Duomenys apie aukščiausiųjų Rusijos asmenų darbo ir poilsio vietas yra valstybinė paslaptis. Toks slaptumas – puiki dirva gandams apie naujas pasakiškas Rusijos vadovų rezidencijas.
Pirmame šių metų prezidentinės tarybos susirinkime dėl kovos su korupcija Rusijos prezidentas V. Putinas pareikalavo patikrinti kai kuriuos duomenis pajamų deklaracijose. Pirmiausia patvirtinti arba paneigti gandus apie kai kurių asmenų „dvarus už miesto“. Vis dėlto kur kas daugiau gandų, sukeliančių žmonių pasipiktinimą, sklando apie neoficialias ir slaptas prezidento ir vyriausybės narių rezidencijas. Pavyzdžiui, Sverdlovsko srities gyventojas Sergejus Karpovas suskaičiavo 26 premjero V. Putino rezidencijas įvairiuose šalies kampeliuose, taip pat 3 pastatus Kremliuje ir Prancūzijoje nupirktą „plaukiojančią rezidenciją“ – laivą „Mistral“. Bendras viso šio ūkio statybų ir išlaikymo išlaidas S. Karpovas įvertino 164 mlrd. rublių (apie 19 mlrd. litų).
Dešimtys rezidencijų
Žurnalo „Dengi“ duomenimis, be prezidento ir premjero darbo vietų Kremliuje ir Vyriausybės rūmuose, tik dalis rezidencijų oficialiai laikomos aukščiausiųjų valstybės asmenų poilsio vietomis. Jų iš viso yra 5: D. Medvedevui priklauso „Gorki-9“ (Pamaskvėje), „Bočarov Ručei“ (Sočyje), „Dolgie Brody – Valdai“ (Novgorodo srityje), V. Putinui – „Novo-Ogarevo“ (Pamaskvėje), „Rivjera“ (Sočyje). Dar 10 objektų taip pat laikomi valstybiniais, tad aukščiausiųjų valstybės asmenų atostogos juose klausimų nesukelia.
Verslininkas Sergejus Kolesnikovas, parašė laišką prezidentui D. Medvedevui, kad „ant Juodosios jūros kranto statomi ištaigingi rūmai, skirti asmeniniam premjero V. Putino naudojimui“.
Laiškas deramo dėmesio nesulaukė, tad S. Kolesnikovas apie tai papasakojo leidiniui „Novaja gazeta“, o turimą medžiagą perdavė rusiškajam wikileaks.org analogui – ruleaks.net.
Prezidento asmeninių reikalų patikėtinis Vladimiras Kožinas suskubo viską neigti. Esą jokie V. Putinui skirti rūmai nebuvo, nėra ir nebus statomi. S. Kolesnikovo laišką jis pavadino „eiline antimi“.
Vis dėlto „Novaja gazeta“ paviešino statybos dokumentus, ant kurių yra paties V. Kožino parašas. Kaip ir daugelio panašių po Rusiją išsibarsčiusių pastatų kodinis pavadinimas buvo „pensionatas“.
Patikimų duomenų, kad V. Putinas lankosi dvare, nėra. Tačiau vietiniai nekilnojamojo turto pardavėjai teritoriją neoficialiai vadina „V. Putino vasarnamiu“, o gyvenamasis būstas ir žemė, esanti netoli šio vasarnamio, yra kiek brangesnė nei kitos Gelendžiko gyvenvietėje.
Valstybinė paslaptis
Paprašyta išvardyti, kiek pastatų priklauso Rusijos prezidentui, premjerui arba laikomi oficialiomis aukščiausiųjų valstybės asmenų rezidencijomis, valstybės turto tarnyba pareiškė, kad tokia informacija yra valstybinė paslaptis. Žurnalistams buvo atsakyta, kad premjeras naudojasi valstybinėmis rezidencijomis „Novo-Ogarevo“ ir „Rivjera“, taip pat kitais būtinais objektais, kuriose sudarytos sąlygos saugumui užtikrinti.
