Pasak jo, svarbu tai, kad sergančių vyresnių žmonių kaip 60 metų išlieka panašus, kaip ir anksčiau.
„Situacija yra labai panaši, kaip prieš tai buvusias keletą savaičių“, – apibendrino jis.
Jis kalbėjo, kad teigiamų tyrimų proporcija nuo visų tyrimų liko stabili, gal net šiek tiek didesnė. Tas pat pastebima tiek mobiliuose punktuose, tiek kitais atvejais.
„Situacija nėra gerėjanti“, – dėstė A. Šimaitis.
Be to, jei vertinami tyrimų skaičiai išėmus atliekamus profilaktinius tyrimus, o testuojant žmones, turinčius simptomus, ar turėjusius kontaktų su užsikrėtusiais Covid-19, teigiamų tyrimų net daugėja.
„Mes neturime drastiško kilimo, bet apie leidimąsi dar kalbėti tikrai yra anksti“, – dėstė A. Šimaitis.
Be to, nerimą kelia situacija ligoninėse, nes ten sparčiai daugėja reanimacijose gydomų žmonių, kai mažėja lengviau sergančių pacientų. Tai reiškia, kad pacientai tampa sunkesni ir spaudimas ligoninėms auga.
Tikėtina, anot A. Šimaičio, kad mirčių ir segančiųjų statistikos skaičiai panašiame lygmenyje išsilaikys dar keletą savaičių, nes ji vėluoja nuo atvejų skaičiaus.
Tačiau geroji žinia ta, kad žmonių mobilumas pasiekė pavasarinį lygmenį tiek darbo, tiek šventinėmis dienomis, o mobilumas ir sergamumas yra tiesiogiai susiję duomenys.
„Yra labai stiprus ryšys tarp mobilumo mažėjimo ir atvejų mažėjimo, jis tiesiog atsideda kelioms savaitėms", – kalbėjo A. Šimaitis.
Laukiama, ar pastebėta nedidelė gerėjimo tendencija yra tvari, tam, anot A. Šimaičio, reikės dar 7–10 dienų.
Pasak jo, R skaičius, kuris rodo viruso plitimo greitį, pastarosiomis dienomis svyravo: kartais šiek tiek viršijo vienetą, o kartais sumažėdavo iki šiek tiek mažiau nei vienetas. Infekcijos pernašos dažnis arba koeficientas R parodo, kiek vidutiniškai per sirgimo laiką sergantysis gali užkrėsti kitų žmonių.
„Sveikatos sistema, atrodo, kad šventes atlaikė, – komentavo premjerė Ingrida Šimonytė. – Negalime sakyti, kad čia neturime įtampos."
Pasak jos, svarbu atkreipti dėmesį, kad sparčiai mažėja intensyviosios terapijos ir reanimacijos vietų ligoninėse, kai šių paslaugų sergantiems Covid-19 reikia vis dažniau. Šiuo metu dėl šios situacijos ligoninėse kyla didžiausia įtampa.
Covid-19 padėtis sausio 2 duomenimis
2021 m. sausio 2 d. duomenimis Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) 14 dienų sergamumo rodiklis buvo 1286,9 atvejai 100 000 gyventojų. Situacija savivaldybėse yra labai skirtinga – 14 dienų sergamumo rodikliai svyruoja nuo 2040 atvejų 100 000 Alytaus miesto savivaldybėje (Panevėžio m. – 2014, Pakruojo raj. – 1843) iki 481 Neringos savivaldybėje.
Sergamumo augimo tempas yra sumažėjęs, tačiau 2020 m. gruodžio 29 d. registruotas didžiausias per visą pandemijos laikotarpį susirgimų skaičius – 3920, taip pat yra išaugęs teigiamų atvejų skaičius nuo visų atliktų tyrimų skaičiaus (Kalėdų savaitę jis siekė 24 proc.).
Paskutiniąją 2020 m. savaitę mirčių nuo Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) skaičius toliau augo apie 15 proc. Ligoninėse gydomų pacientų skaičius išlieka stabiliai nepalankus, šiuo metu ligoninėse nuo Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) iš viso gydomi 2523 pacientai (iš jų – 1996 pacientų gydymui reikalinga deguonies terapija, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose gydoma 220 pacientų, o 163 taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija).
Pabrėžtina, kad realiai pateikiamų duomenų vertinimas yra sudėtingas, kadangi savaitgalio ir švenčių dienomis buvo atlikta mažiau tyrimų. Atsižvelgiant į tai, kad skirtingose savivaldybėse sergamumo rodikliai yra labai nevienodi ir skiriasi keletą kartų, teigiamų atvejų skaičius nuo visų atliktų tyrimų skaičiaus yra išaugęs ir auga sunkių pacientų skaičius ligoninėse, siūlyta asmenų judėjimo tarp savivaldybių ribojimą pratęsti iki 2021 m. sausio 31 d., kadangi dabar numatytas ribojimas baigiasi 2021 m. sausio 3 d. 24:00 val.
Vyriausybė pritarė pasiūlymui pratęsti draudimą: ribojimas važinėti tarp savivaldybių truks ilgiau.
Priimtame Vyriausybės nutarime dėstoma taip: „nuo 2020 m. gruodžio 16 d. 00:00 val. iki 2021 m. sausio 31 d. 24:00 val. Lietuvos Respublikos teritorijoje ribojamas asmenų judėjimas tarp savivaldybių, išskyrus atvejus, kai vykstama: į savo gyvenamosios vietos savivaldybę; į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę dėl artimųjų giminaičių mirties; į darbą (darbo reikalais), kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje; į aptarnaujančius tarptautinius keleivių maršrutus oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų; dėl sveikatos priežiūros paslaugų; dėl kitų objektyviai pagrįstų neatidėliotinų priežasčių, kai vykimas į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę yra neišvengiamai būtinas. Šis ribojimas netaikomas asmenims – vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams, vykstantiems į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto, priklausančio vienam iš šeimos ar namų ūkio narių nuosavybės teise.“
Kontrolės metu savaitgalį prieš Kalėdas, taip pat Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiais jau apsukta kelios dešimtys tūkstančių automobilių.