• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos verslo magnatui įsigijus devynis caro laikų "Faberge" juvelyrinius Velykų kiaušinius ir pažadėjus juos sugrąžinti į tėvynę, sustiprėjo Rusijos kultūrininkų viltys, kad į šalį gali sugrįžti ir kiti vertingi sovietų parduoti meno kūriniai, praneša naujienų agentūra AP.

REKLAMA
REKLAMA

Pramonininkas Viktoras Vekselbergas juvelyrinius kiaušinius, kuriuos iš deimantų ir tauriųjų metalų sukūrė juvelyras Peteris Karlas Faberžė (Peter Carl Faberge), iš JAV leidėjo Malkolmo Forbso (Malcolm S. Forbes) įsigijo praėjusią savaitę. Įsigijimas susilaukė didžiulio dėmesio Rusijos žiniasklaidoje, kuri pastaruoju metu daugiausia skelbė žinias apie itin turtingų šalies piliečių suėmimus ir tai, kaip jie perka užsienio futbolo klubus.

REKLAMA

"Tai - požymis, kad Rusijos kapitalistai pradeda leisti savo pinigus teisingai, - sakė Sankt Peterburge esančio Valstybinio Ermitažo, kuriame yra sukaupta didžioji dalis caro laikų meno, direktorius Michailas Piotrovskis. - Visada buvo ši svajonė, tačiau nebuvau įsitikinęs, kad ji išsipildys. Tai - pirmas kartas, kai į Rusiją sugražinama svarbi sovietų valdžios parduota vertybė".

REKLAMA
REKLAMA

Daug meno kūrinių pasiėmė aristokratai ir turtingieji, kurie bėgo nuo 1917 metais įvykusios bolševikų revoliucijos. Be to, nemažai likusių vertybių pardavė sovietų valdžia, kuriai trūko lėšų ir kuri, bent jau teoriškai, priešinosi aristokratiškai prabangai.

Žlugus Sovietų Sąjungai, rusai ėmė vis labiau domėtis iškeliavusių vertybių susigrąžinimu. Rusijos turtuoliai vykdavo apsipirkti į Vakarus, tačiau į tėvynę sugrįžo tik nedaugelis meno kūrinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meno kūrinių sugrąžinimą gali paskatinti neseniai priimta įstatymo pataisa, pagal kurią įvežant didelės kultūrinės vertės kūrinius nebereikės mokėti įprastinio 30 proc. importo muito. Rusijos kultūros ministerijos pareigūnė tvirtino, kad būtent dėl naujosios pataisos į šalį buvo sugrąžintas vienas Peterio Paulio Rubenso (Peter Paul Rubens) tapybos darbas ir tiara. "Ilgai kovojome dėl šio teisinio pokyčio, - sakė Tatjana Petrova, kuri ministerijoje yra atsakinga už kultūros vertybių importą ir eksportą. - Tikimės, kad jis reikš daugybės kultūros objektų sugrįžimą".

REKLAMA

2,5 mlrd. JAV dolerių turtą valdantis naftos bendrovės TNK-BP viceprezidentas V. Vekselbergas 180 "Faberge" kūrinių, įskaitant devynis kiaušinius, kolekciją nupirko savo fondui. Įsigijimo kaina nebuvo atskleista, nors aukcionas "Sotheby's" visą kolekciją įvertino net 90 mln. JAV dolerių. Pasak "Sotheby's", už vertingiausią Karūnavimo kiaušinį galėjo būti sumokėta 24 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

V. Vekselbergo fondo prezidentas Sviatoslavas Rybovas televizijai NTV sakė, kad įsigijimo kaina buvo "ne mažesnė nei 90 mln. ir ne didesnė už 120 mln. JAV dolerių". Anot S. Rybkovo, fondas nusprendė, jog "Faberge" kolekcija bus eksponuojama Rusijoje. Fondo prezidentas neatskleidė pasirinkto muziejaus ir to, ar kolekcija bus paskolinta, ar padovanota. Tikėtina, kad dėl kolekcijos konkuruos du muziejai - Sankt Peterburgo Valstybinis Ermitažas ir Kremliuje esantis Valstybinis arsenalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarasis jau turi 10 "Faberge" kiaušinių, o Valstybinis Ermitažas - nė vieno.Dauguma "Faberge" sukurtų kiaušinių, tarp jų ir priklausantys Forbsų kolekcijai, iki 1922 metų, kai sovietai juos pardavė, buvo saugomi Valstybiniame arsenale. Šio muziejaus vadovai netveria džiaugsmu, kad kolekcija grįžta į Rusiją, ir viliasi, jog Valstybinis arsenalas vėl galės ją eksponuoti.

"Labai didžiuojamės savo verslininkais, - sakė Kremliaus muziejų atstovė Tatjana Volosatova. - Puiku, kad jie grąžina į Rusiją tai, kas jai priklauso. Mums jie ("Faberge" kiaušiniai) yra ne tik juvelyriniai šedevrai, bet ir istorinės vertybės".

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų