• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po sekmadienį vykusių Rusijos parlamento rinkimų Vladimiro Putino vadovaujama „Vieningosios Rusijos“ partija prarado tą daugumą, kurią turėjo ligšioliniame parlamente. „Vieningosios Rusijos“ dauguma parlamente  sumažėjo nuo dviejų trečdalių iki maždaug 50%.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlydamas objektyviai įvertinti „Vieningosios Rusijos“ pasiekimus parlamento rinkimuose, internetinis puslapis „Forbes.com“ pateikia hipotetinį pavyzdį su JAV parlamento rinkimais. Įsivaizduokite, jog JAV rinkimuose visi respublikonų kandidatai yra pašalinami, o demokratai varžosi tiesiog su Žaliųjų partija, libertarais ir „Socialistų Laisvės partija“, bet vis vien nesugeba laimėti daugumos. Anot „Forbes.com“, būtent tokia situacija nutiko sekmadienio rinkimuose Rusijoje. Dauguma balsų buvo ne už kažką, bet tiesiog prieš Putino partiją.

REKLAMA

Per daugiau nei dešimtmetį trunkantį valdymą Putinas sugebėjo užgniaužti bet kokios politinės opozicijos galimybes. Iškiliausi liberalių pažiūrų politikai, tokie kaip Borisas Nemcovas, Michailas Kasjanovas ar Garis Kasparovas, Putino režimo buvo persekioti, įbauginti ar net įkalinti. Bet kas, kas neatitinka oficialiojo Putino partijos požiūrio, Rusijoje netenka galimybės prieiti ir prie masinių informavimo priemonių. Putinas sugebėjo atsikratyti ir komunistiniais laikais iškilusių politikų, tokių kaip buvęs Maskvos meras Jurijus Lužkovas.

REKLAMA
REKLAMA

Gubernatoriai ir miestų merai yra tiesiogiai paskiriami paties Putino. Taigi politiniams opozicionieriams iš esmės nelieka jokių galimybių iškilti. Nenuostabu, kad didžioji dalis Rusijos gyventojų be Putino ir Medvedevo tesugeba įvardinti dar vos porą kitų šalies politikų (komunistą Ziuganovą ir nacionalistą Žirinovskį).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi rinkimuose be „Vieningosios Rusijos“ dar galėjo pasireikšti nebent komunistai, Žirinovskio nacionalistai ir Kremliui visuomet palanki „Teisingoji Rusija“. Nepaisant to, šios trys antrarūšėmis laikytos partijos kartu vis vien sugebėjo surinkti daugiau balsų nei išankstine ir neabejotina lydere laikyta „Vieningoji Rusija“.

REKLAMA

Kovo mėnesį vykusiuose regioniniuose ir savivaldos rinkimuose „Vieningoji Rusija“ taip pat nepasižymėjo puikiais rezultatais. Nepaisant to, jog realios politinės opozicijos tuose rinkimuose ir vėl nebuvo, visgi „Vieningoji Rusija“ nesugebėjo surinkti daugumos septyniuose iš dvylikos regioninio lygmens rinkimuose. Kirove ir Kaliningrade „Vieningoji Rusija“ surinko netgi mažiau nei 40% balsų.

REKLAMA

Krenta ir pasitikėjimas pačiu Putinu. Dar 2008 rugsėjį Putiną rėmė 88% Rusijos gyventojų, dešimt procentų Putino nepalaikė. Šių metų rugpjūčio mėnesio duomenimis, Putiną berėmė tik 68% Rusijos piliečių, o 30 procentų gyventojų dabartiniu premjeru nebepasitikėjo. Taigi vos per trejų metų laikotarpį parama Putinui sumažėjo net 20%, o nepasitikėjimas išaugo trigubai. JAV prezidentas Barackas Obama gal ir džiaugtųsi tokiais reitingais, bet vargu ar savo dabartiniu populiarumu galėtų būti patenkintas Putinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi reali politinė padėtis po šių parlamento rinkimų ir vėl neturėtų keistis. „Vieningoji Rusija“ valdys šalies parlamentą ir nuolankiai tvirtins visas Putino iniciatyvas. Kai šalyje yra pasigendama realios įstatymo valdžios, parlamentas šiaip ar taip netenka didesnės reikšmės. Be to, Putinas beveik neabejotinai laimės artėjančius Rusijos prezidento rinkimus, kur kaip ir visada bus leista tik simbolinė opozicija.

