Laiške, adresuotame Jungtinių Tautų (JT) generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui (Ban Kimunui), Emmanuelis Ludot (Emanuelis Liudo) prašo "globojant Jungtinėms Tautoms sudaryti tyrimo komitetą" ir aiškina, jog aplinkybės, kuriomis S.Husseinui buvo įvykdyta mirties bausmė, buvo "iš principo nepriimtinos".
Advokatas aiškina, kad "iki pat mirties (S.Husseinas) buvo laikomas karo belaisviu, todėl jam turėjo galioti 1949 metų Ženevos konvencijos apsaugos priemonės".
Pagal minėtąją konvenciją, pasak teisininko, S. Husseinas turėjo būti ne pakartas, o sušaudytas.
E. Ludot taip pat tvirtina, jog vykdant mirties bausmę filmuotas S. Husseino veidas yra aiškus nuteistojo teisių pažeidimas.
"Kodėl Jungtinės Tautos nesiėmė reikiamų atsargumo priemonių, kad bent minimaliai užtikrintų karo belaisvio orumą?" - retoriškai klausia laiško autorius.
Jis reikalauja nuodugniai ištirti ir nustatyti jei ne S. Husseino budelių tapatybes, tai bent jų civilines darbovietes.
"Mes negalime atmesti, kad aukšti oficialūs asmenys, smurtu priešinęsi Saddamo Husseino režimui, su okupacine jėga galėjo sudaryti nešvarų sandėrį įgyti privilegiją asmeniškai įvykdyti kaltinamajam mirties bausmę", - teigia teisininkas.
Mirties bausmė pakariant 69 metų S. Husseinui Bagdade įvykdyta šeštadienį. Diktatorius buvo nuteistas už nusikaltimus žmonijai, kuriuos padarė 1982 metais po nepavykusio pasikėsinimo į jo gyvybę nurodęs išžudyti 148 šiitų Dudžailo kaimo berniukus ir vyrus.
Irako valdžia skelbia ieškanti sargybinio, kuris be leidimo filmavo buvusio Irako lyderio Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) egzekuciją, agentūrai "France Press" antradienį pranešė šaltinis Irako ministro pirmininko Nuri al Maliki (Nurio Malikio) aplinkoje.
Pasak jo, tyrimo metu ne tik bus išaiškinta, kas filmavo mirties bausmę, bet ir nustatytos asmenybės tų, kurie išplatino vaizdajuostę internete.
Skirtingai nei oficialiame neįgarsintame buvusio Irako prezidento egzekucijos įraše, slaptoje juostoje girdėti, kaip sargybiniai garsiais šūksniais įžeidinėja buvusį diktatorių, taip pat kartoja radikaliojo šiitų lyderio Moqtados al-Sadro (Moktados Sadro) vardą.
Egzekuciją stebėjęs teismo kaltintojas tvirtino mobilius telefonus matęs dviejų aukšto rango pareigūnų rankose, nepaisant to, kad oficialiai jų naudojimas egzekucijos metu buvo uždraustas, pranešė BBC.
REKLAMA