Kraštą sukaustę šalčiai katastrofiškų pasekmių neturėjo, tik be vandens paliko kai kuriuos klaipėdiečius. Vis dėlto vieną auką Suvalkijoje speigas pasiėmė.
Šeštadienį netoli Vištyčio miestelio, esančio Vilkaviškio rajone, pro šalį čiuožę slidininkai rado mirtinai sušalusį Rėčiūnų kaimo gyventoją Gemą V. Jie buvo šokiruoti radinio - vyriškis gulėjo ant nuošalaus kaimo keliuko, šalia jo buvo krepšiai su sušalusiais produktais.
Namų nepasiekė.
Manoma, kad į ledą sušalęs 60-mečio kūnas ant kelio gulėjo jau nuo penktadienio pavakarės. Kaip LŽ sakė Vištyčio seniūnas Bronius Polita, penktadienio pavakarę ką tik pensiją gavęs nelaimėlis apsilankė miestelio parduotuvėse, paskui sėdo į maršrutinį Kybartų link važiuojantį autobusą ir pavažiavo apie tris kilometrus. Iki vienkiemio, kuriame gyveno, dar reikėjo paėjėti apie du kilometrus pėsčiomis.
Nuošalioje tarp kalvelių įsikūrusioje sodyboje gyvenantis Gemas V., seniūno teigimu, nebuvo mėgėjas piktnaudžiauti alkoholiu, nors retkarčiais "išlenkdavo" vieną kitą stikliuką. Su draugais jį Vištyčio gyventojai matė ir lemtingą penktadienio pavakarę. Tačiau ir tądien jis buvo rūpestingas - į nelaimės vietą atskubėję policininkai greta vyro kūno rado ir krepšius su jau sušalusiais maisto produktais.
"Sekdami pėdomis aptikome, kad brisdamas per sniegą jis buvo vieną kartą pargriuvęs, bet atsikėlė ir ėjo toliau. Už keliasdešimties metrų nuo tos vietos suklupo dar kartą ir daugiau atsikelti, matyt, nebepajėgė", - sukrėstas įvykio pasakojo B.Polita.
Ar mirtis vyriškį ištiko nuo šalčio, ar jis pargriuvo ant žemės sutrikus sveikatai ir tik paskui sušalo, turės nustatyti teismo medicinos ekspertai.
Praleido ramiai
Kiek žmonių Lietuvoje kreipėsi pagalbos dėl speigo, Bendrojo pagalbos centro (BPC) vyresnioji specialistė Sonata Indriulienė vakar negalėjo pasakyti. Esą tokius duomenis surenka ir apdoroja BPC Organizacinio skyriaus specialistai, kurie savaitgaliais nedirba.
Skirtingai nei BPC specialistai, Vilniaus nakvynės namų "Sala" slaugytoja Valentina Juonienė iš karto pranešė, kad naktį į sekmadienį klientų, padauginusių svaigiųjų gėrimų, užteko. Dvylika potencialių sušalėlių iš gatvių surinko ir atvežė policijos ekipažai, vieną greitosios medicinos pagalbos automobilis. Dar 21 žmogus į nakvynės namus prisistatė pats. Pasak V.Juonienės, pasisekė, kad nė vieno žmogaus nereikėjo vežti į ligonines dėl nušalimų.
Stintos į ižą neplaukia
Jau kelintą savaitę gamtą sukaustęs šaltis įsikibo ir nebepaleidžia pajūrio. Dėl lėtai, tačiau nenumaldomai užšąlančios jūros priekrantės žvejai nebegali išplaukti į jūrą užmesti tinklų. "Jūroje ledai plaukioja, kelios jūrmylės nuo kranto vien ižas, tinklus užmetame ir jie iškart prišąla, - LŽ vakar sakė Šventosios žvejys Viktoras Butavičius. - Be to, ir žvejoti nėra ką. Dabar turėtų būti pats stintmetis, tačiau jų nepagauname, nes stintos į ižą neplaukia. Kiek atsimenu, seniau visos žiemos tokios buvo, jūra kelis šimtus metrų prie kranto užšaldavo. Dabar pripratome prie švelnesnių žiemų, tad spustelėjęs šaltis iškart sukelia daugybę nepatogumų."
