Maskvoje nuskambėjo krūptelėti privertę pareiškimai: rusų kariniai ekspertai parengė kraupų netolimos ateities įvykių scenarijų, pagal kurį JAV užpuls Rusiją siekdama užsitikrinti Sibiro resursų kontrolę. Šaltojo karo šauklių tikslas aiškus, rašo Vokietijos dienraštis „Die Welt“.
„Karas tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų gali kilti jau per artimiausius 10 – 15 metų“, - tvirtina Rusijos generolas majoras Aleksandras Vladimirovas. Jo teigimu būsimojo konflikto tikslai „akivaizdūs jau dabar – paties galingiausio geopolitinio konkurento, turinčio galimybę per 30 minučių nušluoti JAV nuo žemės paviršiaus, pašalinimas“.
Generolas teigia, kad JAV siekia perimti Sibiro ir Tolimųjų Rytų resursus ir įbauginti likusį pasaulį „karine pergale ir technologijų bei ginklų galybe“.
A. Vladimirovas yra Rusijos karinių ekspertų kolegijos viceprezidentas. Dienraščio „Komsomolskaja pravda“ surengtame žymių Rusijos karinių ekspertų ir saugumo specialistų susitikime jis kartu su savo kolegomis aptarinėjo, ar JAV pradės karą su Rusija ir jei taip, kodėl ir kada.
Šioje diskusijoje dalyvavo buvęs Rusijos generalinio štabo viršininko pavaduotojas generolas pulkininkas Leonidas Ivašovas, šiuo metu vadovaujantis Geopolitinių problemų akademijai, pirmasis Rusijos saugumo, gynybos ir teisėtvarkos problemų akademijos viceprezidentas generolas pulkininkas Viktoras Jesinas ir Politinės bei karinės analizės instituto direktorius Aleksandras Šavarinas. „Die Welt“ pastebi, kad jų pozicija yra nuosaikesnė už Rusijos kariuomenės ir politinio elito atstovų dažnai išsakomas nuomones. Ginkluotosiose pajėgose nebetarnaujantys kariniai ekspertai gali laisviau reikšti savo mintis įvairiais klausimais.
Aiškus signalas V. Putino įpėdiniui
Tai, kad jie tokią nuomonę išsakė būtent dabar, susiję su didėjančiais naftos ir dujų eksporto pelnais, sukėlusiais godumo priepuolį. Kariškiai nenori likti nuošalyje dalijantis šalį užgriuvusius turtus. „Die Welt“ teigimu jų pareiškimai tam tikra prasme siunčia žinią būsimajam Rusijos prezidentui, kurio rinkimai įvyks kitų metų kovą. Intensyviai aptarinėdami karinius įvykių raidos scenarijus jie demonstruoja, kad iki 2015 metų suplanuotą šalies gynybinę programą laiko nepakankama.
Ekspertai beveik vieningai remiasi prielaida, kad JAV nekenčia arba bent jau tikrai nemėgsta Rusijos ir tyčia stumia ją į konfrontacijos kelią. Ir tik vienas Jesinas galimą abiejų valstybių karinį konfliktą laiko beveik neįsivaizduojamu dalyku, nes „pasaulinės apokalipsės“ pasekmės neatitinka nei Rusijos, nei JAV interesų.
Buvęs Generalinio štabo viršininko pavaduotojas L. Ivašovas mano priešingai: jis jau dabar priėjo išvadą, kad „Jungtinės Valstijos ruošia situaciją ir karinį potencialą karui su Rusija“. Ivašovo teigimu tai lemiančios dvi priežastys. „JAV nori įgyvendinti ne vieno šimtmečio svajonę įsiviešpatauti pasaulyje ir pašalinti Rusiją kaip pagrindinę kliūtį siekiant visiškos Eurazijos kontrolės“. Rusijos karinių ekspertų manymu amerikiečiai nori pradėti karą su Rusija ir dėl gamtos resursų, naftos ir dujų.
Niūrusis amerikietiškos svajonės scenarijus
Diskusijos dalyvių manymu ultimatyvių reikalavimų, kuriuos JAV galėtų iškelti Rusijai, sąrašas ilgas. Jis neblogai atspindi Rusijos kariniuose bei politiniuose sluoksniuose vyraujančias pažiūras ir nuotaikas, rašo „Die Welt“.
Anot rusų, amerikiečiai galėtų pareikalauti „pakeisti šalies vidaus politiką žmogaus teisių gynimo pretekstu ir suteikti Vakarų kompanijoms prieigą prie energetinių resursų“. Po to esą ultimatumas gali būti dar labiau sugriežtintas – gali būti pareikalauta įsileisti į Rusijos teritoriją „taikdarišką“ NATO kontingentą, o taip pat pradėti derybas dėl „Kaliningrado srities, dalies Šiaurės Kaukazo ir Pakaspijo atplėšimo“ nuo Rusijos.
O kad siaubingas galimų JAV norų karinis scenarijus atrodytų išbaigtas, Ivašovas neatmeta galimybės, jog JAV gali pareikalauti perduoti Rusijos naftos ir dujų pramonę transnacionalinei kontrolei, o branduolinį arsenalą – įgaliotiems tarptautiniams ar NATO stebėtojams.
Išvengti neva amerikiečių jau suplanuoto karo įmanoma, tačiau tik vienu karinių ekspertų nurodytu būdu – dar labiau ginkluotis. Ivašovas siūlo pageidaujamų priemonių sąrašą. Jis reikalauja „atkurti armiją, karinę pramonę, kurti naujas efektyvias ginkluotės rūšis“. Jo kolegos pritarė minčiai, kad tik Rusijos karinės galios atkūrimas gali atitolinti būsimo karo pavojų.
Tačiau dėl galimų tokio karo pasekmių ekspertų nuomonė išsiskyrė. V. Jesinas prognozuoja pasaulinę apokalipsę. Rusų laikraštis cituoja vieną ekologą, pasakojantį apie „branduolinę žiemą“, per kurią Žemėje pražus visa, kas gyva. O A. Vladimirovas – priešingai – politiškai korektiškai pranašauja „galutinę mūsų pergalę“ ir „neišvengiamą Šiaurės Amerikos valstijų nacionalinį krachą“, rašo „Die Welt“.