Tačiau per šimtą daugiabučių turinčioje savivaldybėje, daugiau nei 10 proc. renovuotų daugiabučių – jau didelis pasiekimas.
Atsinaujinti norėtų dar apie 20 namų
Arčiausiai renovacijos starto linijos – 7 senos statybos daugiabučiai, kurie vasarą iš rezervinių projektų sąrašo perėjo į finansuojamų projektų. Be to, šiuo metu renovacijos galimybėmis domisi dar apie 12 senos statybos namų – jiems parengti investiciniai planai.
„Ši ir praeita savaitė buvo labai intensyvi, dalyvaujame susitikimuose su gyventojais ir tikimės pateikti daugiau nei dešimties namų paraiškas naujausiame Aplinkos ministerijos kvietime dalyvauti renovacijoje“, – pasakoja Algirdas Naujokaitis, pridurdamas, kad nors gyventojų susidomėjimas atnaujinimu buvo didesnis, kai valstybė dosniau rėmė energinio efektyvumo priemones, vis dėlto norinčių prisijungti prie modernizacijos nestinga ir dabar.
„Gyventojų susidomėjimas labai skiriasi. Kartais sulaukiame beveik visų butų savininkų dalyvavimo, o kartais – nors daugiabutis didesnis – tik keli savininkai atvyksta į gyventojų susirinkimą“, – pasakoja pašnekovas.
Neskuba pradėti šildymo sezono
Pastarąsias kelias savaites oro temperatūra buvo gana aukšta, todėl šildymo sezono neskuba pradėti visi Šakių daugiabučiai, tačiau patogiausiai gyvena atnaujintų daugiabučių gyventojai: „Dar prieš kelias dienas bendravome su vieno atnaujinto daugiabučio gyventojais. Namuose jie vaikšto lengvai apsirengę ir apie šildymo sezono pradžią net negalvoja“, – pastebi A. Naujokaitis.
Šiuo metu daugiausiai tarp jau atnaujintų daugiabučių – mažiausiai 12 butų turintys namai. „Iš visų šiuo metu atnaujintų daugiabučių, tik vienas namas savarankiškai pasirengė investicijų projektą ir jį įgyvendino. Taip pat pastebime, kad namus prisijungti prie renovacijos paskatina pirmuose aukštuose įsikūrusios komercinės patalpos ir, žinoma, renovacijos kaina, kuri yra mažesnė butui, kai pats namas – didesnis“, – pasakoja pašnekovas.
Renovacija Šakių mieste jau spėjo paveikti ir nekilnojamo turto kainas – butai atnaujintuose namuose yra paklausesni, juos mieliau perka. „Įsigydami būstą atnaujintame name žmonių neišsigąsdina nei tai, kad reikės mokėti renovacijos paskolą, nei kitų renovacijos dokumentų tvarkymas. Matome iš savo patirties, kad renovacija yra vertinama“, – dėsto renovacijos administratorius.
Visas Šakių miestas galėtų tapti kvartalu
Iš viso daugiau nei šimtą daugiabučių namų turinti Šakių rajono savivaldybė, galėtų turėti vientisą kvartalą – Šakių miestelį. A. Naujokaitis neslepia – ir pačiame mieste yra daug prastos būklės daugiabučių, kuriems būtinas atnaujinimas.
„Turime daugiabučių namų, ant kurių stogų auga medeliai, balkonai aptrupėję. Be to, iki šiol atnaujinime vangiau dalyvavo mažesni namai. Todėl teoriškai prie renovacijos proceso prisijungti turėtų tikrai nemažai namų“, – svarsto renovacijos administratorius.
Didžiausio renovacijos administratoriaus atstovas neslepia, kad bėgant laikui atsirado vis daugiau reikalavimų renovacijos kokybei, su gyventojais suderinta veiksmų seka, pastebėjus renovacijos broką – visa tai gali prisidėti prie dar sklandesnio renovacijos projektų įgyvendinimo.
„Gyventojus skatiname dalyvauti renovacijos procese jau nuo pat pradžių – investicinių projektų svarstyme, domėtis patiems ir ieškoti informacijos internete. Pastebėjus netinkamai atliekamus rangos darbus, iškart skambinti mums“, – dėsto pašnekovas.