• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj, gruodžio 6-ąją, bus minima išskirtinė diena – šv. Mikalojus, dar vadinamas Arklių diena. Yra daugybė įdomių faktų ne tik apie arklius, bet ir apie patį šv. Mikalojų – manoma, kad nuo jo prasidėjo Kalėdų Senelio legenda.

Rytoj, gruodžio 6-ąją, bus minima išskirtinė diena – šv. Mikalojus, dar vadinamas Arklių diena. Yra daugybė įdomių faktų ne tik apie arklius, bet ir apie patį šv. Mikalojų – manoma, kad nuo jo prasidėjo Kalėdų Senelio legenda.

REKLAMA

Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi šv. Floras ir šv. Lauras.

Minima Arklių diena

Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Keletas įdomių faktų apie arklius:

  • Išradus pirmąsias mašinas, jų galingumas pradėtas lyginti su arklio galia. 1 AJ (arklio jėga) lygi 75 Kg m/s. Vieno žmogaus jėga apytikriai lygi 0,3 arklio jėgos.
  • Ilgiausiai gyveno Napoleono Bonaparto žirgas Marengas – 63 metus.
  • Didžiausias pasaulyje arklys – brabansonų veislės sunkiasvoris Bruklinas Siupremas (198 cm, 1374 kg).
  • Mažiausias pasaulyje arklys – Argentinoje išvestas miniatiūrinis arklys (40 cm, 25 kg).
  • Lietuviai yra išvedę dvi arklių rūšis: žemaitukus ir lietuvių sunkiuosius.
  • Lietuvos didieji kunigaikščiai Kęstutis ir Algirdas po mirties buvo sudeginti kartu su jų žirgais.
  • XV a. pabaigoje indėnai, pamatę ispanų raitelius, arklius palaikė dievais.
  • Balti arkliai Japonijoje dalyvaudavo religinėse apeigose.
  • Senovės germanai tikėjo, kad baltas arklys gali išvaikyti piktąsias dvasias.
  • Lietuviai pagonys sausio 15 d. švęsdavo kumeliuko krikštynas. Tikėta, kad kumeliuko pavidalą įgyja augmeniją prikeliantis požemių dievas. Balto plauko arkliais tuo metu buvo leidžiama jodinėti tik žyniams.
  • Lietuvoje, Niūronyse (Anykščių raj.), 1978 m. įkurtas Arklio muziejus. Jo įkūrėjas – agronomas prof. Petras Vasinauskas.

Šv. Mikalojus – Kalėdų Senelio prototipas

Tačiau jei kyla klausimas, ar Kalėdų Senelis buvo tikras, akys krypsta į šv. Mikalojų. Prieš keletą metų mokslininkai patiekė vieną iš galbūt šią prielaidą patvirtinančių įrodymų: jie nustatė, kad šv. Mikalojui, dabartinio Kalėdų senelio prototipui, priskiriamas kaulas mus tikrai pasiekė iš tų laikų ir tos vietos dabartinėje Turkijoje, kurioje šis šventasis mirė.

Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad Oksfordo universiteto mokslininkai ištyrė mažytį dubens kaulo nuolaužos mėginį ir nustatė, kad jis priklauso žmogui, gyvenusiam IV mūsų eros amžiuje.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbiama, Šv. Mikalojus mirė 343 metais ir paveiksluose dažnai yra vaizduojamas su žila barzda. Pasak legendos, jis garsėjo savo dosnumu, ir šis jo bruožas davė pradžią Kalėdų Senelio legendai.

REKLAMA

„Daugelis mūsų tyrinėjamų reliktų paprastai pasirodo esantys iš vėlesnio laikotarpio, nei tvirtina istorikai“, – savo pareiškime nurodo Tomas Highamas (Tomas Hajamas), vienas iš Oksfordo reliktų centro vadovų.

„Šis kaulo fragmentas, priešingai, leidžia manyti, kad galbūt tikrai žvelgiame į paties Šv. Mikalojaus palaikus“, – nurodoma jame.

Kaulo fragmentas, kurio dalelė buvo ištirta, priklauso Junginių Valstijų Ilinojaus valstijoje gyvenančiam kunigui Dennisui O'Neilui (Denisui Onilui). Vis dėlto didžioji dalis Šv. Mikalojui priskiriamų relikvijų laikomos Italijos Bario ir Venecijos miestuose.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkų, jų tirtas mėginys buvo paimtas iš kairiojo gaktikaulio – apatinės dubenkaulio dalies. Bario kolekcijoje yra tik viršutinė dubenkaulio dalis, ir tai leidžia manyti, visi šie kaulai priklausė vienam žmogui.

Venecijoje yra saugoma net 500 Šv. Mikalojaus kaulų nuolaužų. Jų anatominis tyrimas parodė, kad šie kaulai taip pat papildo Bario kolekcijos kaulus.

Manoma, kad Šv. Mykalojus gyveno Miroje, netoli dabartinio Turkijos pietinio Demrės miesto, ir kad jo kaulus iš ten išgabeno italų jūrininkai.

Kalėdų Senelio legenda siekia XVI amžių – tuo metu paplito pasakojimai apie Šv. Mikalojų. Keliose Europos šalyse gruodžio 6-ąją švenčiama Šv. Mikalojaus šventė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų