Statybas verslininkai planuoja maždaug hektaro plote, unikalioje vietoje Kaune, Ąžuolyno pašonėje. Ši teritorija patenka ir į „Unesco“ pasaulio paveldo sąrašą. Tad statyboms ėmė priešintis gyventojai.
„Tas planuojamas objektas niekaip nesusijęs, su Ąžuolyno kaip rekreacinio miško parko veikla, tiek ir su teniso kortų kaip sporto funkcija, tai kelia nerimą, kad tuo objektu galės naudotis tik ribotas skaičius žmonių, o visuomenės interesas bus pažeistas“, – teigia asociacijos „Žaliasis Ąžuolynas“ atstovė Laura Ramanauskaitė.
Verslininkai stebisi, kodėl žmonės ėmė bruzdėti tik dabar. Esą projektą derina beveik 6 metus, detalųjį planą keitė ir teikė svarstymui kelis kartus.
„Buvo keistas keturis kartus, tai kiekvieną kartą yra procedūrinis dalykas, svarstymo su visuomene, tai tas nesutikimas – mes nė vienos pretenzijos neturėjome“, – sako projekto vystytojas Robertas Jocius.
Pagal pirminį planą čia turėjo būti vystomas sporto medicinos turizmas. Dabar matyti, kad iškils sveikatingumo ir SPA centras, viešbutis, bus įrengta požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, šioje patrauklioje vietoje išdygs ir daugiabutis – 3 aukštų, 18 butų.
„Yra ieškoma sprendimų, kad atsipirktų projektai užsakovo, architektai žiūri, kaip įvilkti į rūbą, kuris būtų vertingas ir tiktų toje vietoje“, – teigia architektas Nerijus Stanionis.
Tad štai po tokių žodžių kyla klausimų – ar tai nėra pataikavimas verslui. Gyventojai tikina, kad dalį planų verslininkai iš pradžių nuo jų galimai slėpė.
„Mes apie daugiabučius nežinojome ir pamatėme tik vėliau, pamatę vizualizacijas – tai čia laukiame specialistų nuomonės ir dėl pačio aukštingumo, ir dėl vizualinės taršos“, – sako L. Ramanauskaitė.
Naikins teniso kortus
Žmonės bijo, kad verslo užmojai rengti požeminę automobilių aikštelę – pakenks ąžuolynui ir senieji medžiai ims nykti.
„Bus atlikti rimti drenažo darbai, Ąžuolyno miško parkas šaknys pakankamai ilgos ir gilios tas vandens pasiekiamumas vandens medžiams bus sutrikdytas, mes negalime matyti šiandien ar po 5 metų, tų pasekmių, bet jos gali pasirodyti vėlesniame laikotarpyje“, – komentuoja L. Ramanauskaitė.
Tad po tokio sujudimo projektą ėmė svarstyti ir Kauno regioninė architektūros taryba. Ir sako, kad jis neatitinka viešojo intereso. O štai Kauno savivaldybės vyriausias architektas sako nematantis priežasčių, kodėl statybas ten reiktų drausti.
„Tai nėra Ąžuolyno teritorija, šitas sklypas yra atskiras ir jis yra išimtas. Nežinau, visi tie, kurie rengė ir kurie tikrino tą projektą, problemų nematė“, – teigia Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius.
Gyventojai ir dalis architektų beda pirštu ir į istorinius teniso kortus. Statant kompleksą jie bus sunaikinti.
„Šitas kortų sklypas nėra išimtas iš teritorijos ir tas įstatymas galioja. O jūs tame įstatyme pasidarote atskirą sklypą ir tame darote komercinę veiklą. Jei šita teritorija skirta sportui, tai čia ir turi būti vystomi tik sporto objektai, kodėl jums šovė į galvą daryti kažkokius gyvenamuosius“, – komentuoja architektūros istorikė Jolita Kančienė.
Verslininkai tikina – kortai nuostolingi. Tad jų veiklos tęsti nemato prasmės, bet atminimą žada įamžinti.
„Primityviai laikyti teniso aikštelę neapsimoka, žmonės neina. Mes norime, kad toje vietoje atsirastų istoriniai dalykai, kurie buvo susiję su tenisu, kad atsirastų skulptūrų parkas, kur būtų besikeičiančios parodos eksponuojamos“, – sako R. Jocius.
Statybas verslininkai ketina pradėti pavasarį, skaičiuoja, kad bendra projekto vertė – apie 18 milijonų.
O gyventojai parengė peticiją, kurioje jau apie 2000 parašų ir siekia išsaugoti Ąžuolyno vientisumą.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.