Rumunijos sostinės ligoninė perpildyta. Nauji koronaviruso atvejai šalyje muša rekordus, o mirtys 19 milijonų gyventojų turinčioje šalyje pirmą kartą perkopė pusė tūkstančio per parą.
Kaimyninėje Bulgarijoje ne ką geriau. Kone tris kartus mažesnėje šalyje virusas kasdien šienauja po 200 gyvybių per parą. Abi šios šalys paskiepijusios mažiausiai savo gyventojų Europos Sąjungoje ir kai kurie jau gailisi skiepytis delsę.
„Sakiau sau – palauksiu ir pažiūrėsiu. Dabar gailiuosi. Jeigu grįžčiau laiku, pirma stočiau į eilę gauti vakciną“, – pasakoja koronavirusu serganti pacientė Elena Croitoru.
Bulgarijoje pasiskiepyjęs vos vienas iš keturių gyventojų. Tuo metu Portugalijoje, Airijoje ar Maltoje tą padarė jau per 90 procentų gyventojų. Ir jeigu šios šalys grįžta prie įprasto gyvenimo ir džiaugiasi, kad susirgimų kreivė nekyla, bulgarai nepaisydami gausybės naujų atvejų ir augančių mirčių ligoninėse ir toliau protestuoja prieš skiepus.
Koronaviruso pacientams užplūdus ligonines, vos pusę gyventojų paskiepijusi Latvija tapo pirmąją šalimi Europoje, kuri ketvirtadienį įvedė naują karantiną.
Padėtis darosi dramatiška ir Lenkijoje. Valdžia sako, kad nauji koronaviruso atvejai šalyje tiesiog sprogo. Šalyje pasiskiepyjęs 61 procentas gyventojų – gerokai mažiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis, siekiantis 74 procentus.
Mokslininkai sako, kad skirtumai tarp Rytinės ir Vakarinės Europos dalies gyventojų požiūrio į vakcinas akivaizdus. Pasak sociologų, akivaizdu, kad skeptiškiausi skiepams – buvusių komunistinio bloko šalių gyventojai. Esą kitaip nei Vakarų gyventojai, jie iš senų laikų linkę labiau nepasitikėti valdžios institucijomis.
„Kad žmonės atgautų pasitikėjimą institucijomis reikia dešimtmečių. Matome, kad tarp buvusių Varšuvos pakto narių pasitikėjimas jomis itin žemas“, – komentuoja Varšuvos universiteto sociologas Tomasz Sobierajski.
Naujausi eurobarometro duomenys rodo, kad visoje Europoje sveikatos apsaugos sektoriumi nepasitiki 18 procentų gyventojų. Rytuose – net kas trečias gyventojas.
Džiaugsmo akimirkos kitoje planetos pusėje – antro pagal dydį Australijos miesto Melburno gyventojai švenčia, nes iki šiol ilgiausiai pasaulyje suvaržymus kentęs miestas pagaliau nusprendė juos atlaisvinti. Viktorijos valstijoje šeši skirtingi karantinai truko ištisus devynis mėnesius.
„Šiandien nuostabi diena. Ištrūkome iš kalėjimo ir esame labai laimingi. Paskutinės 11 savaičių buvo labai labai sunkios. Tai buvo jau šeštas karantinas. Šis buvo labai skaudus“, – sako Melburno gyventoja Beverley Longo.
Pasiskiepijus 70 procentų gyventojų Viktorijos valstija žada jau lapkritį po daugiau nei 260 dienų vėl leisti gyventojams išvykti ir į užsienį.
O kol Australai švenčia, kaimyninė Naujoji Zelandija skelbia, kad sostinėje įvestą karantiną ir likusius suvaržymus visoje šalyje panaikins tik tada, kai pasiskiepys 90 procentų šalies gyventojų. Šiuo metu abi dozes Naujoje Zelandijoje gavę 69 procentai gyventojų. Paskelbti šią žinia šalies premjerei nesutrukdė net 5,9 balų žemės drebėjimas.
„Atleiskite, šiek tiek praradau dėmesį. Gal galėtumėte pakartoti klausimą“, – sako Jacinda Ardern.
Aštuonis mėnesius nuo pasaulio užsidariusioje šalyje paskutinę parą ufiksuotas naujų atvejų rekordas – 94 COVID-19 susirgimai.