorkas tapo pirmąja JAV valstija, kurioje buvo uždraustas rūkymas viešose uždarose patalpose. 2011 metais toks pats draudimas įsigaliojo ir viešose vietose lauke. Taisyklių nepaisančių rūkalių piniginės yra palengvinamos 50 JAV dolerių.
Maistas ir žaislai
1979 metais „McDonald's“ sugalvojo naują rinkodaros taktiką, norėdami pritraukti jaunuosius pirkėjus greitojo maisto pardavėjai drauge su „Happy Meal“ rinkiniu dovanodavo vaikišką žaisliuką. 2011 metais San Francisko valdžia nutarė uždrausti tokias jaunųjų klientų viliones. Išimtis buvo padaryta tik tiems maisto rinkiniams, kurių sudėtis atitiko nustatytus sveikos mitybos standartus.
Šiukšlės ir automobiliai
Hiltonhed miestelis (Pietų Karolinos valstija) nutarė išsiskirti uždrausdamas šiukšlinti automobilio salone. Pažodžiui teisės aktas skamba taip: „draudžiama patalpose, automobiliuose ir miesto teritorijoje palikti, kaupti arba leisti rinktis bet kokio pobūdžio šiukšlėms ir atliekoms taip, kad jomis galėtų pasinaudoti žiurkės“. Įstatymo pažeidėjai gali būti nubausti 500 JAV dolerių bauda arba 30 dienų atsidurti už grotų.
Rūšiavimas
2009 metasi San Francisko valdžia įpareigojo miesto gyventojus ir įmones rūšiuoti šiukšles. Pažeidėjų laukia bausmės nuo 100 iki 500 JAV dolerių.
Lošimai
2005 metais 1,8 mln. JAV gyventojų kasdien dalyvavo internetiniuose lošimuose. Vien tik internetinio pokerio verslo metinė apyvarta siekė 2,4 mlrd. JAV dolerių. 2006 metais federalinė valdžia kriminalizavo internetinius lošimus. Teisės aktas draudė finansų institucijoms vykdyti mokėjimų pavedimus, kurie buvo susiję su internetiniais lošimais. Rimčiausi lošėjai persikraustė gyventi į Kanadą, Pietų Ameriką bei Europą, kur tokie ribojimai negalioja.
Keiksmažodžiai
Rokvilio (Merilendo valstija) gyventojai ir svečiai turėtų prilaikyti liežuvį, mat keiksmažodžiai čia yra draudžiami. Tiksliau draudžiama keiktis, jeigu aplinkiniai gali jus išgirsti. Aštrialiežuvių laukia 100 JAV dolerių bauda arba areštas iki 90 dienų.
Automobilių padangos
Kanzaso valstijos valdžia neapsikentė kelių erelių, todėl nutarė uždrausti pernelyg staigų automobilio pajudėjimą iš vietos, kurio metu prasisukančios padangos sukelia ausiai nemalonų garsą. Kai kurie miesteliai detalizavo šį draudimą ir įpareigojo vairuotojus posūkiuose elgtis apdairiai, nes jeigu atlikdami posūkį priversite cypti savo automobilio padangas, tuomet kelių patrulis bus priverstas išrašyti baudos kvitą, kuris siekia iki 500 JAV dolerių.