Pasak dienraščio "The Moscow Times", kuriuo remiasi ELTA, XX amžiaus JAV kapitalizmo simboliu tapusi plieno įmonė "Rouge Steel" jau artimiausiu metu gali atsidurti Rusijos investuotojų rankose.
Antra pagal mastą Rusijos plieno gamintoja "Severstal" už neatskleidžiamą kainą sutiko įsigyti didžiąją dalį "Rouge Steel" akcijų. Mičigano valstijos Dieborno mieste įsikūrusi penkta didžiausia JAV plieno gamintoja yra padavusi bankroto paraišką, tačiau tęs veiklą ir bankroto procedūros metu.
"Severstal" nurodė, jog "Rouge Steel", kuri yra didžiausia plieno tiekėja automobilių gamintojai "Ford Motor Co.", leis padidinti pardavimus Jungtinių Valstijų rinkoje.
"Įsigijimas suteiks mums galimybę ilgam laikui patekti į JAV rinką, - iš "Severstal" būstinės Čerepovece sakė bendrovės atstovė Olga Ježova. - Šiuo metu apribojimų patiria Rusijos lakštinio plieno eksportas, skirtas gaminti Junginių Valstijų automobiliams". Rusijos plieno gamintojams taikomi apribojimai Europos Sąjungos ir JAV rinkose, nes europiečiai ir amerikiečiai kaltina rusus parduodant plieną žemesne nei gamybos kaina.
Nebuvo paskelbtos nei "Rouge Steel" įsigijimo sandorio smulkmenos, nei gamintojos bankroto procedūros tvarkaraštis. Pagal JAV bankroto įstatymo 11 straipsnį pateiktoje paraiškoje "Rouge Steel" vadovai nurodė, jog įmonė turi 558,1 mln. JAV dolerių turto ir tiek pat įsipareigojimų bei yra susitarusi dėl 120 mln. dolerių paskolų. "Rouge Steel" taip pat gavo trumpalaikę 30 mln. JAV dolerių paskolą iš "Severstal". Tačiau pastarosios 15 proc. palūkanų normas ekspertai vadina neįprastai didelėmis net ir bankroto atveju.
"Severstal" ir "Rouge Steel" sandoris, kuriam dar turi pritarti bankroto teismas, bus viena didžiausių Rusijos investicijų Jungtinėse Valstijose. Šiais metais didžiausia Rusijoje metalų ir liejybos bendrovė "Norilsk Nikel" sumokėjo 132 mln. JAV dolerių už 55,5 proc. paketą vienintelėje JAV platinos ir paladžio gamintojoje "Stillwater Mining Co.". Tuo tarpu 2001 metais naftos milžinė "LUKoil" tapo pirmąja Rusijos bendrove, viešai įsigijusia amerikiečių įmonės akcijų, kai už 71 mln. JAV dolerių nusipirko "Getty Petroleum" ir jos 1,3 tūkst. degalinių tinklą.
"Severstal", kurią valdo Rusijos verslo magnatas Aleksejus Mordašovas, turi 176 tūkst. darbuotojų. Praėjusiais metais bendrovės pelnas ir pajamos atitinkamai siekė 178 mln. ir 1,9 mlrd. JAV dolerių. "Severstal" kasmet pagamina apie 850 tūkst. tonų automobilių pramonei skirto lakštinio plieno. O. Ježova minėjo, iki 2005 metų "Severstal" tikisi gamybą padidinti iki 1,2 mln. tonų, o tai pasiekti padės bendradarbiavimas su Prancūzijos "Arcelor".
"Severstal" vadovai su "Rouge Steel" atstovais pirmą kartą susitiko praėjusią vasarą lankydamiesi JAV plieno bendrovėse. "Mūsų nuomone, jie ("Severstal" vadovai) yra sumanūs, turi daug žinių ir nusimano apie technologijas, - sakė "Rouge Steel" atstovas Viljamas Hornbergeris (William E. Hornberger). - Jie labai domisi plėtra į pasaulio rinkas.
Tuo tarpu "Severstal" strategijos direktoriaus pavaduotojas Vadimas Makovas teigė: "Labai džiaugiamės galimybe įsigyti "Rouge Steel" bei kartu su jos vadovais ir darbuotojais toliau gaminti automobilių kokybę atitinkantį plieną".
"Rouge Steel" ir Jungtinės automobilių pramonės darbuotojų profsąjungos (UAW) teigimu, sandoris su "Severstal" yra geriausia galimybė išgelbėti JAV įmonę ir išlaikyti 2,6 tūkst. jos darbo vietų.
"Mūsų požiūriu, rusai siūlo visapusiškiausią (pasiūlymų) paketą mūsų nariams, - sakė UAW vietinio skyriaus, atstovaujančio 2 tūkst. "Rouge Steel" nuolatinių darbuotojų, prezidentas Džeris Salivanas (Jerry Sullivan). - Tikėkimės, kad dirbant su rusais mums pavyks bendrovę paversti pelninga. Vos prieš kelerius metus su jais kariavome (Šaltajame) kare, o dabar sėdime vienoje valdyboje".
Savo ruožtu "Burnham Securities" automobilių sektoriaus analitikas Deividas Hylis (David Healy) teigė: "Jų rubliai yra tokie pat geri kaip ir bet kurie kiti (pinigai). Jei rusai suteikia vienintelę galimybę, tiesiog ją išnaudokime".
BNS