„Anksčiau į Europą nukreipdavome 40–45 proc. naftos ir jos produktų eksporto. Šiemet ši dalis veikiausiai neviršys 4-5 proc.“, – trečiadienį sakė už energetikos politiką atsakingas A. Novakas.
„Kinija ir Indija dabartinėje situacijoje tapo pagrindinėmis importuotojomis – jų dalis [naftos eksporte] išaugo iki 45–50 proc.“, – pabrėžė vicepremjeras, primindamas, kad anksčiau Indija rusiškos naftos beveik nepirkdavo.
Sugebėjo išsiderėti solidžių naftos kainų nuolaidų
Indija, sugebėjusi išsiderėti iš Rusijos solidžių naftos kainų nuolaidų, ją perdirba ir naftos produktus realizuoja Europos rinkoje. Nors šie pardavimai yra teisėti, kritikai sako, kad taip Rusijai pavyksta apeiti Europos Sąjungos sankcijas.
„Norinčių rusiškos naftos yra labai daug. Tai Lotynų Amerikos, Afrikos, kitos Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalys“, – kalbėjo A. Novakas.
Rusijai taip pat teko ieškoti naujų rinkų savo gamtinėms dujoms, Europai jų aktyviai atsisakant.
Anot A. Novako, Rusijos pajamos iš naftos ir dujų teikimo 2023-aisiais veikiausiai sieks beveik 9 trln. rublių (98 mlrd. JAV dolerių) ir nedaug nusileis 2021-ųjų rodikliui.
A. Novakas taip pat atskleidė, jog naftos ir dujų pramonė suformuoja 27 proc. Rusijos bendrojo vidaus produkto, 57 proc. eksporto pajamų.