Kai kuriems žmonėms galvą skauda trumpai, valandą ar mažiau, o kai kuriems skausmas užtrunka net iki kelių dienų. Su rytiniais galvos skausmais dažnai siejamos migrenos, klasteriniai galvos skausmai, hipniniai galvos skausmais, galvos skausmas dėl įtampos, paroksizminė hemikranija ir dėl vaistų pertekliaus kylantis galvos skausmas.
Štai keturios priežastys, dėl kurių pabudus ryte gali skaudėti galvą, rašoma dailystar.co.uk.
Prastai išsimiegojote
Jei kankina nemiga ar tiesiog kurią nors naktį nepavyksta gerai išsimiegoti, prasta miego kokybė tikrai gali sąlygoti stiprų galvos skausmą. Mokslininkai aptiko aiškų ryšį tarp miego trūkumo ir migrenos ar įtampos sukelto galvos skausmo.
Pasirodo, miego trūkumas sumažina organizmo atsparumą skausmui, todėl galvą skauda dažniau. 2015 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad nemigos kankinami ir kitų miego sutrikimų turintys žmonės yra jautresnis skausmui, lyginant su tais, kurie tokių problemų neturi.
Knarkimas ar miego apnėja
Knarkimas mažų mažiausiai yra erzinantis įprotis – nuo savo skleidžiamų garsų galite pabusti ir patys, o gal knarkimu jus pažadina partneris, todėl naktį gerai išsimiegoti sekasi sunkiai. Knarkimo ar miego apnėjos sutrikdytas miegas taip pat gali būti rytinių galvos skausmų priežastis.
Knarkimas jau pats savaime yra problema, arba jis gali būti miego apnėjos sukeliamas simptomas, dėl kurio žmonės nakties metu kuriam laikui nebekvėpuoja. Paprastai su miego apnėja siejamas galvos skausmas neužtrunka ilgiau nei 30 minučių. Miego apnėją galima gydyti specialia įranga, pavyzdžiui, nuolatinio teigiamo kvėpavimo takų slėgio aparatu.
Dehidratacija
Jei dienos metu negeriate pakankamai skysčių, gali būti, kad naktį pabusite nuo galvos skausmo. Dehidratacijos sukeliamas galvos skausmas atsiranda dėl nepakankamo skysčių kiekio organizme. Dehidratacijos sąlygotas galvos skausmas gali būti nestiprus arba labai intensyvus, kaip migrena. Kad atsigautų, organizmui reikia atstatyti tinkamą skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą.
Kasdienės veiklos metu, šlapinantis ir prakaituojant organizmas netenka skysčių, ir kartais jų prarandama daugiau, nei spėjama suvartoti. Kai organizmas yra dehidratavęs, smegenys laikinai susitraukia dėl skysčių trūkumo. Dėl šios priežasties smegenys atsitraukia nuo kaukolės ir taip kyla skausmas, vadinamas dehidratacijos galvos skausmu. Atsigėrus vandens smegenys ir vėl pasidaro putlesnės ir grįžta į normalią padėtį, o galvos skausmas atlėgsta.
Vaistai ar alkoholio vartojimas
Daugelis žino tą jausmą, kai iš vakaro išgėrus viena ar keliomis vyno taurėmis per daug ryte pabundama skaudančia galva. Gausus alkoholio vartojimas gali sutrikdyti miegą ir sukelti rytinį galvos skausmą – tai vienas pagrindinių pagirių simptomų. Taip pat ir vaistai gali išbalansuoti įprastą miego režimą, todėl miegas gali būti nekokybiškas. Jei įtariate, kad rytinius galvos skausmus jums sukelia vaistai, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoja, o taip pat vengti perteklinio alkoholio vartojimo.