• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė pradėti dalies Rusijos kariuomenės grupuotės Sirijoje išvedimą. Procesas turi būti pradėtas antradienį, kovo 15-ąją. Tokią užduotį jis paskyrė Gynybos ministrui Sergejui Šoigu, praneša rbc.ru.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė pradėti dalies Rusijos kariuomenės grupuotės Sirijoje išvedimą. Procesas turi būti pradėtas antradienį, kovo 15-ąją. Tokią užduotį jis paskyrė Gynybos ministrui Sergejui Šoigu, praneša rbc.ru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė pradėti pagrindinės Rusijos kariuomenės grupuotės Sirijoje dalį. Tokią užduotį savo gynybos ministrui jis suformulavo susitikimo su užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir gynybos ministru Sergejumi Šoigu, praneša TACC.

REKLAMA

„Manau, kad Gynybos ministerijos iškeltos užduotys buvo visiškai įgyvendintos. Todėl įsakau nuo rytojaus išvesti pagrindinius mūsų kariuomenės grupės dalinius iš Sirijos Arabų Respublikos“, – pareiškė V. Putinas.

Rusijos prezidentas taip pat paaiškino, kad karinės bazės Tartuse ir Chmeimime ir toliau veiks tuo pačiu ritmu, kaip iki šiol ir „turės būti patikimai apsaugotos sausumoje, iš jūros ir oro“.

REKLAMA
REKLAMA

V. Putinas tikisi, kad sprendimas atitraukti kariuomenę pasitarnaus kaip geras pavyzdys visoms konflikto Sirijoje pusėms.

„Tikiuosi, kad šiandieninis sprendimas bus geras signalas visoms konfliktuojančioms pusėms. Tikiuosi, kad tai stipriai pakels visų Sirijos taikos sureguliavimo proceso dalyvių pasitikėjimą ir leis išspręsti Sirijos klausimą taikiu būdu“, – pasakojo V. Putinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos kariuomenė į Sirijos ginkluotąjį konfliktą įsitraukė 2015-ųjų rugsėjo 30 dieną. Į regioną buvo dislokuota apie 4 tūkst. karių ir šimtai karinės technikos vienetų. 

Dešimt svarbiausių datų Sirijos konflikte

Sirijos pilietinis karas, kuris nusinešė jau daugiau nei 270 tūkst. gyvybių ir milijonus žmonių privertė palikti savo namus, prasidėjo prieš penkerius metus, kai vyriausybės pajėgos nukreipė ginklus į politinių permainų reikalavusius protestuotojus.

REKLAMA

Pateikiame dešimt svarbiausių datų, susijusių su šiuo brutaliu konfliktu:

2011 metai: sukilimas ir represijos

– kovo 15 d.: kilo Arabų pavasario įkvėptos, precedento neturinčios demonstracijos, kuriuose protestuotojai, pavargę nuo keturis dešimtmečius trunkančio prezidento Basharo al Assado šeimos valdymo geležiniu kumščiu, reikalavo reformų.

REKLAMA

– saugumo pajėgos puolė protestuotojus Damaske ir Daraa mieste, kuris buvo žinomas kaip „sukilimo lopšys“ – čia kovo 23 dieną žuvo 100 žmonių.

– režimas pareiškė, kad mėgina numalšinti radikalių islamistų „ginkluotą sukilimą“; tuo tarpu Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos pasmerkė represijas.

– protestai išplito, demonstrantams vis garsiau reikalaujant B. al Assado nušalinimo.

2012 metai: totalus karas

– liepos 17 d.: nuosaikūs sukilėliai iš Laisvosios Sirijos armijos paskelbė, kad mūšis dėl Damasko prasidėjo, bet vyriausybė išlaiko savo pozicijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– liepos 19 d.: sukilėliai pradėjo puolimą šiauriniame Alepo mieste, kuris liko padalytas į sukilėlių užimtus rajonus miesto rytuose ir režimo kontroliuojamus rajonus vakaruose.

2013 metai: „Hizbollah“ pripažįsta dalyvavimą konflikte

– balandžio 30 d.: Hassanas Nasrallah, įtakingo Libano šiitų judėjimo „ Hizbollah“ lyderis, pripažino, kad jo pajėgos dalyvauja kovos veiksmuose Sirijoje, palaikydamos B. al Assado režimą.

REKLAMA

2013 metai: cheminės atakos

– rugpjūčio 21 d.: šimtai žmonių žuvo per chemines atakas, kurių taikiniu tapo sukilėlių bastionai šalia Damasko. Vakarai dėl jų apkaltino B. al Assado režimą.

– rugsėjis: Jungtinės Valstijos ir Rusija sutarė dėl Sirijos cheminių ginklų arsenalo likvidavimo plano, užkirtusio kelią amerikiečių antskrydžiams.

REKLAMA

2014 metai: džihadistų iškilimas

– sausio 14 d.: 2013-aisiais Sirijoje kilęs džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) užėmė ar Raką, tapusią pirmąja Sirijos provincijos sostine, kurioje Damasko režimas neteko kontrolės.

– birželio 29 d.: IS paskelbė apie islamo „kalifato“ įkūrimą. Vėliau šį džihadistų grupuotė prisiėmė atsakomybę dėl daugybės šiurpių žmogžudysčių, įskaitant virtinę vakariečių įkaitų nužudymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2014 metai: Homso užėmimas

– gegužės 9 d.: Sirijos režimo pajėgos po dvejus metus trukusios apsiausties ir beveik kasdienių bombardavimų susigrąžino Homso senamiesčio kontrolę. Sukilėlių pajėgos atsitraukė.

2015 metai: Kobanės išvadavimas

– sausio 26 d.: kurdų pajėgos, remiamos JAV vadovaujamų antskrydžių, po daug mėnesių vykusių įnirtingų susirėmimų išstūmė IS iš svarbaus Kobanės miesto, esančio pasienyje su Turkija.

REKLAMA

2015 metai: „al Nusra Front“ sustiprėjimas

– kovo 28 d.: „al Qaeda“ padalinys Sirijoje – „al Nusra Front“ – palaikomas savo sąjungininkų sukilėlių, užėmė beveik visą šiaurės vakarinį miestą Idlibą, kuris po ar Rakos tapo antrąja provincijos sostine, išsprūdusia iš Damasko vyriausybės kontrolės.

– gegužė: B. al Assadas pareiškė, kad šios vyriausybės pajėgų nesėkmės nereiškia, jog konfliktas jau pralaimėtas, bet liepą visgi pripažino, kad jo armijos gretos mažėja.

REKLAMA

2015 metai: Rusijos intervencija

– rugsėjo 30 d.: Rusija pradėjo antskrydžius Sirijoje, pareiškusi, kad jos aviacijos taikiniai yra „teroristai“, įskaitant IS džihadistus. Tačiau Maskva kaltinama atakuojanti džihadistų grupuotėms nepriklausančius sukilėlius ir civilius gyventojus, taip siekdama sustiprinti B.al Assado pozicijas.

2016 metai: paliaubos

– vasario 27 d.: įsigaliojo beprecedentis „karo veiksmų nutraukimas.“ Jis apima kovos zonas tarp Rusijos remiamų režimų pajėgų ir džihadistams nepriklausančių sukilėlių, bet negalioja daugiau nei pusėje šalies teritorijos, kurią kontroliuoja ekstremistų grupuotės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų