Kadenciją baigiantis prezidentas Valdas Adamkus paskyrė Ingridą Šimonytę naująja finansų ministre. Prieš tai Vyriausybė apsisprendė, kaip mažinti valdininkų algas, vėliau bus galvojama ir apie pensijas.
Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto magistrantė savo karjerą Finansų ministerijoje pradėjo prieš 12 metų. Kelias pastarąsias dienas ji jau dirbo kaip viceministrė.
Ministre tapusiai I.Šimonytei nebus lengva - būtent į ją gali lėkti kritikos strėlės dėl nepopuliarių Vyriausybės sprendimų. Vakar ministrų kabinetas nusprendė siūlyti Seimui nuo rugpjūčio darbo užmokestį valdininkams vidutiniškai sumažinti dešimtadaliu. Politikams ir geriausiai mokamiems tarnautojams algas siūloma apkarpyti 15-24,5 procento.
Paliko gerą įspūdį
Prezidentūroje vakar apsilankiusi I.Šimonytė valstybės vadovui paliko gerą įspūdį. V.Adamkus gyrė būsimąją ministrę už puikų finansų sistemos išmanymą, nemažą praktinio darbo patirtį. Jis domėjosi, kaip I.Šimonytė vertina šiandienę mūsų krašto ekonominę situaciją, „Sodros“ problemas ir kaip siūlytų jas spręsti. V.Adamkus apgailestavo, kad, siekdama išsaugoti finansinį stabilumą, Vyriausybė neišvengia prieštaringai vertinamų sprendimų. Po daugiau nei pusvalandį trukusio pokalbio V.Adamkus I.Šimonytę įvertino kaip žmogų, geriausiai išmanantį finansines sunkmečio problemas.
Svarbiausia - stabilumas
Tačiau būsimoji finansų ministrė prisipažino nežinanti išskirtinių būdų ekonominiams sunkumams įveikti. Anot jos, dabar svarbiausia užtikrinti ilgalaikį finansų sistemos stabilumą, kuris leistų artimiausiais metais įsivesti eurą.
I.Šimonytė neabejoja, kad to siekiant nepopuliarūs sprendimai neišvengiami. Ji mano, jog būtina mažinti bazinį atlyginimo dydį. „Negali būti taip, kad viešajame sektoriuje tai nevyktų. Manau, jog pavyko pasiekti protingą sutarimą, kaip darbo užmokesčio mažinimo naštą paskirstyti tarp didesnes ir mažesnes pajamas gaunančių žmonių“, - aiškino būsimoji ministrė.
I.Šimonytė kol kas neatskleidžia, ar mato būtinybę artimiausiu metu mažinti pensijas. „Manau, kad šiuo atveju bus tariamasi su visuomene“, - aptakiai kalbėjo ji. Tačiau I.Šimonytė pritarė viešai pasigirdusiems siūlymams peržiūrėti rentų ir valstybinių pensijų skyrimo tvarką. Anot jos, esama atvejų, kai vienas žmogus iš valstybės gauna po kelias išmokas.
Ne visiems po lygiai
Intensyvus darbas vakar virė ir Vyriausybėje. Spręsta, pagal kokius principus valstybės tarnautojams apkarpyti algas. Tai daryti siūloma keliais būdais. 5 proc. (nuo 475 iki 450 litų) norima sumažinti pareiginės algos bazinį dydį ir 7,5 proc. nurėžti nuo priedų aukštesniems nei 11-osios kategorijos valdininkams. Palaiminus tokius pakeitimus, daugiausia uždirbančių valstybės tarnautojų, kurių iš viso yra 24, atlyginimai sumažėtų 24,5 procento. „Vietoj vienodo 10 proc. mažinimo siūloma tam tikra gradacija. Visiems valstybės tarnautojams bazinis atlyginimas mažinamas 5 proc., o toliau mažinami koeficientų dydžiai, priedai už kvalifikacines klases. Tokią pačią tvarką siūloma taikyti ir statutiniams pareigūnams“, - aiškino premjeras Andrius Kubilius.
Ateis ir pensijų eilė
Seimo nariams, ministrams, merams ir jų pavaduotojams, teisėjams, kurie skirstomi ne pagal kategorijas, o pagal pareigybes, priedus norima mažinti po 10 procentų. Prokurorams, kontrolieriams bei inspektoriams, atsižvelgiant į pareigybes, - iki 7,5 procento. Premjerui, ministrams, Seimo pirmininkui ir parlamentarams darbo užmokestį siūloma apkarpyti 15 procentų.
Vyriausybės nutarime nurodoma, kad sumažintas pareiginės algos bazinis dydis turėtų galioti iki metų pabaigos, tačiau taip pat pažymima, kad jį numatoma taikyti ir 2010 metais. Premjero A.Kubiliaus nuomone, jei pavyktų įteisinti Vyriausybės siūlomą atlyginimų mažinimą, valdininkų darbo užmokesčio nereikėtų liesti iki 2010-ųjų pabaigos.
A.Kubilius taip pat patvirtino, kad ketinama peržiūrėti socialines išmokas ir pensijas. Pastarųjų mažinimą ketinama diferencijuoti, kad būtų apsaugoti skurdžiausiai besiverčiantys asmenys. Apkarpius socialines išmokas ir pensijas kitais metais ketinama sutaupyti 1 mlrd. litų.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