Kaip šaldytuvas rūpinasi jūsų maistu, taip ir jūs turėtumėte rūpintis šaldytuvu.
Naudinga žinoti
Šaldytuvo negalima statyti arti radiatorių ir kitų šilumos šaltinių (įskaitant tiesioginius saulės spindulius) ar pristumti prie sienos – oras turi laisvai patekti į kondensatorių.
Negalima šaldytuvo eksploatuoti drėgnoje patalpoje, kur oro drėgmė viršija 80 proc.
Stovintis karštoje patalpoje šaldytuvas naudoja daugiau elektros energijos. Palankiausia aplinkos temperatūra šaldytuvo darbui – nuo 14 iki 32 laipsnių (jeigu yra daugiau nei 32 laipsniai, temperatūra šaldytuvo viduje gali tapti nepakankamai žema; jeigu aplinkos temperatūra žemesnė kaip 14 laipsnių, temperatūra šaldiklyje gali tapti pernelyg aukšta ir jame laikomi produktai ims atitirpti).
Dėl tos pačios priežasties šiltus maisto produktus į šaldytuvą dėti derėtų tik visiškai atvėsusius.
Šaldytuvą nedelsdami atitirpykite, kai susidaro ledas. Storas jo sluoksnis trukdo šalčiui normaliai pasiekti užšaldytus produktus, taigi didina elektros energijos suvartojimą.
Dėdami produktus į šaldytuvą ar juos išimdami pasistenkite dureles atviras laikyti kuo trumpiau. Tada ir ledo ant vidinių šaldytuvo dalių susikaups mažiau.
Neurgzk!
Kad nuolat palaikytų jūsų norimą temperatūrą, šaldytuve turi retkarčiais įsijungti kompresorius. Vadinasi, triukšmo nepavyks išvengti. Kai tik temperatūra pasiekia reikiamą lygį, šaldytuvo skleidžiamas triukšmas paprastai sumažėja. Jei nuodugniau, tai:
• Spragsėjimai šaldytuve girdisi, kai šiluminė relė įjungia arba išjungia kompresorių.
• Gausmą sukelia veikiantis kompresorius.
• Čiurlenimą arba burbuliavimą skleidžia veikiant kompresoriui vamzdeliais cirkuliuojantis šaldantis agentas. Tokius garsus galima dar kurį laiką girdėti net tada, kai šaldytuvas išjungtas.
Nors kai kurių šaldytuvų keliamas funkcinis triukšmas yra gana didelis, to priežastys nebūna rimtos, jos gana lengvai pašalinamos. Pavyzdžiui, papildomą triukšmą gali kelti netinkamai įdėtos lentynos ir stalčiai. Arba statant šaldytuvą galėjo būti deformuotas kondensatoriaus vamzdelis ant galinės šaldytuvo sienelės, todėl korpusas liečiasi prie sienos. Galiausiai šaldytuvas gali tiesiog nelygiai stovėti, prie ko nors liestis, nes jo kojelių aukštis nesureguliuotas.
Kaip padėsite, tiek ir suvalgysite
Šiuolaikiniai šaldytuvai taip sukonstruoti, kad laisvai cirkuliuojantis oras skirtingose jo dalyse užtikrina skirtingą temperatūrą: nuo 0 laipsnių iškart po šaldymo kamera iki 7 laipsnių apatinėje šaldytuvo dalyje, paprastai atskirtoje stikline pertvara. Būtent dėl to kiekvienai produktų grupei šaldytuve nurodoma konkreti vieta.
Šviežią mėsą, paukštieną, žuvį trumpai laikyti geriau padėti ant viršutinės lentynos. Ten pat geriausiai išsilaiko sūriai bei sviestas.
Vaisiai ir daržovės laikomi apatinėje šaldytuvo dalyje – specialiuose stiklu dengtuose konteineriuose ar stalčiuose.
Sūdyti ir marinuoti gaminiai puikiai išsilaiko apatinėje lentynoje.
Vyną, vaisvandenius, mineralinį vandenį dera laikyti 4–8 laipsnių temperatūroje specialioje lentynoje ant šaldytuvo durelių. Buteliai su stipriaisiais gėrimais šaldytuve gali būti laikomi tik pastatyti.