Užklupusių šalčių neatlaikė bendrovės "Klaipėdos vanduo" vamzdynai - dėl vamzdžių įtrūkimo savaitgalį kilo dvi didelės vandentiekio avarijos. Kai kurie Laukininkų gatvės daugiabučių ir įvairių miesto rajonų privačių namų gyventojai šeštadienį išvis neturėjo vandens.
Pervalka šventė pusiaužiemį
Tačiau per pačius šalčius, savaitgalį, vienos Neringos gyvenvietės Pervalkos bendruomenė šventė pusiaužiemį. Ankstų rytą į žvejybą ant Kuršių marių ledo už trijų kilometrų buvo išlydėti poledinės žūklės mėgėjai. Nors ir spaudė speigas, tokių buvo net dvylika, tarp jų buvo ir dvi moterys. Žvejyba ne itin sekėsi, dėl šalčio žvejai neišbuvo viso planuoto laiko, jie buvo parvežti valanda anksčiau. Neplanuotas šaltis kiek koregavo ir visą šventės scenarijų.
Iškilmingiausias šventės momentas - gintaro aukojimas ant aukuro. Norintieji sėmė saują smulkinto gintaro, sviedė į ugnį ir garsiai ar tyliai linkėjo laimės sau, savo šeimai ir kraštui.
Pavojaus nemato
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos budintis sinoptikas Silvestras Dikčius vakar teigė, kad ir artimiausiomis dienomis temperatūrų žemėlapis išliks margas. Nakties ir dienos temperatūra priklausys nuo giedrumo, o dangus numatomas giedras. Kai kur gali pasirodyti rūkas, tada turėtų gražiai nušerkšnyti. Prašomas pakomentuoti, kodėl kalbant apie visuotinį atšilimą sulaukėme tokios žvarbios žiemos, S.Dikčius teigė, kad vienintelės tokio atšalimo priežasties nėra. "Mokslininkai kalba apie slėgį, įvairius kitus sinoptinius parametrus, bet jie nesako, kodėl taip šalta. Vis dėlto nereikėtų skambinti pavojaus varpais, nes apie šilimo ar šalimo tendencijas būtų galima kalbėti, jei panašių šalčių sulauktume dvi tris žiemas iš eilės", - LŽ tvirtino S.Dikčius. Jo teigimu, jau nuo savaitės vidurio orai turėtų švelnėti, speigas trauksis, tačiau turėtų stipriau pasnigti. Esą vasario pradžia turėtų būti panaši į sausio pabaigą. "Iš inercijos atmosfera taip greitai nepersitvarkys ir orai vasarį staigiai nepasikeis, tai yra neturėtų labai atšilti", - sakė S.Dikčius.
Rekordas nesumuštas
Nors naktį visą Lietuvą buvo sukaustęs stiprus speigas ir termometrai rodė daugiau kaip 20 laipsnių žemiau nulio, absoliutus krašto šalčio rekordas liko nesumuštas ir tebepriklauso Utenai. 1956 metų vasario 1-ąją Aukštaitijos mieste meteorologai užfiksavo 42,9 laipsnio šalčio. Šį kartą Utenoje buvo gerokai šilčiau - 27 laipsniai šalčio.
Stipriausiai speigas savaitgalį buvo sukaustęs Pietų Lietuvą. Bene šalčiausia buvo Pirčiupiuose, kur termometro stulpelis buvo nusileidęs žemiau 30 laipsnių padalos.
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) primena, kad temperatūrai nukritus iki 20 laipsnių šalčio į mokyklą gali neiti 1-5 klasių moksleiviai. Orui atšalus iki 25 laipsnių, pamokos nevyksta ir vyresniems mokiniams.
Parengta pagal Mindaugo MILINIO, Kazio KAZAKEVIČIAUS, Ritos KRUŠINSKAITĖS, Rimanto VARNAUSKO pranešimus.