Sergejus Lavrovas, paskambinęs savo kolegai iš JAV Antony Blinkenui, sakė, kad E. Gershkovichas „bandė gauti slaptos informacijos“, todėl šią savaitę buvo suimtas.
„Prisidengdamas žurnalisto statusu, jis rinko informaciją, kuri laikoma valstybės paslaptimi“, – A. Blinkenui sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas S. Lavrovas.
Valstybės departamento atstovas spaudai sakė, kad A. Blinkenas išreiškė didelį Jungtinių Valstijų susirūpinimą dėl to, kad Rusija sulaikė JAV pilietį žurnalistą ir pridūrė, kad JAV piliečių persekiojimas yra nepriimtinas.
„Sekretorius paragino jį nedelsiant paleisti“, – pranešime teigė atstovas spaudai Vedantas Patelis.
Manoma, kad „Wall Street Journal“ žurnalistas Evanas Gershkovichas yra pirmasis užsienio žurnalistas, sulaikytas už šnipinėjimą posovietinėje Rusijoje, ir tikimasi, kad jo suėmimas sustiprins Kremliaus konfrontaciją su Vakarais Maskvos kampanijos Ukrainoje metu.
„Jo tolimesnį likimą nuspręs teismas“, – Užsienio reikalų ministerijos pranešime cituojamas S. Lavrovas.
Pokalbio metu „buvo pabrėžta, kad Vašingtono pareigūnai ir Vakarų žiniasklaida turėtų susilaikyti nuo komentarų, kuriais siekiama suteikti šiai bylai politinį atspalvį“, teigė ministerija.
JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paragino paleisti E. Gershkovichą, tačiau atmetė laikraščio redakcijos raginimą išsiųsti Rusijos žurnalistus iš Jungtinių Valstijų.
Kai Baltųjų rūmų žurnalistai paklausė, kokią žinutę jis siunčia Rusijai dėl E. Gershkovichaus, J. Bidenas atsakė: „Tegul jį paleidžia“.
„Apskaičiuota provokacija“
31 metų E. Gershkovichas, anksčiau dirbęs laikraščiuose „The Moscow Times“ ir naujienų agentūroje AFP, buvo suimtas Jekaterinburge, mieste už maždaug 1 800 km į rytus nuo Maskvos.
Kaip praneša Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, ketvirtadienį Maskvoje vykusiame teismo posėdyje E. Gershkovichas paneigė jam pateiktus kaltinimus.
Dabar jis Rusijos sostinėje laukia teismo; nurodyta jį sulaikyti iki gegužės 29 dienos.
Kaip pranešė TASS, ši byla klasifikuojama kaip slapta, o tai riboja informacijos apie ją skelbimą.
Šis areštas sukėlė Vakarų šalių pasipiktinimą ir laikomas rimtu Maskvos griežto susidorojimo su žiniasklaida eskalavimu.
„Suėmimo laikas panašus į apgalvotą provokaciją, kuria siekiama sugėdinti JAV ir įbauginti Rusijoje tebedirbančią užsienio spaudą“, – teigė „Wall Street Journal“ nuomonių skilčių redaktorių taryba.
Baltieji rūmai pasmerkė šiuos kaltinimus kaip „absurdiškus“ ir perspėjo Rusijoje esančius amerikiečius išvykti dėl jų pačių saugumo.
„Rusijos vyriausybės vykdomas JAV piliečių persekiojimas yra nepriimtinas. Griežčiausiai smerkiame Gershkovicho sulaikymą“, – skelbiama Baltųjų rūmų spaudos sekretorės Karine Jean-Pierre pareiškime.
Keletas kitų JAV piliečių, įskaitant buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną, kuris buvo suimtas 2018 metais ir nuteistas 16 metų laisvės atėmimo bausme dėl kaltinimų šnipinėjimu, kuriuos jis neigia, yra Rusijos kalėjimuose.
JAV pareigūnai atsisakė kalbėti apie galimybę, kad E. Gershkovicho suėmimas gali būti naujausios Maskvos pastangos suorganizuoti apsikeitimą kaliniais.
„Tai nėra nauja pono Putino ir Rusijos pareigūnų taktika sulaikyti užsieniečius, ypač amerikiečius“, – sakė Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos narys Johnas Kirby, turėdamas omenyje Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.
Per pastaruosius metus tarp Maskvos ir Vašingtonos buvo keletas tokių aukšto lygio mainų.
Gruodžio mėnesį Maskva išlaisvino JAV krepšinio žvaigždę Brittney Griner, kuri buvo suimta už kanapių aliejaus įvežimą į šalį, mainais į Rusijos ginklų prekeivį Viktorą Butą.