Nepamirškite, kad šaldytuve laikomi produktai išdžiūsta greičiau nei įprastinėmis sąlygomis, tad pasirūpinkite sudėti juos į uždarus indus ar maišelius (pirmasis variantas tinka mėsai, antrasis – daržovėms, na, o sūrį geriausia vynioti į pergamentinį popierių), butelius su skysčiais sandariai užkišti.
Kai kurie maisto produktai – mėsa, grietinėlė, pienas – labai lengvai sugeria kvapus. Pasistenkite šaldytuve jų nedėti šalia aštrų kvapą turinčio maisto (žuvies, silkės ir pan.).
Jei jau dedate į šaldytuvą puodą, gerai jį uždenkite. Ir niekuo gyvu nedėkite jo dar karšto – tai kenkia šaldytuvo darbui.
Tinkamai sudėti produktai ne tik užtikrins optimalų šaldytuvo darbą, bet ir patys išsaugos šviežumą bei gerą skonį.
Jokių valiklių
Šiuolaikiniai šaldytuvai gaminami taip, kad patenkintų pačių išrankiausių pirkėjų reikalavimus ir dizainui, ir eksploataciniams patogumams. Ypač pastariesiems: šaldytuvo priežiūra dabar turi reikalauti minimalių pastangų ir kuo mažiau laiko.
Deja, kad ir kaip toli pažengusi nūdienos buitinė technika, šaldytuvą vis tiek būtina periodiškai valyti siekiant išvengti nemalonių kvapų ir išsaugoti vidinius paviršius nepažeistus.
Šaldytuvo vidų (išskyrus durelių gumą) valykite šiltu vandeniu su trupučiu dezinfekuojančios priemonės. Niekada nenaudokite jokių miltelių ar chemikalų su rūgštimi. Durelių gumą valykite tik švariu vandeniu ir iškart kruopščiai nusausinkite.
Šaldytuvo išorę galima valyti muilinu vandeniu, itin suteptas vietas – specialiais valikliais.
Nuplautus šaldytuvo paviršius nuvalykite minkšta (pavyzdžiui, flaneline) šluoste, kad neliktų drėgmės, ruožų ir dėmių ant emalio.
Na, o kovoti su nosį riečiančiais kvapais šaldytuve yra ne vienas būdas:
• Valgomoji soda puikiai naikina kvapus. Galite šaldytuve pastatyti stiklinę vandenyje ištirpytos sodos. Arba tiesiog padėti indelį (geriausia – uždaromą, su skylutėmis dangtelyje, bet tiks ir atviras) su žiupsneliu sodos. Kartą per tris mėnesius pakeiskite sodą nauja.
• Kvapus sugeria ir medžio arba aktyvuota anglis. Galima keletą gabalėlių medžio anglies smulkiai sutrinti, suberti į dubenėlį ir palaikyti šaldytuve kokias 7 valandas. Arba suberti medžio ar aktyvuotos anglies miltelius į uždarą indą su angomis dangtelyje ir laikyti šaldytuve nuolat.
• Nuo blogų kvapų gelbsti citrina. Išplovus šaldytuvą galima tiesiog ištrinti jo paviršius drėgna šluoste su užlašintais keliais lašeliais citrinos sulčių. Arba supjaustykite citriną griežinėliais, sudėkite į lėkštelę ir pastatykite šaldytuve kelioms dienoms (bet ne ilgiau kaip savaitei, antraip citrina ims pūti).
• Perpjaukite perpus citriną, išgremžkite minkštimą ir į kiekvieną puselę priberkite sodos. Išdėliokite šiuos citrinos „indelius“ šaldytuve ir po savaitės išmeskite.
• Paprastą juodą duoną supjaustykite gabalėliais ir sudėkite į kelias lėkštutes. Pastatykite po vieną kiekvienoje tuščio įjungto šaldytuvo lentynėlėje 8–10 valandų. Vietoj duonos galima naudoti ir ryžius.
• Kvapams neutralizuoti šaldytuve galima laikyti bazilikus, gvazdikėlius, cinamoną, salierus, čiobrelius, ciberžolę, vaistinius kiečius, apelsino žieveles.
PARENGĖ KOSTAS ŠALKAUSKIS