Nepabūgusi karčios patirties, Rusija vėl bando sukurti nacionalinę mokėjimo kortelių sistemą, kuri būtų lygiaverčiu konkurentų tarptautinėms „Visa" ir „MasterCard" mokėjimo sistemoms. Rusijos finansų ministerija ir Rusijos bankas šių metų lapkritį Vyriausybei pateiks įstatymo „Apie nacionalinę mokėjimo sistemą" projektą, kurį ketinama patvirtinti iki metų pabaigos. Projektą rengia grupė, ruošianti nacionalinę mokėjimo kortelių sistemą.
Tokiu būdu tikimasi Rusijos rinką padaryti mažiau priklausomą nuo šio segmento užsienio žaidėjų. Tačiau ekspertai klausia, ar tai nebus eilinė nesėkmė?
Sukurti nacionalinę mokėjimo kortelių sistemą Rusijos bankas (RB) bandė dar 1993 m., tačiau projektas žlugo. Nesėkmingi buvo ir privačių kompanijų mėginimai sukurti tokią sistemą, praneša dienraštis „Komersant".
2005 m. RB pareiškė, kad nacionalinė mokėjimo kortelių sistema bus kuriama didžiausio Rusijoje ir NVS šalyse banko „Sberbank" sistemos „Sberkart" pagrindu. Pastaroji pernai buvo pervadinta į Suvienytąją rusišką mokėjimo sistemą (SRMS).
Didžiausias žaidėjais šiame rinkos segmente Rusijoje yra tarptautinės mokėjimo sistemos "Visa" ir „MasterCard". Joms tenka daugiau nei 85 proc. visų mokėjimo kortelių ir jomis atliekamų operacijų. Šalyje taip pat veikia apie 20 smulkesnių mokėjimo sistemų. Rugsėjo 1 d. duomenimis, "Sberbank" buvo išleidęs 35 mln. mokėjimo kortelių, iš to skaičiaus tik 3,5 mln. teko SRMS, visos kitos - "Visa" ir „MasterCard".
Specialistai pažymi, kad Rusijos mokėjimo kortelių rinka jau yra susiformavusi „Visa" ir „MasterCard" sistemų pagrindu, todėl naujos mokėjimo sistemos įdiegimui reikėtų milžiniškų investicijų. Vyriausybė kol kas neskelbia, iš kur būtų imamos lėšos ambicingo projekto įgyvendinimui.
Šarūnas Bulota