• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Rusijos ambasados atstovai Lietuvoje gyvenančius rusų tautybės žmones grįžti į etninę tėvynę agituoja jau kelerius metus, ši veikla itin suaktyvėjo pastaruoju metu. Tai siejama su sunkmečiu ir artėjančiu Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymu.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos ambasados atstovai rusakalbių gausiai gyvenamame Visagine pastaraisiais mėnesiais lankėsi net kelis kartus. Artimiausias toks susitikimas numatytas pirmosiomis lapkričio dienomis. Rusų tautybės žmonės supažindinami su galimybėmis gyventi ir dirbti Rusijoje.

REKLAMA

LŽ kalbinti visaginiečiai tikino, kad į etninę tėvynę žvalgosi palyginti nedaug rusakalbių. Lietuvos pilietybę turintiems asmenims esą patrauklesnės Vakarų Europos valstybės. Tačiau norinčiųjų vykti į Rusiją taip pat atsiranda.

Dosnus pasiūlymas

Valstybinę savanoriško tėvynainių, gyvenančių užsienyje, grįžimo į Rusijos Federaciją paramos programą tuometis prezidentas Vladimiras Putinas palaimino prieš trejus metus. Programa suteikia galimybę į etninę tėvynę sugrįžti išeiviams iš Rusijos ir buvusios Sovietų Sąjungos. Programai vykdyti 2007-2009 metams Rusijos finansų ministerija ketino skirti 17 mlrd. rublių. Grįžtantiesiems žadama padengti kelionės išlaidas, leisti be muito mokesčių įsivežti asmeninio naudojimo automobilius, kompensuoti išlaidas už būtinų dokumentų sutvarkymą. Numatoma vienkartinė pašalpa įsikurti ir pusės metų socialinės išmokos, jei parvykėlis negauna darbo.

REKLAMA
REKLAMA

Nori į tėvynę

Vilnietė Jelena prašymą įsikurti Rusijoje šios šalies ambasadai Lietuvoje pateikė prieš kelis mėnesius. Moteris, sutvarkiusi reikiamus dokumentus ir pasirinkusi vieną iš 12 Rusijos regionų, laukia atsakymo. "Girdėjau, kad maždaug pusei besikreipiančių žmonių atsisakoma suteikti galimybę įsikurti Rusijoje, nes pasirinktuose regionuose nereikia tam tikrų profesijų specialistų. Tačiau aš viliuosi išvykti", - LŽ pasakojo Jelena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos pilietybę turinti ir emigrantės duonos Londone ragavusi moteris į Rusiją nusprendė grįžti dėl pastaraisiais metais Lietuvoje esą sustiprėjusių nacionalistinių nuotaikų. "Dirbant tenka daug bendrauti su žmonėmis. Lietuviškai kalbu netobulai, su akcentu. Tai pastebėję lietuviai neslepia nusivylimo", - tikino pašnekovė.

Meras nesidomi

Anksčiau Lietuvoje apie grįžimo į Rusiją programą buvo beveik nieko negirdėti. Tačiau pastaruoju metu gretimos valstybės diplomatinė atstovybė suaktyvino veiksmus šioje srityje. Bene daugiausia informacijos gali gauti Visagino gyventojai. Apie galimybes sugrįžti į Rusiją jie supažindinami mieste vykstančiuose susitikimuose su ambasados atstovais.

REKLAMA

Visagino savivaldybės meras Vytautas Račkauskas nedalyvavo nė viename tokių sutikimų. Tai, kad jie rengiami, mero nuomone, nieko neįprasta. "Kaip suprantu, ambasados atstovai atvažiuoja į mūsų miestą, nes čia gyvena nemažai Rusijos pilietybę turinčių asmenų, Antrojo pasaulinio karo veteranų. Per susitikimus greičiausiai kalbama apie pensijas, informuojama apie persikėlimo gyventi į Rusiją programą", - svarstė V.Račkauskas.

REKLAMA

Dairosi ir į Vakarus

Neoficialiai teigiama, jog daugiausia dėmesio Rusijos atstovai skiria kvalifikuotiems IAE darbuotojams. Kaliningrado srityje ketinama statyti naują atominę jėgainę, tad specialistai ten būtų itin laukiami.

IAE Darbininkų sąjungos sekretorė Laima Stanienė girdėjo apie padažnėjusias Rusijos diplomatų viešnages. Pasak jos, galimybėmis dirbti gretimoje šalyje domisi nemažai jėgainės darbuotojų, tačiau gyventi į Rusiją esą išvažiuoja toli gražu ne dauguma. "Į Rusiją grįžta gal tik pusė visų emigruojančiųjų. Nemažai darbuotojų renkasi Angliją ir kitas Vakarų Europos šalis, Jungtines Amerikos Valstijas", - pasakojo L.Stanienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

IAE Nepriklausomos profsąjungos pirmininko pavaduotojas Vladimiras Dranikas taip pat pabrėžė, kad artimiausiu metu darbo neteksiantys rusakalbiai jėgainės darbuotojai dairosi ne tik į Rusiją. "Dalis jų bandys įsidarbinti Vakarų Europoje, nes ten gyvena kas nors iš artimųjų ar pažįstamų. Manau, iš Visagino į Rytus ir Vakarus išvyks po lygiai žmonių", - sakė V.Dranikas.

REKLAMA

Padeda žmonėms

Rusijos ambasada Lietuvoje vakar LŽ patvirtino, kad rengia nuolatinius susitikimus su gyventojais. Per juos, diplomatų teigimu, žmonės informuojami apie vizų išdavimo tvarką, Rusijos pilietybės suteikimą, galimybes persikraustyti į Rusiją, pensijų mokėjimo tvarką, socialinį aprūpinimą.

Rusijos ambasada aiškina, jog tokiais susitikimais pirmiausia suinteresuoti patys gyventojai. Esą sulaukiama daugybės Lietuvos ir Rusijos piliečių skundų, kad jie dėl finansinių sunkumų neturi galimybės atvykti į Vilnių pasikonsultuoti.

Roberta TRACEVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų