Naujieji išaušo ramesni centriniu šildymu besinaudojantiems daugiabučių gyventojams – jiems lengvatinis 9 procentų PVM tarifas pratęstas pusmečiui. Sprendimas atidėti lengvatos panaikinimą ir per tą laiką pakeisti ir patobulinti šildymo išlaidų kompensavimo mechanizmą – išmintingas. Dar pirmosios K.Prunskienės vyriausybės patirtis pamokė: pradžioje - kompensacijos, ir tik po to – kainos.
Reikia tikėtis, kad šįkart tai tikrai paskutinis lengvatos pratęsimas - lengvatą tikrai reikia naikinti. Dar 2009 metais konservatorių vyriausybė Lietuvai parinko PVM lengvatų naikinimo kelią ir tik dėl visų Seimų silpnadvasiškumo, ši lengvata vis dar galioja. Ydinga ji tuo, kad iš visų šildymo rūšių išskiria tik vieną - centrinį šildymą. Lengvata nėra taikli, nes taikoma visiems, nepriklausomai nuo pajamų. Be to, Lietuvoje veikia šildymo išlaidų kompensavimo mechanizmas, kuris yra painesnis, darbaimlesnis, sudėtingesnis, bet taiklesnis, parama atitenka tik tiems, kam jos labiausiai reikia.
Su pačia lengvata, kaip ir viskas būtų aišku, bet užvirusi diskusija dėl PVM lengvatos šildymui buvo labai iškalbinga. Politikai pademonstravo visą savo išminties, vertybių ir pozicijos reliatyvumą ir tada, kai žėrė argumentus už šildymo lengvatą, ir tada, kai svarstė, o kokiomis gi lėšomis šią lengvatą finansuoti.
Visada prieš PVM išimtis buvę ir patys panaikinę eilę PVM lengvatų konservatoriai staiga tapo uolūs šildymo lengvatos rėmėjai. Argumentai svyravo nuo valstiečių sąmokslo prieš miestiečius, kurie didžiąja dalimi ir naudojasi centralizuoto šildymo paslauga, iki to, kad, laimei, skirtingai nuo kokios paukštienos lengvatos, šioji lengvata atitenka vartotojui. Dar buvo teigiama, kad lengvatą naikinti tiesiog ne laikas. Kad tai reikia daryti, kai šilumos kainos mažėja. Beje, šilumos kainos kaip tik dabar ir mažėja – per praėjusius metus sumažėjo vidutiniškai beveik 17 procentų.
Be cirko neapsieita ir tada, kai Seime buvo balsuojama iš kokio gi šaltinio bus finansuojama pratęsta PVM lengvata šildymui. Valdantieji nusprendė eilinį kartą įkišti ranką į Kelių priežiūros ir plėtros programą. Spėkite, kas labiausiai tam pasipriešino? Ogi šį precedentą sukūrę konservatoriai! Konservatoriai piktinosi kelių finansavimo „eilute su žvaigždute“, nors būtent patys yra tos žvaigždutės išradėjai! Balsavimas vyko net kelis kartus, tol, kol buvo nubalsuota „kaip reikia“. Televizijos kameros tuo tarpu užfiksavo, kaip Seimo nariai šokinėja iš savo vietų ir maigo svetimus balsavimo mygtukus!
Štai taip daugiabučiai laimėjo prieš žvyrkelius. O Seimas eilinį kartą praleido progą kilstelėti savo reputaciją žmonių akyse.