Rusijos kosmonautė Jelena Serova ketvirtadienį ruošėsi skrydžiui į kosmosą, tačiau prieš tai jai teko atsakyti šūsnį klausimų apie jos šukuoseną ir tai, kaip jos duktė susitvarkys pati, kol ji bus išvykusi.
38 metų tamsių ilgų plaukų kosmoso inžinierė, kuri bus pirmoji Rusijos kosmonautė moteris po 17 metų pertraukos, pasiruošimui šiai misijai skyrė septynerius metus. Jos vyras taip pat yra buvęs kosmonautas bandytojas.
J.Serova turėtų pakilti kosminiu laivu „Soyuz“ iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane ketvirtadienį 20 val. 25 min. Grinvičo laiku. Kartu su ja skris rusų kosmonautas Aleksandras Samokutajevas ir NASA atstovas Barry Wilmore (Baris Vilmoras).
Nors Sovietų Sąjunga buvo pirmoji šalis, 1963 metais išleidusi į kosmosą moterį, Valentiną Tereškovą, po šios daug žadančios pradžios moterims šioje srityje buvo sunku varžytis su vyrais. J.Serova bus ketvirta į kosmosą pakilusi moteris iš Sovietų Sąjungos arba Rusijos.
Prieš skrydį jai teko atsakyti į virtinę klausimų, susijusių su jos lytimi arba kaip ji ketina palaikyti ryšį su savo 11-mete dukra, kol bus išvykusi.
J.Serova net pasisiūlė parodyti, kaip ji ketina trinkti plaukus kosmose.
Bet ilgainiui jos kantrybė išseko. Baikonūro kosmodrome trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje vienam žurnalistui paprašius paaiškinti, kaip ji ketina prižiūrėti savo plaukus Tarptautinėje kosminėje stotyje ir paklausus, ar ji ketina išlaikyti dabartinę šukuoseną.
„Ar galiu ir aš užduoti klausimą? Kodėl jūs nesidomite mano kolegų šukuosenomis?“, – paklausė ji apsupta kolegų spaudos konferencijoje, kuri buvo transliuojama per televiziją.
„Mano skrydis yra mano darbas“, – pabrėžė ji.
„Būsiu pirma Rusijos moteris, skrisianti į TKS. Jaučiu didelę atsakomybę prieš žmones, kurie mus mokė ir treniravo, ir noriu jiems pasakyti: Mes jūsų nenuvilsime!“ – kalbėjo J.Serova.
VYRŲ DARBAS
Iki šiol kosmose yra pabuvojusios tik trys Rusijos arba Sovietų sąjungos moterys: V.Tereškova, Svetlana Savitskaja (1982 ir 1984) ir Jelena Kodakova (1994 ir 1997). Pastaroji į savo antrąją misiją skrido JAV erdvėlaiviu „Atlantis“.
Sovietų Sąjunga paruošė V.Tereškovą, norėdama laimėti kosmines varžybas, tačiau vėliau daug metų neleido moterų į kosmosą, nes jos buvo laikomos nepakankamai stiprios fiziškai, sakė Igoris Marininas, rusų žurnalo „Space News“ redaktorius.
„Kosmose, tai vyrų darbas. Tada vadovybė buvo karinė, jie nusprendė daugiau neruošti moterų kosmonaučių“, – sakė jis.
Pasak redaktoriaus, J.Serovą asmeniškai pasirinkto tuometinis Rusijos kosmoso agentūros vadovas Vladimiras Popovkinas.
„Šį skrydį ruošiame dėl Rusijos įvaizdžio, – sakė jis. – Ji tai sugebės, bet kita moteris greitai neskris“.
Jis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl lyčių pusiausvyros stotyje: „Šeši mėnesiai su penkiais vyrais uždaroje erdvėje yra sudėtingas dalykas. Lena yra žavinga, patraukli moteris“.
Vis tik TKS yra mačiusi moterų. Paskutinė joje lankėsi amerikietė skrydžio inžinierė Karen Nyderg, savo šešių mėnesių misiją užbaigusi pernai.
J.Serova gimė vienoje Rusijos Tolimųjų Rytų gyvenvietėje, studijavo inžineriją prestižiniame Maskvos aviacijos institute. Prieš tai, kai oficialiai buvo atrinkta į kosmonautes 2006 metais, ji dirbo erdvėlaivių gamintojo „RKK Energia“ inžiniere ir misijos kontrolės centre.
Rusų bendrovė, kurianti drabužius kosmonautams, paskelbė, kad J.Serovai turės 15 skirtingų spalvų kostiumų – nors kiekvieną iš jų dėvės po tris dienas iš eilės.
„Turėjome pagal atskirą užsakymą pagaminti jai kojines..., nes jos tokios mažos pėdos. Ant kiekvienos kojinės yra užrašas „Jelena“, – atskleidė bendrovės generalinis direktorius Aleksandras Jarovas naujienų agentūrai „Interfax“.
54-erių britų dainininkė Sarah Brightman (Sara Braitman) turėtų vykti į TKS kaip kosmoso turistė 2015 metais.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.