Daugelį kilusių klausimų išnagrinėjo patys žurnalistai. Saloje „Ruskij“ iš tiesų bus pastatyta rezidencija. Manoma, kad čia vyks 2012 metų Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio susivienijimo aukščiausiojo lygio susirinkimas.
Neaiškumų kyla dėl slidinėjimo komplekso „Lunaja poliana“ Adygėjoje, kur oficialiai rezidencija vadinama mokslinio centro „Biosfera“ poligonu. Tvirtinama, kad rezidencija skirta V. Putino poilsiui. Dėl objekto Altajuje viskas aišku: nei premjeras, nei prezidentas nėra susijęs su šia rezidencija. Ją stato bendrovė „Gazprom“ ir planuojama, kad tai bus deryboms skirti rūmai. Ažiotažas kilo tada, kai praėjusių metų birželį V. Putinas iš malūnsparnio pažvelgė į rajoną, kuris jam krito į akį. Turistų liudijimu, praėjusių metų vasarą kai kurie rajono gyventojai bandė parduoti savo namus už 1 mln. rublių (apie 116 tūkst. litų) tvirtindami, kad tiek kainuoja galimybė gyventi greta V. Putino.
Įtakingo žmogaus kaimynyste įsitikinę ir Sortovalos gyventojai. Tiesa, vietinė spauda nedrįsta įvardyti garsių vardų, tačiau visi ženklai rodo, kad tai V. Putinas.
26 D. Medvedevo ir V. Putino dvarai
Oficialios Rusijos prezidento rezidencijos
1. „Gorki-9“ (Pamaskvė)
2. „Bočarov Ručei“ (Sočis)
3. „Dolgije Brodi – Valdai“ (Novgorodo sritis)
Oficialios premjero rezidencijos
4. „Novo-Ogarevo“ (Pamaskvė)
5. „Rivjera“ (Sočis)
Objektai, oficialiai skirti aukštiems pareigūnams ilsėtis ir pramogauti
6. Konstantinovkij dvaras (Strelna, šalia Sankt Peterburgo)
7. „Šuiskaja Čupa“ (Karelija)
8. „Volžkij Utes“ (prie Kuibyševsko vandens rezervuaro)
9. „Tantal“ (prie Volgos, 40 km nuo Saratovo)
10. „Angarskije Chutora“ (Irkutsko sritis)
11. „Malij Istok“ (Šalia Jekaterinburgo)
12. „Dom Sevastianova“ (Jekaterinburgas)
13. „Sosni“ (Krasnojarsko sritis)
14. „Main Dorf“ (Pamaskvė)
15. „Rus“ (Tversko sritis)
Statomos valstybinės rezidencijos
16. Pionerskij (Kaliningrado sritis, baigimo data – 2012 metai)
17. Saloje Ruskij (pajūris, baigimo data – 2012 metai)
Objektai, siejami su prezidentu ar premjeru
18. „Lunaja Poliana“ (valstybinis kompleksas Adygėjoje)
19. „Barvicha“ (valstybinis vasarnamis Pamaskvėje)
20. „Domik vysokovo gostia“ (šalia Paryžiaus)
21. ABC (slaptas Federalinės saugumo tarnybos objektas Maskvoje)
22. „Dačia doktora Vintera“ (Karelija)
23. Suplanuotas objektas valstybiniame gamtos rezervate Utriše (Juodosios jūros pakrantė)
24. „Altaiskoje podvodrie“ (Altajus, statomas „Gazpromo“ reikmėms)
25. Suplanuotas objektas Gamovo pusiasalyje (pajūris, statyba atšaukta)
26. Dvaras Praskovejevkos rajone (Juodosios jūros pakrantė, Gelendžiko rajonas)
Mobilieji objektai
Be S. Karpovo atrasto laivo „Mistral“, diplomatinėms išvykoms ir poilsiui naudojami specialieji lėktuvai IL-96-300, IL-96-300 PU (M), specialus traukinys, motorlaivis „Rosija“ (ilgis 83,6 m), jachta „Palada“ (32 m), jachta „Burevestnik“ (27,4 m). Visai neseniai buvo įsigyta jachta „Sirius“.