• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnai girdimas stereotipinis mitas, kad atminties aštrumas priklauso nuo amžiaus, o senstant ji prastėja. Tačiau tuo vis dažniau skundžiasi ir jauni žmonės. Visgi, tikrieji geros atminties „priešai“ yra stresas, kelių darbų atlikimas vienu metu ir psichotropinės medžiagos.

7

Dažnai girdimas stereotipinis mitas, kad atminties aštrumas priklauso nuo amžiaus, o senstant ji prastėja. Tačiau tuo vis dažniau skundžiasi ir jauni žmonės. Visgi, tikrieji geros atminties „priešai“ yra stresas, kelių darbų atlikimas vienu metu ir psichotropinės medžiagos.

REKLAMA

Portalui tv3.lt Lietuvos atminties čempionas, „Atminties akademija“ įkūrėjas Henrikas Šalūga atskleidė, ką galima pasiekti pasitelkus atminties technikas, kaip savarankiškai išmokti užsienio kalbą ir kaip nepamiršti svarbių dalykų, nesijaudojant lipniais lapeliais.

Kontroliuokite atminties aštrumą

Taigi svarbiausia suprasti, kad patys galite valdyti atminties galias, tik reikia žinoti būdus. Henrikas pasakoja, kad dar pradinėse klasėse susidūrė su tuo, kad visi kalbėjo tik apie tai, ką reikia išmokti, bet ne kaip. Tuo metu jis pats išmoko kalbėti ir skaityti vokiečių kalba žiūrėdamas animacinius filmus.

Tai tik parodė, kad daugumos pedagogų taikomos metodikos nėra efektyvios. Todėl nenuostabu, kad nemaža dalis žmonių, baigę mokyklą, taip ir nemoka užsienio kalbos. „Pagrindiniai geros atminties ingredientai: asociacijos, vaizduotė, pažįstamos vietovės. Tinkamai panaudojus šiuos tris principus galima lengvai įsiminti daug lengviau bet kokią informaciją“, – pasakojo H. Šalūga.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pasakoja, kad įsiminimo sėkmė priklauso nuo vaizduotės, kūrybiškumo ir net gyvenimo būdo. Lipnių priminimų lapelių jums nereikės, jeigu svarbiems dalykams sukursite asociacijas – kuo įdomesnes, mažiau įtikėtinas bei patalpintas jums žinomoje aplinkoje. Pavyzdžiui, savo pirkinius sugyvinkite, suteikite jiems emocijas ir išdėliokite pasirinkta tvarka. Vargu, ar galėsite parduotuvėje pamiršti nusipirkti šokusių prie jūsų šaldytuvo bananų ar kitokių milžiniško dydžio produktų iš virtuvės, kuriuos sukūrė jūsų vaizduotė.

REKLAMA

Plačiau apie panašias atminties technikas galima sužinoti seminaruose ir konsultacijose, o keliais pagrindiniais patarimais, Henrikas dalijasi jau dabar.

Kalbai išmokti reikalinga vaizduotė

Kalba yra vienas iš įgūdžių, kuris susideda dar iš smulkesnių dalių: supratimo, kalbėjimo, skaitymo ir rašymo, būtinų tobulinti, norint įvaldyti, išmokti kalbą. Henriko manymu, daugumos daroma klaida yra tobulinimas visų įgūdžių vienu metu. Kaip jis minėjo anksčiau, keli darbai apsunkina atmintį, taip ir su kalbos mokymuosi.

REKLAMA
REKLAMA

„Padidinimo stiklu galima sukelti gaisrą bet tik tuo atveju jei naudosime jį šviesai koncentruoti į vieną mažą tašką. Tas pats galioja ir kalboms. Būtina tobulinti vieną įgūdį vienu metu“, – sako H. Šalūga. Atminties technikos gali labai pasitarnauti kalbos pagrindų įvaldymui, žodyno įsisavinimui. „Kiekvienas, pabrėžiu kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo amžiaus gali įsiminti 50-100 naujų užsienio kalbos žodžių per valandą, svarbiausia naudotis tinkamais metodais apie kuriuos plačiau ir pasakoju savo kursuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi jei galite įsiminti 50 naujų žodžių per valandą, vadinasi per 20 valandų jau turėtumėte gerą žodyną (1000 žodžių). To pilnai pakaktų bendravimui užsienyje net ir nemokant gramatinių struktūrų (kalbant tik bendratimi „aš norėti valgyti“ ir pan.)“, – atskleidžia atminties čempionas.

Visgi, jis pabrėžia, kad neburia stebuklų ir nesako, jog kalbą galima išmokti visiems per savaitę. Juolab, viskas priklauso nuo užsibrėžto tikslo. Tačiau 2-3 mėnesių darbo turėtų pakakti gebėjimui laisvai bendrauti su kitataučiais.

REKLAMA

„Svarbu vizualizuoti žodžius, kuriuos norime įsiminti. Mūsų smegenys labai gerai atsimena vaizdinius, todėl būtinai priskirkite vaizdinį tiek lietuviškam žodžiui, tiek užsienietiškam. Pvz. begemotas angliškai yra hippopotamus. Kokį žodį lietuvių kalboje primena angliškas hippopotamus? Man tai skamba panašiai kaip hip hop, todėl įsivaizduoju hip hopą besiklausantį begemotą.

Šis vaizdinys lengvai išliks jūsų atmintyje jei pasistengsite jį pakankamai aiškiai įsivaizduoti. Ir sekantį kartą, kai norėsite prisiminti kaip angl. begemotas iš karto pagalvosite apie hip hopą, o tai pasufleruos žodžio versiją anglų kalboje“, – pagrindinį principą atskleidžia H. Šalūga.

REKLAMA

Atminties čempionatai – stebina rezultatais

Pats Henrikas yra keturių Lietuvos pi konstantos čempionatų nugalėtojas. Šio konkurso esmė yra parašyti teisingai kuo daugiau pi konstantos (3,14) skaitmenų po kablelio.

„Pats šiemet parašiau 5000 skaitmenų, bet Lietuvoje taisyklės negailestingos, riba skaičiuojama iki pirmo supainioto skaitmens. Todėl šių metų mano rezultatas yra tik 3117“, – prisiminė jis. Pasaulio atminties čempionatuose skaičiai dar įpsūdingesni ir jie tik dar kartą įrodo, kad amžius nėra svarbiausias faktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2013 m. H. Šalūga buvo vienintelis lietuvis pasaulio atminties čempionate Londone, ten sutikęs jauniausią dalyvį, kuriam buvo vos 9-eri bei vyriausią – daugiau kaip 50 metų vyrą. Žmonės varžosi ir demonstruoja savo atminties gebėjimus visame pasaulyje, tačiau to pasiekti galėtų kiekvienas labiau norintis ir su tuo dirbantis. Visgi, užduotys nėra paprastos iš pirmo žvilgsnio.

„Pasaulio atminties čempionatą sudaro 10 užduočių:

vardų ir veidų įsiminimas;

įvairių žodžių įsiminimas;

binarinių skaičių įsiminimas;

1 val. skaičių įsiminimas;

5 min. skaičių įsiminimas;

išgalvotų istorinių datų įsiminimas;

1 val. kortų įsiminimas;

abstrakčių paveikslėlių įsiminimas;

„speed cards“ (kortų kaladės įsiminimas per kiek galima trumpesnį laiką);

kas sekundę vardijamų skaičių įsiminimas“, – papasakojo Henrikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų