„Bandžiau priešintis, rėkiau. Tada jie panaudojo elektrošoką. Šaukiau, prašydamasis pagalbos, – Radio Free Europe/Radio Liberty portalo „Siberia Realities“ žurnalistams pasakojo D. Karimovas, turintis klausos negalią ir kalbos defektų.
Pasak studento, kitas kelias valandas po pagrobimo Rusijos Novosibirsko regiono policijos pareigūnai jam grasino, fiziškai kankino ir siekė išgauti jaunuolio prisipažinimą dėl Rusijos invaziją palaikančių plakatų sunaikinimo. Vyras kankinamas prisipažino, nors vėliau prisipažinimą atsiėmė. Jeigu D. Karimovas bus pripažintas kaltu, jo laukia iki penkerių metų kalėjimo.
„Jie ant mano galvos užmovė maišą, kojomis spaudė mane prie žemės. Vienas iš pareigūnų sakė nušausiąs mane, jeigu aš neprisipažinsiu sudeginęs invaziją palaikančio plakato. Jie sakė, kad jie išveš mane į mišką ir ten mane sušaudys“, – prisimena D. Karimovas.
D. Karimovas yra vienas iš šimtų rusų, kuriems nuo prezidento Vladimiro Putino vasario 24 dieną pradėtos invazijos į Ukrainą buvo pateikti kaltinimai dėl protesto prieš karą. Šis karinis konfliktas tęsiasi jau aštuonis mėnesius ir nepanašu, kad greitu metu pasibaigs.
Tačiau tiek D. Karimovas, tiek jo advokatas tikina, kad jaunuolis neįvykdė nusikaltimų, kuriais jis yra kaltinamas, ir prisipažino tik dėl fizinio bei psichologinio smurto, kurį jis patyrė policijos rankose.
„Bylos medžiagoje nėra jokių esminių įrodymų, patvirtinančių, kad D. Karimovas padegė šiuos plakatus, išskyrus jo prisipažinimą“, – Novosibirsko naujienų portalui NGS.ru sakė vyro advokatas Juris Golubickis.
NGS.ru skelbė, kad po sulaikymo D. Karimovo šeima gavo gydytojo išrašą, patvirtinantį, jog vyro rankos ir kojos buvo nusėtos mėlynėmis ir įbrėžimais, kuriuos galimai sukėlė smūgiai buku daiktu, o ant jo blauzdų taip pat buvo ir nudegimų.
„Beveik mirtinai įbaugintas“
Vienas iš incidentų, kuriais yra kaltinamas D. Karimovas, įvyko rugsėjo 30 dieną, kai buvo padegtas plakatas, puošęs Mokslininkų namus Krasnobske – 23 000 gyventojų turinčiame miestelyje, įsikūrusiame pietrytiniame regiono sostinės Novosibirsko pakraštyje. Nuo šio pastato iki D. Karimovo namų galima ateiti per 15 minučių.
D. Karimovas tikina, kad kankinamas jis prisipažino įvykdęs ir dar vieną nusikaltimą – rugpjūtį sudeginęs kitą Rusijos karą su Ukraina remiančią iškabą.
Rusijos vidaus reikalų ministerijos Novosibirsko regiono skyrius atsisakė pakomentuoti D. Karimovo bylos tyrimą, bet patvirtino, kad jam baudžiamoji byla buvo iškelta.
Tarp byloje esančių įrodymų yra ir vaizdo stebėjimo kamerų įrašas, kuriame užfiksuotas kaukėtas įtariamasis su akiniais, kurių forma yra panaši į tų, kuriuos nešioja D. Karimovas. Tačiau kaltinamojo advokatas teigia, kad įraše matomo asmens sudėjimas „visiškai skiriasi“ nuo D. Karimovo, be to, jo negalios sukelti koordinacijos sunkumai neleidžia jam judėti taip, kaip juda įraše užfiksuotas vyras.
„Mes primygtinai reikalaujame panaikinti Dmitrijui pateiktus kaltinimus ir pripažinti, kad būdai, kuriais buvo išgautas jo prisipažinimas, yra neteisėti“, – „NGS.ru“ sakė J. Golubickis.
D. Karimovo motina Jekaterina Michasenok pasakojo supanikavusi, kai jos sūnus negrįžo namo, todėl paskambino į koledžą, kuriame jis studijuoja.
„Pasirodo, tą dieną jo ten nebuvo. Išsigandau, paskambinau visiems savo draugams, tuomet, pasiėmusi savo sūnaus nuotrauką, išbėgau į policijos nuovadą. Jie man pasakė: „Mes jį turim“, – pasakojo J. Michasenok.
„Tik po to, kai jis buvo paleistas, sužinojau, kad jis buvo suimtas ryte netoli mūsų namų, išvežtas į mišką, kankintas ir beveik mirtinai įbaugintas“, – sakė moteris.
„Pasakiau, kad pasirašysiu bet ką“
Pasak J. Michasenok, jo sūnaus negalia yra susijusi su centrinės nervų sistemos pažeidimais, dėl kurių jis kenčia nuo vaikystės. D. Karimovas pasakojo labai išsigandęs, kai policininkai išvežė jį į mišką ir grasino jį nušauti.
„Jie pasisiūlė perduoti paskutinius mano žodžius tėvams. Buvo labai baisu, tuo metu nusprendžiau meluoti, kad tik būčiau paleistas. Pasakiau, kad pasirašysiu bet ką“, – prisimena studentas.
Lapkričio 18 dieną „NGS.ru“ paskelbė jo advokato pranešimą, kuriame teigiama, kad praeitą savaitę paviešinus D. Karimovo kaltinimus policijai kankinimu, jam buvo įsakyta atlikti psichinės sveikatos patikrinimą. Jo metu jaunuolis turės kelias savaites praleisti psichiatrijos ligoninėje.
J. Golubickis, su kuriuo dėl komentaro mums susisiekti nepavyko, tikino, kad toks sprendimas buvo priimtas tyrėjų prašymu.
„Mums atrodo, kad tai yra nepagrįsta priemonė, – sakė J. Golubickis. – Dmitrijus yra tik įtariamasis. Jo kaltė nėra įrodyta. Mes turime nenuneigiamų įrodymų, kad jis nėra susijęs su šių plakatų sudeginimu.“