Visose 1 tūkst. 842 Lietuvos mokyklose priešmokyklinukai, pradinukai ir mokiniai iš nepasiturinčių šeimų gauna tinkamą nemokamą maitinimą, teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).
Anot trečiadienį išplatinto pranešimo spaudai, savivaldybių pateiktai duomenimis, iš viso yra maitinami beveik 203 tūkst. vaikų, iš kurių 152 tūkst. – priešmokyklinukai ir pradinukai, o likusieji 51 tūkst. – vaikai iš mažas pajamas gaunančių šeimų.
Iki šių mokslo metų pradžios nemokamas maitinimas mokyklose buvo skiriamas tik mokiniams iš mažas pajamas gaunančių šeimų, tvarka pasikeitė liepą priėmus naują Socialinės paramos mokiniams įstatymą.
Pranešime teigiama, jog galiojant senai tvarkai SADM pasiekdavo nemažai nusiskundimų dėl nemokamą maitinimą gaunančių vaikų mokyklose patiriamų patyčių, diskomforto ir įtampos. Todėl siekiant „mažinti socialinę atskirtį ir diferenciaciją tarp atskirų mokinių grupių bei ugdyti vaikams sveikos mitybos įpročius“, nemokamas mokyklose išplėstas nemokamas maitinimas.
Vilniaus Universiteto Sociologijos katedros vedėjas Arūnas Poviliūnas savo ruožtu BNS trečiadienį tvirtino, jog nemokamas pradinukų maitinimas socialinės atskirties tarp jų nesumažins.
„Tai, jog pradėjus nemokamai maitinti pradinukus nebesimatys socialinių skirtumų ir diferenciacija tarp jų išnyks – paistalai“, – teigė A. Poviliūnas.
Kita vertus, jis tikino, jog mokinių maitinimas kartu yra svarbus, tik maistas turi būti kokybiškas ir jo turi būti užtektinai.
Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Audrius Murauskas anksčiau žiniasklaidai yra sakęs, jog priverstinė mokyklų lygiava nėra būtina ir kad efektyviau būtų atiduoti skirstyti pinigus pačioms mokykloms: galbūt kai kurioms labiau reikia mokymo priemonių.
Vieno pradinuko nemokamiems pietums skiriama maždaug 3 Lt.
Planuojama, kad visų priešmokyklinukų ir pradinukų nemokami pietūs valstybei kainuos 69,5 mln. litų per metus.
SADM pranešime spaudai praneša, kad jei ši parama mokiniui nėra būtina, vienas iš mokinio tėvų gali raštu informuoti mokyklos administraciją dėl paramos atsisakymo.