Dėl pastaruoju metu Egipto kurorto Šarm al Šeicho pakrantėse siautėjančių ryklių ekspertai kaltina pačius žmones. Esą jie, šerdami plėšrūnus, priviliojo jų būrius į pakrantes, o nustojus šerti, rykliai pasijuto alkani. Tuo tarpu Egipto valdžios atstovai įtaria, kad prie ryklių atakų galėjo prisidėti... Izraelio žvalgyba.
Dažniausiai nukenčia rusai
Ryklių išpuoliai prasidėjo lygiai prieš tris savaites, o pirmosiomis ryklio aukomis tapo keturi turistai iš Rusijos. Vienas iš vyrų, plaukiodamas palei pakrantę neteko rankos ir pėdos. Dar dviem rusams ryklys sukandžiojo rankas. Nardančią porelę iš Rusijos ryklys užpuolė besigrožint povandeniniais koraliniais rifais. Moteriai ryklys išdraskė koją bei sėdmenis, o vyrui sužalojo kojas. Netrukus po šių išpuolių valdžia uždarė paplūdinius ir perspėjo žmones nesiartinti prie vandens.
Buvo nuspręsta pradėti žmogėdrų medžioklę. Siekiant atsivilioti ryklius ir juos nugalabyti, į jūrą buvo mėtomos kepenys. Dviejų sugautų ryklių – mako ir okeaninio balstasnukio – nuotraukos buvo viešai išplatintos, o valdžia paskelbė, kad maudynės jūroje vėl esančios saugios.
Nors daugelis suabejojo, ar tikrai sugauti būtent tie rykliai, kurie puldinėjo turistus, šiltoje jūroje maudynių ištroškusių turistų neatbaidė rizika būti sukramtytiems.
Praėjus vos keletui dienų nuo draudimo maudytis ir nardyti atšaukimo, ryklys užpuolė septyniasdešimtmetę vokietę ir nukando jai ranką. Moteris nuo patirtų sužalojimų mirė.
Beje, ryklio nasrų aštrumą teko patirti ir Lietuvos pilietei, atostogavusiai Egipte. Gydytoja Jelena R. (54 m.) su rykliu susidūrė dešimtąją atostogų dieną, kai su seserimi atėjo į paplūdimį nusimaudyti. Nuplaukusi maždaug 15 metrų nuo kranto, moteris po savimi pamatė maždaug savo ūgio ryklį. Ji puolė plaukti į krantą, bet netrukus pajuto, kaip ryklio dantys susmigo į blauzdą. Moteris stengėsi nustumti ryklį, bet šis neatstojo ir sekė iki pat kranto, kuris, laimei, buvo visai netoli. Šarm al Šeicho ligoninėje parą išgulėjusi Jelena R. paskui dar 3 dienas viešbutyje laukė skrydžio namo.
Kalti žydai?
Į Šarm al Šeichą susirinkusi užsienio ekspertų grupė nustatė, kad ryklius taip arti pakrantės galėjo privilioti nelegalus jų šėrimas. Ryklių atakų laikas (visi išpuoliai įvyko popietę) ir vieta rodo, kad jie buvo pripratę būti šeriami. Kai galiausiai liautasi tai daryti, rykliai ėmė ieškotis kito grobio.
Tuo tarpu Egipto Pietų Sinajaus provincijos gubernatorius Abdelis Fadilas Šuša pareiškė, jog su ryklių puldinėjimais esą galinti būti susijusi... Izraelio žvalgyba. Politikas negalėjo paaiškinti, kuo remdamasis jis daro tokias prielaidas, tik patikino, kad su laiku viskas paaiškės.
Šiuo metu Raudonojoje jūroje leidžiama nardyti tik patyrusiems narams, o valdžia ir toliau meta visas pajėgas, kad sugautų žmones puldinėjantį ryklį.
Kasmet Egipte būna po vieną ar dvi ryklių aukas, tačiau jų vis daugėja.
Šių metų pradžioje, sausio mėnesį, ryklys Raudonojoje jūroje mirtinai sukandžiojo turistę iš Prancūzijos. Moteris nardydama grožėjosi visai netoli kranto esančiais koralais, kai iš gelmės išniręs ryklys ją užpuolė. Smarkiai sukandžiota moteris mirė nukraujavusi.
