Izraelyje, Petah Tikvos mieste esančiame šeimos kape, užvakar palaidotas Rusijos sostinėje Maskvoje nušautas verslininkas Šabtajus Kalmanovičius. Kriminalistai dar negali atsakyti, kam buvo naudinga ši mirtis. Nenuostabu - Š.Kalmanovičiaus gyvenimas buvo itin spalvingas ir daugialypis.
Pradžia
Š.Kalmanovičius gimė 1947 m. gruodžio 18 d. Kaune. 1971 m. su tėvais emigravo į Izraelį. 1988 m. jis buvo nuteistas už žvalgomąją veiklą Sovietų Sąjungos naudai. 1993 m. Š.Kalmanovičius buvo pirma laiko paleistas iš kalėjimo.
Jis vengė kalbėti, kaip jam pavyko ištrūkti į laisvę, tik prasitarė apie įsipareigojimus kurį laiką neskleisti informacijos. Tyla turėjo baigtis po penkerių metų. Visas paslaptis verslininkas žadėjo atskleisti savo knygoje, kurią, kalbama, jau buvo pradėjęs rašyti.
Afrika
Š.Kalmanovičius ne kartą yra teigęs, kad pradinį kapitalą susikrovė susipažinęs su Botsvanos prezidentu, kuris padėjo užsiimti statybomis Afrikos žemyne. Tuomet Š.Kalmanovičius gyrėsi ten statęs stadionus, viešbučius, krokodilų fermas, tūkstančius gyvenamųjų namų. Tačiau spėta, kad iš tiesų jis vertėsi deimantų ir ginklų kontrabanda.
Farmacija
Į farmacijos vandenis Š.Kalmanovičius nėrė kartu su Rusijos liaudies artistu, neretai mafijos krikštatėviu tituluojamu Josifu Kobzonu, kuriam, kalbama, ir buvo skolingas už atsivėrusius kalėjimo vartus. Nors netrukus jų keliai išsiskyrė, Š.Kalmanovičius toliau vertėsi vaistų prekyba. Viename interviu verslininkas prisipažino turintis vieną didžiausių Rusijoje vaistų fabrikų, valdantis kone pusšimčio vaistinių tinklą.
Turgavietės
Garsiausias Š.Kalmanovičiaus projektas - Tišino turgavietė. Verslininkas rekonstravo ją į prestižinį prekybos centrą „Tišinka”.
Čia ir šiuo sunkiu metu klesti prekyba antikvariniais daiktais, prabangiais baldais, kitomis prabangos prekėmis. Teigiama, jog pradėjęs vadovauti Dorogomilovo turgavietei verslininkas pasistengė, kad būtų uždaryta pagrindinė konkurentė - Čerkizovsko turgavietė. Vieša paslaptis, kad prisidengdamas prekyviečių verslu Š.Kalmanovičius kontroliavo nelegalią prekybą ginklais ir deimantais.
Sportas
Lietuvoje Š.Kalmanovičius pasižymėjo tais laikais, kai tapo Kauno „Žalgirio” rėmėju ir bendrasavininkiu. 1999 m. „Žalgiris” iškovojo Eurolygos auksą, o Š.Kalmanovičiui už nuopelnus Lietuvos krepšiniui prezidentas Valdas Adamkus suteikė Lietuvos pilietybę.
Tačiau jau po metų Š.Kalmanovičius pasitraukė iš Lietuvos, o netrukus ėmėsi globoti Jekaterinburgo (Rusija) moterų krepšinio klubą UGMK. 2003 m. šis klubas taip pat pasipuošė Eurolygos auksu. Po metų jis ėmėsi kelti kitą moterų krepšinio komandą - Maskvos srities „Spartak” (Vidnoje).
Paradoksas, tačiau ir šis klubas, atsidūręs po Š.Kalmanovičiaus sparneliu, užlipo ant aukščiausio Eurolygos nugalėtojų pakylos laiptelio.
Ir ne šiaip sau, o neužleido jo trejus metus iš eilės. Praėjusią vasarą Senojo žemyno pirmenybėse Š.Kalmanovičius ėjo generalinio Rusijos rinktinės vadybininko pareigas.
Moterys
Š.Kalmanovičius buvo tris kartus vedęs ir susilaukė keturių vaikų. Su pirmąja žmona ginekologe Tatjana Šabtajus susipažino Izraelyje, jiems gimė dukrelė Liat. Kalbama, kad moteriai buvo sunku susitaikyti su tuo, kad yra už šnipinėjimą nuteistojo žmona.
Jie išsiskyrė. Rusijoje verslininkas susipažino su 25 metais jaunesne Maskvos žurnalistikos instituto absolvente Anastasija. Tačiau šeimos laimė su Anastasija, pagimdžiusia dukrelę Danielą, ilgai netruko.
Trečiąja moterų krepšinio klubo „Spartak” savininko žmona tapo Europos moterų krepšinio čempionė Ana Archipova. Nors moteris jau dešimt metų buvo ištekėjusi, ji neatsispyrė Š.Kalmanovičiaus dėmesiui. 2005 m. jiems gimė dvyniai. Š.Kalmanovičių į paskutinę kelionę lydėjo tik vyriausioji Š.Kalmanovičiaus duktė Liat. Jaunesnei dukrai Danielai psichologai rekomendavo nedalyvauti laidotuvėse. Taip pat į jas nuspręsta nevežti ir dvynių iš paskutinės Š.Kalmanovičiaus santuokos.
Juodoji pusė
Kalbama, kad Š.Kalmanovičius bičiuliavosi su garsiu nusikalstamo pasaulio atstovu Sergejumi Michailovu - Micha ir Viačeslavu Ivankovu - Japončiku, prieš mėnesį mirusiu po pasikėsinimo liepą. Tačiau teisėsaugininkai tvirtina neturį jokių duomenų apie jo ryšius su nusikalstamomis grupuotėmis.
Versijos
Tyrėjai jau nustatė, kad verslininko žmogžudystė buvo užsakyta. Nė viena nužudymo versija iki šiol nėra atmesta. Vis garsiau kalbama, kad Š.Kalmanovičių galėjo nužudyti nusikalstamų gaujų atstovai, nepatenkinti Maskvos turgaviečių pasidalijimu.
Neatmetama ir Gruzijos mafijos ranka. Tarp versijų - ir Š.Kalmanovičiaus vadovavimas minėtam krepšinio klubui.