Liepos pradžioje, kai Rusijos teisėsaugininkai ėmė persekioti didžiausią šalies naftos bendrovę "Yukos", dėl kaltinimų sukčiavimu suimdami svarbiausią įmonės akcininką, pasirodė įvairių spėlionių apie realius išpuolio organizatorius. Tačiau visi sutiko dėl vieno dalyko - skandalas šokiravo užsienio investuotojus, todėl turėtų smukti Rusijos akcijų kursai.
Iš tikrųjų Rusijos vertybinių popierių prekybos sistemos RTS indeksas sumenko nuo 518 punktų liepos 2-ąją (Platono Lebedevo suėmimo dieną) iki 428 punktų liepos 17-ąją. Tačiau tepraėjus dviems mėnesiams po skandalo RTS indeksas ne tik atsigavo (rugsėjo 12 dieną jis siekė 558 punktus), bet ir priartėjo prie 572 punktų rekordo. Šis rekordinis lygis užfiksuotas 1997 metų spalį prieš po metų kilusią Rusijos finansų krizę.
"Tai neįtikėtina, - teigė Maskvoje veikiančios "Renaissance Capital" vyriausiasis strategas Rolandas Nešas (Roland Nash). - Šiuo metu Rusijos aktyvai vertinami labai entuziastingai, ir atrodo, kad itin linkstama ignoruoti riziką".
Investuotojai tarsi pamiršo kraują stingdžiusias prognozes, kurias analitikai skelbė visą liepos mėnesį. Tuomet baimintasi, jog svarbiausio "Yukos" akcininko suėmimu gali prasidėti praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio privatizavimo sandorių peržiūrėjimas, kuris būtų sukrėtęs pačius Rusijos privataus sektoriaus pagrindus. Tačiau dabar įkalintu P. Lebedevu beveik niekas nebesirūpina.
Pasak Maskvoje įsikūrusios ir į akcijų rinką dideles lėšas investuojančios "Prosperity Capital Management Ltd." vykdančiojo direktoriaus Matijo Vestmano (Mattias Westman), paaiškėjo, kad su "Yukos" susijęs tyrimas nekelia "realios grėsmės privačiai nuosavybei, o būtent to labiausiai bijota".
Padėtį pagerino ir tai, kad Kremliaus pareigūnai davė aiškiai suprasti siekią sumažinti valdžios kišimąsi į verslo reikalus. Rugpjūčio mėnesį Rusijos antimonopolinė komisija pritarė "Yukos" susiliejimui su kita stambia šalies naftos bendrove "Sibneft". Su šiuo sandorių susijusių akcijų supirkimo ir dividendų išmokėjimo vertė siekė net 7,75 mlrd. JAV dolerių. Tai ne tik sustiprino investuotojų pasitikėjimą, bet ir padidino rinkoje reinvestuojamų lėšų kiekį.
Tad visai nestebina investuotojų polinkis užmiršti problemas. Investuotojus priviliojo ir didesnis akcijų pelningumas, nes metų pradžioje ėmus masiškai supirkinėti Rusijos obligacijas smarkiai pakilo pastarųjų kainos ir smuko pelningumas.
Tačiau optimistiškai nusiteikę ne visi ekspertai. Nesustabdomas Rusijos akcijų rinkos augimas vis labiau trikdo vietinius analitikus, kurie šalies rinkos perspektyvas paprastai vertina palankiai. "Tai, kas vyksta šiuo metu, yra tiesiog absurdiška", - sakė Maskvoje įsikūrusios finansų maklerio įmonės "Troika Dialog" vyriausiasis strategas Džeimsas Fenkneris (James Fenkner), kuris Rusijos rinkoje dirba nuo 1995 metų.
Eksperto skaičiavimais, jau dabar rusiškų akcijų kainos yra 20 proc. per didelės, tačiau jų kursai ir toliau kyla aukštyn. Dž. Fenkneris (James Fenkner) baiminasi, kad rinkos augimą skatina ne bendrovių veiklos rezultatai ar jų perspektyvos, o didžiulis ir nepastovus lėšų antplūdis, kurį lemia vietinių bankų investuojamas naftos įmonių pelnas. Lėšos plaukia ir iš užsienio naftos ir gamtinių dujų fondų. Pastarųjų susidomėjimą Rusijos rinka labiausiai skatina Venesuelos ir Nigerijos problemos, kurių atžvilgiu neseni pokyčiai Rusijoje atrodo gana nereikšmingi.
Yra ir kitų priežasčių, dėl kurių Rusijos akcijų kursai lipa aukštyn. Šalies įmonių valdymo skandalai nugrimzdo į praeitį, o Rusijos ūkis dėl reformų ir restruktūrizavimo bei aukštų naftos kainų auga net 6 proc.
Tačiau investuotojai tarsi nenori matyti su Rusija susijusios politinės rizikos. Akcijų rinkos augimas gana keistai sutampa su artėjančiais parlamento ir prezidento rinkimais, kurie atitinkamai vyks gruodį ir kitų metų kovą. Rinkimai paprastai reiškia politinę nežinią, todėl akcijų rinkos paprastai imti augti sužinojus rezultatus, o ne prieš rinkimus.
Žinoma, Rusijos rinkimų rezultatai nekelia itin didelių abejonių. Dabartinis Prezidentas Vladimiras Putinas turėtų neabejotinai būti perrinktas kitai kadencijai. Tačiau "Yukos" atvejis išryškino dabartinio Rusijos lyderio nenuspėjamumą. Investuotojai "Yukos" skandalą vertina kaip primirštą blogą sapną. Tačiau tai - sapnas, kuris gali pasikartoti ir ilgokai vaidentis.
ELTA