Rūta JANKUVIENĖ
Šiaulietis alpinistas Saulius Vilius sukrėstas įvykių Šiaurės Pakistane, kur Talibano teroristai nužudė dešimt alpinistų, tarp jų ir lietuvį Ernestą Markšaitį. „Blogiausia, kas iki šiol galėjo nutikti Pakistano šiaurėje, tai – smulki vagystė, apiplėšimas. Tikrai ne žudymas", – sako ne kartą Pakistane buvęs alpinistas. Jis tiki, kad tokia tragedija ten niekada nepasikartos.
Sunku suvokti
Saulius Vilius keturis kartus yra buvęs Pakistane. Paskutinį kartą pernai, buvo netolimame regione, kuriame teroro aukomis tapo dešimt užsieniečių alpinistų ir vietinis gidas. Pro Chilaso miestą pravažiavo du kartus.
Sekmadienį smogikai šturmavo viešbutį Šiaurės Pakistane, Nanga Parbato kalno, kuris yra devintas pagal aukštį pasaulyje, bazinėje stovykloje.
Tarp aukų – Lietuvos pilietis Ernestas Markšaitis, du slovakai, trys ukrainiečiai, du Kinijos piliečiai, vienas nepalietis ir JAV pilietis. Per teroristų išpuolį žuvęs gidas – pakistanietis.
Vietos valdžios institucijų atstovai teigė, jog tai pirmasis išpuolis prieš užsienio turistus Gilgit-Baltistano provincijoje.
Už išpuolį atsakomybę prisiėmė Pakistano talibai. Jų atstovas pagarsino, kad išpuolį surengė keršydami už Pakistano talibano lyderio pavaduotoją, kuris gegužę buvo nukautas per JAV bepiločio lėktuvo smūgį.
„Sunku suvokti, kad taip galėjo atsitikti Pakistane, – sako S. Vilius. – Daug po pasaulį keliauju. Pakistanas, šiaurinė kalnuota jo dalis – mano mėgstamiausia šalis. Žmonės čia yra labai geri, draugiški, absoliuti jų dauguma turistų atžvilgiu yra geranoriški, nes iš turizmo gauna pajamas.“
Siekiama destrukcijos
S. Vilius abejoja, ar vietos žmonės galėjo prisidėti prie išpuolio. Teroro aktas atėmė duoną iš jų pačių, jų vaikų ir kaimynų – turizmas bus pristabdytas. Iš turizmo čia gyvenama, vietos žmonės dirba gidais, neša krovinius, lydi alpinistų ekspedicijas.
„Tik kvailys taip gali elgtis savo kieme“, – sako keliautojas.
Šiaulietis svarsto, jog talibai ne tik dėl keršto atsuko ginklus į nekaltus žmones. Jo nuomone, siekė sukelti destrukciją: „Kitaip negaliu to paaiškinti“.
„Pakistanas yra ta šalis, kuri kaip jokia kita kovoja prieš talibus, – sako S. Vilius. – Jeigu vyriausybė ir armija nekovotų, tai Pakistanas būtų antrasis Afganistanas. Tokia mano nuomonė, juk tiek metų kariaujantis Afganistanas turi sunkiai kontroliuojamą dėl kalnų sieną su Pakistanu.“
Neramus regionas
Regionas, kuriame įvykdytas teroro aktas prieš alpinistus, būtent prie sienos su Afganistanu – talibų lopšiu.
„Tai neramus regionas, pilnas nelegalių ginklų, vyksta tarpusavio susirėmimai, – sako S. Vilius. – Mes, alpinistai, žinome, jog tas vietas reikia greitai apvažiuoti, nevaikščioti, turistai stengiasi regioną praskristi. Esu ten keliavęs vienas, ir tai supratau.“
Iš kelionių patyręs, jog ten kaimuose iki šiol gyvas nuo mažių besitęsiantis kraujo kerštas. Žmonės mažiau išsilavinę, lengviau pasiduoda talibų įtakai.
„Kartais daro blogų dalykų, nes yra įtikinti, jog taip turi daryti, – sako S. Vilius. – Bet visada maniau, kad blogis gali apsiriboti apiplėšimu, vogimu, bet ne pasikėsinimu į gyvybę. Kai žudomi žmonės, tai jau karo padėtis.“
Alpinistai myli gyvenimą
Ar tokie įvykiai gali sustabdyti alpinistus?
„Mes mylime gyvenimą ir į kalnus kopiame tam, kad grįžtume namo, atgal į Lietuvą, – teigia alpinistas. – Specialiai pavojų neieškome. Kartais kopimo metu rizikuojame ir gal dėl to taip mylime gyvenimą. Nelaimės tik kuriam laikui gali pristabdyti, bet ne sustabdyti.“
Pasakoja, jog pernai bazinėje stovykloje kopiant į kalną Pakistane patyrė daug pavojingos aplinkinių alpinistų iniciatyvos, net vagysčių. Bet vogė ne vietiniai – patys alpinistai.
„Mane tai pristabdė metams ar dvejiems, – sako S. Vilius. – Kol kas jokių ekspedicijų neplanuoju. Bet negatyvūs dalykai pasimirš ir gal vėl grįšime į tą šalį ir į kalnus. Ši nelaimė didelė, protu sunkiai suvokiama, bet gyvenimas tęsiasi.“