Rusijos spauda vieningai vertina įvykius dėl kompanijos "Jukos" ir jos vadovų - valstybė rengiasi atimti verslą iš kol kas dar turtingiausio Rusijos žmogaus Michailo Chodorkovskio.
"Įvyko tai, kuo niekas nenorėjo tikėti. Jėgos struktūrų atstovai pradėjo nuosavybės perdalijimą", - rašo "Vedomosti" redakcijos straipsnyje penktadienį.
M. Chodorkovskis suimtas pagal kaltinimą nemokėjus mokesčių, o 44 proc. kompanijos akcijų areštuotos. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sąmoningai atsiriboja nuo to, kas vyksta, bet ir Rusijos, ir užsienio spauda mano, kad tolesnis Rusijos kelias pasirenkamas būtent dabar.
"Nacionalizacijos grėsmė iškilo visam Rusijos verslui. Jeigu Vladimiras Putinas ir šįkart parems jėgos struktūrų atstovus, kaip tai jis padarė pirmadienį, mes būsime priversti konstatuoti, kad mūsų prezidentas susiruošė eiti sovietiniu keliu", - rašo "Vedomosti".
"Prezidentas, galbūt jau įėjęs į istoriją kaip stiprus, bet būtinas priešnuodis Boriso Jelcino epochos chaosui, pasuko pavojingu keliu į autoritarinį valdymą. Jis turi sustoti, kol nevėlu", - rašo redakcijos straipsnyje britų dienraštis "Financial Times".
V. Putino mėginimas nuraminti užsienio investuotojus ketvirtadienį Kremliuje neįtikino spaudos.
"Kai Vladimiras Putinas dar rengė panašius susitikimus su šalies verslininkais, Kremliuje prigijo šmaikštus posakis - "pakeisti oligarchams sauskelnes". Valstybės karas su "Jukos" privedė prie to, kad tokios pat operacijos dabar reikia bet kuriam investuotojui, ketinančiam turėti savo verslą Rusijoje", - rašo "Vremia novostej".
Laikraštis pranašauja vykdomosios valdžios skilimą: remdamasis savo šaltiniais jis teigia, kad dviejų vyriausybės pareigūnų, pareiškusių griežtą nuomonę dėl "Jukos" bylos ketvirtadienį, demaršas, nepaisant V. Putino įspėjimų, atspindi premjero Michailo Kasjanovo poziciją, ir jis gali ją netrukus išdėstyti.
Du Ekonomikos plėtros ministerijos vadovai - Arkadijus Dvorkovičius ir Michailas Dmitrijevas - vakar griežtai kritikavo prokuratūros veiksmus. "Vremia novostej" pavadino juos "kamikadzėmis", o "Kommersantas" apibūdino šį demaršą kaip "žygdarbį".
"Premjeras Michailas Kasjanovas laikosi tokios pat nuomonės ir galbūt artimiausiomis dienomis atvirai pareikš savo poziciją", - rašo "Vremia novostej".
Griežčiau negu kiti leidiniai apie "Jukos" bylą jau kelintą dieną rašo paprastai nuosaikus ir pabrėžtinai dalykinis laikraštis "Vedomosti". Po kompanijos akcijų arešto kupinas susirūpinimo redakcijos straipsnių tonas tapo eschatologišku.
"Nuo vakar dienos mus teisingiausiai būtų palyginti su Venesuela, Hugo Chavezo (Hugo Čaveso), nugalėjusio Venesuelos oligarchus, šalimi. Viskas, kas vyksta su "Jukos", jau seniai padaryta Venesueloje, šalyje, kur daug naftos ir visa jo gavyba nacionalizuota. Ten vyksta kelis mėnesius trunkantys streikai, o “el presidente” dainuoja ir deklamuoja eilėraščius per televizorių. Jo šalis - Rusijos kaimynė pagal korupcijos reitingą ir kol kas esanti kiek žemiau negu mes pagal konkurencingumą. Bet tai neilgam", - įsitikinęs laikraštis "Vedomosti".
“Reuters”-BNS