Svarstoma galimybė sujungti vienoje apskrityje arba apygardoje esančius apylinkės teismus į vieną juridinį vienetą, dabartinius apylinkės teismus paverčiant jo skyriais.
Sutaupys vieną kitą milijoną
Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojo Juliaus Sabatausko, apylinkės teismų sujungimas į vieną juridinį vienetą pagal apskritis leistų sutaupyti nuo pusės iki 5 milijonų litų kasmet, sujungus pagal apygardas būtų sutaupyta dar daugiau, rašo „Respublika“.
„Didelių finansinių investicijų tai nepareikalautų, atvirkščiai, tai leistų sutaupyti, nes tada nebereikėtų 10 buhalterių vietoj vieno, nebereikėtų 10 žmonių, kurie užsiiminėja personalo klausimais ir panašiai“, - aiškino J. Sabatauskas po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi.
Pasak jo, dabar rajonų centruose esantys teismai taptų apylinkės teismo skyriais, kiekvienas juridinis asmuo - apylinkės teismas turėtų savo kanclerį, šis perimtų ūkines, administracines, finansines funkcijas, už kurias dabar yra atsakingas teismo pirmininkas.
Nauda – ir gyventojams, ir teisėjams
J. Sabatausko teigimu, pertvarka būtų naudinga ir gyventojams.
„Pavyzdžiui, Vilniaus mieste po vienu stogu glaudžiasi trys apylinkės teismai, juose - trys langeliai. Žmogus atneša ieškinį, o paskui paaiškėja, kad jį atidavė ne tam teismui, ir vėl viskas iš naujo. To neturi būti“, - sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas.
Anot jo, toks administracinis pakeitimas leistų teisėjams labiau specializuotis nagrinėjant konkrečias bylas, išaugtų nagrinėjimo kokybė, paspartėtų procesas. „Dabar mažame apylinkės teisme 5-7 teisėjai sprendžia ir baudžiamąsias, ir civilines, ir administracinių teisės pažeidimų bylas. Reformavus struktūrą teisėjams iš mažesnio skyriaus galėtų atvykti į pagalbą kolegos iš didesnio miesto“, - sakė J. Sabatauskas.
Tereikia politinės valios
Pasak jo, tokia pertvarka galėtų būti įvykdyta labai greitai, tam tereikia politinės valios. Anot J. Sabatausko, tam būtų galima remtis jau sėkmingai įvykdytomis panašiomis administracinėmis reformomis Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, Muitinės departamente, taip pat užsienio šalių, ypač Danijos, Estijos patirtimi.
Anot J. Sabatausko, tam, kad būtų sujungti teismai, reikia keisti įstatymą, tuo tarpu kanclerio pareigybė jau yra įtvirtinta teisės aktais.
Teisingumo ministras
Mano manymu, esant dabartiniam suskirstymui kiekviename apylinkės teisme įdarbinti po kanclerį - per didelė prabanga.
Aš esu numatęs ir kitų teismų veiklos pakeitimų. Jau šį penktadienį ketinu Teisėjų tarybos prašyti pateikti pasiūlymus, kokias teismams nebūdingas funkcijas būtų galima sumažinti, kad jie galėtų efektyviau, greičiau nagrinėti ginčus.
Taip pat ketinu skirti daugiau dėmesio elektroninių iniciatyvų realizavimui, taip pat tam, kad būtų pradėta taikyti dar viena naujovė - teismo posėdžio įrašymas. Pagal įstatymą teismo posėdžiai turėtų būti pradėti įrašinėti nuo 2010 m. liepos.