Iki pastarųjų įvykių Šarm al Šeiche mirtina ryklio ataka buvo užfiksuota 2004 metais. Tąkart turistas iš Vokietijos, turbūt sumaišęs ryklį su delfinu, bandė prisiartinti, ir ryklys jį staiga užpuolė.
Apsigynė nuo plėšrūno
Mokslininkai linkę manyti, kad jeigu jau ryklys nusprendžia pulti žmogų, tai dažniausiai jis pasitenkina vienu kitu įkandimu ir plaukia savo keliais. Vis dėlto iš ryklio nasrų ištrūkusių žmonių pasakojimai liudija ką kita.
Šiemet pasaulį apskriejo žinia, jog 60 metų pensininkė iš Australijos sugebėjo susigrumti su rykliu ir jį nugalėti. Ryklys Patriciją Trambal užpuolė besimaudančią su vyru ir draugais. Tačiau net tada, kai ryklys iškando gabalą jos rankos, pensininkė nepasidavė ir smogė žmogėdrai į nosį. Įniršęs ryklys ėmė temti Patriciją gilyn, o ji iš visų jėgų ėmė jį spardyti. Kovodama su pusantro metro ilgio rykliu, moteris matė savo kraują, bet skausmo nejuto. Galop ji buvo ištraukta ant laivo denio, gavo pirmąją pagalbą ir sraigtasparniu buvo nuskraidinta į ligoninę. Nors per susidūrimą su rykliu pensininkė prarado 40 procentų kraujo, ji džiaugėsi visiems įrodžiusi, kad ryklį nugalėti tikrai įmanoma.
Paminklas aukoms
Na o amerikiečiui banglentininkui ir cheminės inžinerijos studentui Lukui Ransomui (19 m.) susidūrimas su rykliu nebuvo tokia sėkmingas. Prieš porą mėnesių vaikinas Los Andželo paplūdimyje treniravosi su draugais. Staiga vienas iš jų išgirdo Luko šūksnį: „Padėk man!“ Po šių žodžių banglentininkas paniro, o vanduo aplink nusidažė ryškiai raudona spalva...
Sukrėsti banglentininkai vėliau pasakojo, jog nelaimė įvyko jiems būnant maždaug už 100 metrų nuo kranto. Netoliese buvęs draugas bandė jį gelbėti, tačiau didžiulės bangos neleido pamatyti panirusio L. Ransomo. Nusprendęs plaukti į krantą kviesti pagalbos, vaikinas dar kartą atsigręžė ir pamatė į paviršių iškilusį kruviną draugo kūną be vienos kojos. Ištempęs L. Ransomą į krantą, draugas puolė gaivinti, bet jau nebuvo jokių gyvybės ženklų. Pakrantės gelbėtojai vėliau aptiko kruviną ir sulaužytą vaikino banglentę.
Ant jūros kranto susirinkę atsisveikinti su žuvusiu studentu, jo draugai ir artimieji žadėjo pastatyti memorialinį paminklą visoms ryklių aukoms.
Tik faktai:
Pirmoji dokumentuota ryklio ataka užfiksuota Meksikoje maždaug 789–1033 metais. Mokslininkai, tirdami Puerto Riko pakrantėje rastus palaikus, nustatė, jog vienas vyras mirė sužalotas ryklio – jam aštriais dantimis buvo nukąsta koja.
Pernai vien JAV vandenyse rykliai užpuolė 28 žmones, Australijoje – 20, Pietų Afrikoje – 6, Egipte – 2 žmones. Po vieną užpuolimą užfiksuota Ekvadore, Indonezijoje, Mozambike, Naujojoje Kaledonijoje ir Vietname.
Visame pasaulyje 2008 metais užregistruota 60 ryklių atakų, 2009 metais – 61 ataka, iš jų 5 baigėsi žmonių mirtimi. Iš viso nuo 1580 metų, kai buvo pradėti registruoti ryklių užpuolimai, užfiksuotas 2251 ryklių užpuolimas – per juos žuvo 464 žmonės.
Net pusė visų ryklių užpuolimų tenka banglentininkams. Toliau – plaukikai, nardytojai, žeberklais žvejojantys žvejai.
Giedrė POTELIŪNAITĖ