REKLAMA

Kita vertus, Putino režimas po truputį praranda legitimumą. Itin aukšti Putino populiarumo reitingai ilgą laiką buvo jo veiksmus vienareikšmiškai pateisinantis veiksnys. Ir net nesvarbu, kokiomis priemonėmis buvo įgyvendinama Putino politika, svarbiausia tai, kad tautos pasitikėjimas jo veiksmais būdavo nekvestionuotinas. Bet dabar situacija kinta. Žmonės yra išvarginti šalyje išplitusios korupcijos ir ekonominių sunkumų, bet realiai nieko negali padaryti. Nebent išreikšti savo poziciją protesto balsais.

REKLAMA

Putino koziriu ilgą laiką buvo tai, jog politikas sugebėjo ištraukti Rusiją iš liūno, į kurį šalį buvo nugramzdinęs ankstesnysis prezidentas Borisas Jelcinas. Bet dabar vos 22 procentai šalies gyventojų tiki, kad Putinas dar galėtų bent kiek pagerinti šalies padėtį. Be to, dauguma Rusijos gyventojų nebemato esminio skirtumo tarp Jelcino eros ir dabartinio laikotarpio korupcijos mastų. Dėl šalies nesėkmių Putinas anksčiau galėjo kaltinti Jelcino eros palikimą, bet po valdžioje praleisto dešimtmečio Putino galimybės ir toliau išnaudoti šį argumentą tampa vis labiau miglotos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepanašu, kad Putinas ketintų imtis didesnių ekonominių šalies reformų. Ekonominė Rusijos politika ir toliau remsis „nacionaliniais čempionais“ ir valstybiniu kapitalizmu. Kitaip tariant, tokiais bruožais, kurie ir toliau išlaikys valdančiojo elito privilegijuotą padėtį ir garantuos dabartinio režimo stabilumą. Rusijos energetikos sektorius greičiausiai bus nereformuotas, o šalies ekonomika išliks visiškai priklausoma nuo pasaulinių dujų ir naftos kainų. Nacionaliniai oligarchai, energetikos sektoriuje besitvarkantys su asmeniniu Putino palaiminu, ir toliau žersis pelną iš naudingųjų išteklių eksporto, o pažangesni verslininkai bus priversti palikti neformalių taisyklių supančiotą Rusijos verslo sektorių ir skaidraus verslo galimybių ieškos užsienyje.

REKLAMA

Putinas savo populiarumą gali mėginti susigrąžinti viešai demonstruodamas savo sugebėjimus įvairiose sporto šakose, grodamas pianinu ar ieškodamas lobių. Arba gali surasti naujų išorės ar vidaus priešų ir taip bandyti mobilizuoti Rusijos visuomenę. Bet vargu ar Rusijos gyventojai norės ir toliau būti kvailinami. Didėjant nepasitenkinimui Putino politika, pastarajam gali tekti didinti ir politinių represijų mastus. Putinas privalės akylai stebėti, jog bet koks netikėtas opozicinių jėgų proveržis netikėtai nesibaigtų Arabų pavasario įvykiais Rusijoje. Anot „Forbes.com“, Putino padėtis pradeda panašėti į buvusio Egipto prezidento H. Mubarako situaciją – populiarumą prarandantis politikas yra vis labiau varžomas savo sugebėjimo tinkamai ir greitai susitvarkyti su augančia opozicija. O tokia padėtis Putinui gali tapti sunkiai suvaldoma.

REKLAMA

Taip pat skaitykite:

Situacija Maskvoje kaista: po protestų dislokuoti kariai (foto)(video)

Vis daugėja įrodymų dėl pažeidimų per rinkimus Rusijoje (video)

J. McCainas grasina V. Putinui rusišku „arabų pavasariu“

V. Putino partijai gresia kaltinimai sukčiavimu per rinkimus

Tūkstančiai rusų Maskvoje surengė demonstraciją prieš V. Putiną (foto)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų