Kaliningrado srities rinka išlieka viena patraukliausių rinkų Lietuvos ir užsienio investuotojams, nes tai langas į ir į Rusijos gilumos rinką. Tačiau investuotojai pripažįsta, kad Rusijos Kaliningrado srities laisvosios ekonominės zonos įstatymas nėra jiems palankus, o verslą vystyti labiausiai trukdo biurokratija ir korupcija. Ne tik Lietuvos diplomatai mūsų šalies ir užsienio investuotojus įspėja dėl negerėjančios infrastruktūros Kaliningrado regione, vis dar esančio elektros energijos trūkumo, biurokratų savivalės ir korupcijos.
Patarimų rinkos naujokams negaili ir jau dirbantys investuotojai, kurie sako, kad be vietinių verslo partnerių ar patarėjų žengti į regiono rinką – labai rizikinga.
„Čia yra visiškai kitokia politinė sistema, kiti reikalavimai, standartai, papročiai, įgūdžiai, todėl Lietuvos verslininkui atvykus į sritį dirbti visiškai savarankiškai, be vietinių partnerių yra labai sunku. Korupcija čia taip pat klesti“, – teigia Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrado srityje Vaclavas Stankevičius.
„Žodžiai „Ateikite, investuokite“ neatitinka tiesos. Galiausiai jūs liksite vieni su savo verslu, turėsite brautis per valdininkų sukurtą biurokratijos sistemą ir niekas jums nepadės, o bus atvirkščiai – jums kaišios pagalius į ratus. Mes pastatėme gamyklą, o ji stovi tuščia“, – kalbėjo Čekijos bendrovės „Jugi“ generalinis direktorius Miroslavas Liška.„Mes paprasčiausiai radom partnerius, su kuriais susijungėm ir pradėjom savo veiklą. Taip paprasčiau. Tuomet neberūpi žemių įsigijimas, dokumentų tvarkymas. Aišku, atėjus tuščion vieton visą laiką yra sudėtinga“, – patirtimi dalijosi Lietuvos ir Rusijos bendros įmonės „Baltdormoststroj“ direktorių tarybos pirmininkas Artūras Imbrasas .
Anot rinkos ekspertų, laisvas rinkos nišas vis labiau atranda smulkus ir vidutinis verslas, ypač – paslaugų ir statybų sektoriuose.
Antai srityje trūksta transporto pervežimo įmonių. Verslininkai pripažįsta investicijų Kaliningrade proveržio nesitikintys net ir veikiant naujajam laisvosios ekonominės zonos įstatymui.
„Ką gauna laisvosios ekonominės zonos rezidentas šešerius metus nemokėdamas pelno mokesčio?Juk jis pelno ir negauna. Reikia laiko, kad pradėtum verslą – užregistruoti bendrovę, nusipirkti arba išsinuomoti žemės, gauti leidimus veiklai, pradėti statybas, įsivežti įrenginius gamybai. Tam reikia dviejų ar trijų metų“, – tvirtina Kaliningrado srities užsienio investuotojų asociacijos vykdomasis direktorius Olegas Skvorcovas.
Lietuvos tiesioginės investicijos regione sudaro beveik pusę investicijų Rusijos Federacijoje ir siekia beveik 100 milijonų eurų.
Kaliningrado sritis išlieka viena patraukliausių rinkų Lietuvos investuotojams. Pagal įsteigtų įmonių kiekį Lietuva užima pirmą vietą, pagal investuoto kapitalo dydį nusileidžia tik Kiprui ir Lenkijai.