Rusijos politologai nevienodai prognozuoja būsimo balsavimo Saugumo Taryboje dėl Irako problemos padarinius. Rusijos mokslų akademijos JAV ir Kanados instituto direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kremeniukas sakė, kad jeigu Maskva vetuos britų ir amerikiečių pasiūlytą rezoliucijos projektą, JAV pradės rengti kitą dokumentą, "nes po to jiems bus nepatogu pradėti operaciją".
Mokslininkas taip pat mano, kad "jeigu bus pradėtas karas, Rusijai nieko kita nebeliks, kaip pasiūlyti rezoliuciją, smerkiančią JAV veiksmus, ir tada Saugumo Taryba taps ringu".
Maskvos griežtumą V. Kremeniukas aiškina tuo, kad amerikiečiai kol kas nepasiūlė sandorio, kuris sudomintų Rusiją tiek, kad ji bent susilaikytų per balsavimą. Galimi įvairūs variantai, paaiškino politologas, pavyzdžiui, susitarimas dėl Gruzijos, dėl Rusijos plieno eksporto apribojimo ir kiti kompromisai.
"Šiuo atveju amerikiečiai, žinodami, kad Rusija ir Prancūzija ryžtingai nepritaria karui, pasiūlytų painesnes formuluotes, kad jų partneriai galėtų balsuoti, neprarasdami gero vardo, ir drauge atvertų kelią pradėti kovos veiksmus", - sakė V. Kremeniukas, pridurdamas, jog kol kas "derybos tęsiasi pagal principą "rytą pinigai - vakare kėdės".
Tuo tarpu Politikos tyrimų instituto direktorius Sergejus Markovas mano, kad Maskvos veto nesutrukdys Jungtinėms Valstijoms pradėti karą, bet gali rimtai pakirsti Saugumo Tarybos autoritetą ir sugriauti pasitikėjimo santykius su Rusija.
Politologas pažymėjo, kad karas Irake reikš JAV kaip pasaulio lyderės krizę, nors jis sumanytas kaip tik šiam lyderiavimui pabrėžti. "Neįmanoma kalbėti apie lyderiavimą, jeigu dauguma pasaulio bendrijos, kurios vardu JAV kalba, yra prieš karą", - sakė S. Markovas.
Šiandien vienintelis kompromisinis variantas, kuris leistų išvengti karinių veiksmų, S. Markovo nuomone, gali būti tik Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) pasitraukimas drauge su 2-3 tūkstančiais tų, kurie sudaro Irako valdančiuosius sluoksnius.
Savo ruožtu fondo "Politika" prezidentas Viačeslavas Nikonovas mano, kad jeigu Maskva pasinaudos veto teise, Saugumo Taryboje ji bus tokia viena. Politologo prognozėmis, prieš Amerikos rezoliuciją nebalsuos nei Prancūzija, kuri pastarąjį kartą taip pasielgė 1956 metais per Sueco krizę, nei Kinija, kuriai santykiai su JAV yra didesnis prioritetas nei su Rusija - Kinijos ir Amerikos prekybos apimtis maždaug 10 kartų didesnė nei Kinijos ir Rusijos, priminė V. Nikonovas.
"Atvirai stoję prieš JAV pozicijas, mes išbrauksime save iš žaidėjų sąrašo pokario Irake, ir kelti klausimą dėl Irako skolos sugrąžinimo bei Irako verslovių kontroliavimo bus tiesiog neįmanoma", - mano V. Nikonovas.
"Interfax"-BNS