• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos pristatytas naujos Europos saugumo sutarties planas Briuselyje susirinkusiems NATO valstybių atstovams sukėlė nemažai abejonių. Baiminamasi, kad naujoji schema sukurta siekiant pakenkti šiuo metu veikiantiems aljansams.

REKLAMA
REKLAMA

"Europos ir Amerikos politikai išreiškė susirūpinimą, jog rusai šia iniciatyva siekia susilpninti NATO bei ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, - red.)", - pareiškė Rusijos ambasadorius prie NATO Dmitrijus Rogozinas. "Mes tegalime pasijuokti iš tokių baimių - jos nėra rimtos", - pridėjo jis, kalbėdamas pasibaigus NATO-Rusijos tarybos posėdžiui.

REKLAMA

D.Rogozino teigimu, Rusijos pasiūlymo esmė - pozityvus santykių su NATO atnaujinimas išryškėjusios krizės akivaizdoje, kas esą nekelia jokios grėsmės jau egzistuojančioms organizacijoms.

Apie naujosios sutarties idėją jau kuris laikas buvo užsimenama prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasisakymuose. Dienos šviesą išvydęs Rusijos siūlymas numato sutartį dėl nepuolimo ir bendradarbiavimo terorizmo bei imigracijos srityse, kurią galėtų pasirašyti ne tik visos NATO bei ESBO narės, bet ir tokios už Europos ribų esančios valstybės, kaip Indija ar Kinija.

REKLAMA
REKLAMA

Įvairių NATO valstybių atstovai susitikimo metu teiravosi D.Rogozino, kokiu būdu naująją sutartį būtų įmanoma suderinti su dabartine tarptautinių aljansų struktūra, tačiau nesulaukė konkrečių atsakymų. D.Rogozinas pažadėjo, jog į iškilusius klausimus bus nuodugniau atsakyta jau šių metų rugsėjo mėnesį vyksiančio susitikimo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena Rusijos propaguojamų idėjų - jog Europos gynyba iki šiol remiasi pasenusiu ir keistinu Šaltojo karo modeliu - rado atgarsį ir ES valstybių užsienio reikalų ministrų susitikime. Viešai pristatytoje ekspertų ataskaitoje pasiūlyta pereiti prie "kelių greičių" ES gynybos politikos, nuošalyje paliekant tas valstybes nares (Austriją, Graikiją, Bulgariją, Airiją), kurios skeptiškiau žvelgia į glaudesnį bendradarbiavimą ES gynybos politikos srityje.

REKLAMA

"Javieras Solana dažnai buvo priverstas asmeniškai skambinti gynybos ministrams, kad gautų vieną vienintelį transportinį lėktuvą ar karo lauko chirurgą", - ES diplomatijos vadovo vargus priminė ataskaitos autorius Nickas Witney.

Rusijos pasiūlymas kurti bendrą Europos saugumo struktūrą pasirodė tuo metu, kai didėjanti įtampa Gruzijoje, bandančioje išeiti iš Rusijos įtakos sferos, ir JAV pastangomis Vidurio Rytų Europoje kuriamas priešraketinės gynybos skydas verčia kai kuriuos ekspertus kalbėti apie naujo Šaltojo karo grėsmę.

REKLAMA

Rusija, vieną akimirką grasinusi pasiųsti į Kubą strateginius bombonešius, nieko nelaukdama greta "botago" demonstruoja ir "meduolį" - naująjį darinį, gana ironiškai pravardžiuojamą Europos-Atlanto sutarties organizacija (EATO).

Kaip pripažįsta D.Rogozinas ir kiti Rusijos diplomatai, Maskva nesitiki, jog siūlomos permainos bus iš karto pasitiktos su aplodismentais. Rusijai skelbiant tikėjimą konstruktyviu dialogu, JAV ir kitų NATO valstybių laukia nelengvas uždavinys iššifruoti tikruosius jos ketinimus. Naujasis Trojos arklys kol kas, regis, lieka už durų. Iki rugsėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų