Stojus sausiems ir saulėtiems orams didžiuosiuose Lietuvos miestuose padidėjo oro tarša. Kaune užterštumas leistiną normą viršija dukart, kai kuriuose sostinės rajonuose – pusantro karto. Didesnė nei leidžiama oro tarša fiksuojama ir Klaipėdoje. Savivaldybės tai iš dalies lemiančių statybų priežiūrą ketina griežtinti, o sostinės gatves – laistyti. Tačiau – dar ne dabar.
Sostinės gatvėse – dulkių stulpai. Virš miesto tvyrantį smogą galima matyti net plika akimi. Aplinkos apsaugos agentūros specialistai teigia, kad jau antrą savaitę kietųjų dalelių koncentracija daugelyje Vilniaus vietų viršija nustatytą ribą. Tyrimų vietoje, kur filmavo LTV „Savaitė“, dalelių koncentracija siekia beveik 160 mikrogramų kubiniame metre.
„Reikėtų paskaičiuoti paskutinių 24 valandų vidutinę koncentraciją. Praeitą parą stotyje ji siekė 77 mikrogramus kubiniame metre, t. y. pusantro karto viršijo normą“, – sako Zita Šilienė, Aplinkos apsaugos agentūros vyriausioji specialistė.
Didžiausias kietųjų dalelių kiekis ore tvyro Žirmūnuose, Savanorių prospekte ir miesto centre. Tai priklauso nuo intensyvaus mašinų srauto, kuris ypač padidėja dėl aplink vykstančių statybų. Tačiau, pasak specialistų, jei miesto gatvės būtų valomos efektyviau, tokio užterštumo nejaustume.
Tuo metu Vilniaus savivaldybės pareigūnai teisinasi esą staigiai nutirpus sniegui, liko smėlio, kuriuo buvo barstomos gatvės, ir jo dar nespėta išvežti. Be to, pasak pareigūno, iš statybų į gatves išvažiavusios sunkiasvorės mašinos nesilaiko taisyklių: nuo ratų nenuplauna molio, kuris nubyra gatvėse, o žemes dažnai veža neuždengę kėbulo.
Savivaldybė statybų priežiūrą ketina griežtinti, o sostinės gatves – laistyti. Tačiau dar ne dabar.
„Kada oro sąlygos leis. Yra šalta pakankamai asfalto danga, minusinė temperatūra. Tai jeigu mes norim padaryti iš Vilniaus gatvių čiuožyklą, tai aš nemanau, kad taip reikėtų daryti“, – „Savaitei“ aiškina Virginijus Dastikas, Vilniaus savivaldybės Energetikos ir ūkio departamento direktorius.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja, kad kietosios dalelės, patekę į žmogaus organizmą sukelia kvėpavimo sistemos ligas: bronchitą, tracheitą, išprovokuoja bronchinę astmą. Tad žmonės, turintys lėtinių ligų, turėtų pasirūpinti vaistų atsarga, o butus vėdinti tik ankstų rytą arba vėlų vakarą.
„Nevaikščioti greta intensyvaus eismo gatvių, nesportuoti, nelakstyti prie gatvių. Fizinio krūvio metu kietųjų dalelių į organizmą patenka iki 60 proc. daugiau, nes sportuodami giliau kvėpuojame ir daugiau jų įkvepiame“, – LTV sako Asta Razmienė, Vilniaus visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėja .
Padidėjusi oro tarša fiksuojama ne tik Vilniuje, bet ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. Tuo metu Panevėžyje gatvės imtos valyti jau prieš porą savaičių.