„Asmeninių duomenų“ įstatymas turėtų būti papildytas tokia formuluote: „Surenkant asmeninius duomenis, tarp jų ir informacinio – telekomunikacinio pobūdžio tinkle internete, operatoriai privalo užtikrinti Rusijos Federacijos piliečių asmeninių duomenų įrašymą, sistematizaciją, kaupimą, saugojimą, tikslinimą, išgavimą duomenų bazėse, kuriuos yra įsikūrusios Rusijos Federacijos teritorijoje“.
Šios įstatymo pataisos leistų „Roskomandnadzor“ (Rusijos informacinės erdvės kontrolės įstaiga) blokuoti svetaines, kurios negarantuotų asmeninių duomenų laikymo šalyje.
Šalies žiniasklaida jau skelbia pavojaus šūksnius – oficialiai prieš piratavimą ir asmeninių duomenų vagystes nukreiptos pataisos gali iš šalies vartotojų atimti galimybę atlikti tokius kasdienius dalykus, kaip lėktuvo ar viešbučio bilietų rezervaciją internetu.
Garsiai kalbama apie galimą internetinių paslaugų gigantų pasitraukimą iš šalies ir su tuo susijusius milžiniškus nuostolius šalies infrastruktūrai.
Nustebti iš tiesų yra ko: verta prisiminti gegužės viduryje Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo siūlymą vienam iš „Roskomandnadzoro“ valdininkų „įsijungti smegenis“ po jo viešų pareiškimų apie „jeigu reikės, mes „Twitter“ galime išjungti nors rytoj“. Tuo metu kilusi pasipiktinimo banga buvo nuraminta, tačiau iš šiandieninės perspektyvos atrodo, kad vargšas valdininkas tiesiog per anksti „išsidavė“ ir už tai buvo nubaustas.
„Smegenų ieškoti“ D. Medvedevui teks pas daugiau asmenų – Dūmos informacinės politikos komitetą, patvirtinusį svarstymui šį projektą, sudaro 13 asmenų.
Tiesa, smegenų gali prireikti ieškoti ir pačiam D. Medvedevui. Jo partneris valdžios olimpe – Vladimiras Putinas kaip tik vakar paskelbė apie būtinybę „kontroliuoti jaunimo sąmonę“.
Dabartinis Rusijos vadovas savo kalboje tarptautinių santykių taryboje apgailestavo dėl pasaulyje vykstančios bekompromisės kovos ideologinėje ir informacinėje erdvėje. Žinant situaciją Ukrainoje, kurioje jau ir patys separatistai ar prorusiški vietos gyventojai siunčia „motinai Rusijai“ keiksmus ir triaukščiais keiksmažodžiais palydi „išdaviką V. Putiną“, nesunku suprasti, kad tą kovą už „jaunimo protus“ V. Putinas stipriai pralaimi. Jokia propaganda nepadės, jeigu separatistų lyderis rusas I. Girkinas viešai keikia „suviliojusią ir palikusią“ Rusijos valdžią, o buvęs Slaviansko „liaudies meras“, taip pat viešai išvadinęs V. Putino atsiųstus čečėnus marodieriais, jau kitą dieną dingsta taip staigiai, kad gimtoji motina nebegali jo surasti.
Negalėdami kontroliuoti, filtruoti ir pateikti tik tinkamos informacijos savo gyventojams žymiausio Maskvos cirko žonglieriai likimais rizikuoja prarasti daugiau, negu milijardinės investicijos, kurių dėl galimų Vakarų sankcijų jie taip ar taip neteks. Atsitvėrusi virtualiomis sienomis, Rusija galėtų savo žmonėms vietoje užsienio investicijų pateikti tai, ką šios šalies piliečiai vertina labiau – didžios, lemiamą vaidmenį pasaulyje atliekančios tautos iliuziją.
Tol, kol vartotojų pateikiama informacija yra nepriklausoma nuo Rusijos jurisdikcijos, suvaržyti informacijos srautą yra faktiškai neįmanoma. Perkėlus visą informaciją į Rusijos teritorijoje esančias duomenų saugyklas, filtruoti ir daryti įtaką ar kitaip paveikti informacijos šaltinius taptų daug paprasčiau.
Todėl, koks keistas beatrodytų šis Rusijos Dūmos informacinės politikos komiteto sprendimas, nereiktų atmesti galimybės, kad valdininkai tiesiog vykdo „planinę“ veiklą, siekdami dar labiau suvaržyti šalies interneto vartotojų teises į informacijos laisvą sklaidą iš už šalies ribų.