Pareigūnai Vašingtone abejoja, ar Maskva iš tiesų nori derybų būdu užbaigti karą. Tačiau Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas teigia, jog „JAV administracijos atstovų pareiškimai apie tariamą Rusijos nepasiryžimą taikos deryboms laikome sąmoningu bandymu viską apversti aukštyn kojomis“.
Negali būti kalbų apie „konflikto įšaldymą“
Kai Rusijos kariuomenė pasistūmėjo ties Charkivu, A. Antonovas pareiškė, kad „negali būti jokių kalbų apie jokį konflikto įšaldymą, o Rusijos vadovas nieko panašaus nesakė“.
„Norėčiau pabrėžti, kad bet kokiuose Rusijos ir Ukrainos susitarimuose turi būti atsižvelgiama į padėtį tam tikrose vietose. Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų atitraukimas ar išvedimas prie hipotetinių skiriamųjų linijų negalimas. Priminsime: yra Rusijos Konstitucija. Joje aiškiai pažymėtos mūsų valstybės ribos, apimančios naujus federalinius subjektus“, – portalui „Newsweek“ kalbėjo A. Antonovas.
Ambasadorius pridūrė, kad „Rusijos Federacijai reikia apčiuopiamų, teisiškai įtvirtintų saugumo garantijų“. Jis pabrėžė, kad atsižvelgiant į dabartinę padėti Ukrainoje neaišku, kas konkrečiai gali pasirašyti šį dokumentą, atsižvelgiant į Volodymyro Zelenskio kadencijos pabaigą. Kremlius dabar laikosi naujos propagandinės linijos, kad V. Zelenskis esą nebėra teisėtas prezidentas, nors tai visiška nesąmonė.
„Ši politinė figūra prarado savo legitimumą. Tai rimtas klausimas, kurį reikia aptarti“, – teigė A. Antonovas.
V. Zelenskis būtų turėjęs dalyvauti rinkimuose šių metų kovą arba balandį, tačiau politinės partijos susitarė sustabdyti balsavimą pagal šalyje įtvirtintą karo padėtį, kurios metu rinkimai negalimi.
Karą laiko „gynybiniu“
Rusijos pareigūnai šį karą laiko gynybiniu karu prieš tolesnį NATO karinio aljanso plitimą prie Rusijos sienų.Tai dar viena esminė Kremliaus propagandos linija.
JAV Prezidento Joe Bideno administracija ne kartą pabrėžė, kad nesieks jokių derybų dėl karo užbaigimo be Ukrainos vyriausybės dalyvavimo. Kai penktadienį pasirodė naujienų agentūros „Reuters“ pranešimas, kuriame buvo cituojami keturi neįvardyti šaltiniai Rusijoje, teigiantys, kad Kremlius pasirengęs sustabdyti karą derybomis, kurios įtvirtintų dabartines fronto linijas, JAV pareigūnai suabejojo.
„Kremlius dar neparodė jokio reikšmingo intereso nutraukti karą, – teigė JAV Valstybės departamento atstovas spaudai. – Bet kokia visapusiškos, teisingos ir ilgalaikės taikos Ukrainoje iniciatyva turi būti grindžiama visiška pagarba Ukrainos nepriklausomybei, suverenitetui ir teritoriniam vientisumui tarptautiniu mastu pripažintose sienose ir atitikti Jungtinių Tautų Chartijos tikslus bei principus“.
Siekiama sabotuoti pasaulinio lygio susitikimus
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba teigė, kad naujausi įvykiai rodo pastangas sabotuoti birželį Šveicarijoje įvyksiantį Ukrainos taikos aukščiausiojo lygio susitikimą.
„Jo aplinka siunčia šiuos netikrus signalus apie tariamą pasirengimą paliauboms, nors Rusijos kariai ir toliau žiauriai puola Ukrainą, o jų raketos ir bepiločiai lėktuvai krenta ant Ukrainos miestų ir miestelių, – rašė D. Kuleba socialiniame tinkle X. – Putinas šiuo metu neturi jokio noro nutraukti savo agresijos prieš Ukrainą. Tik principingas ir vieningas pasaulinės daugumos balsas gali priversti jį pasirinkti taiką, o ne karą. Būtent to ir siekiama Taikos aukščiausiojo lygio susitikimu. Štai kodėl jis jo taip bijo“.
V. Zelenskis viename vaizdo įraše teigė, kad Rusijos vadovas „bijo to, ką gali atnešti aukščiausiojo lygio susitikimas“. Ukrainos prezidentas pareiškė, kad „pasaulis yra pajėgus priversti Rusiją siekti taikos ir laikytis tarptautinių saugumo normų“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!