Gynybos ministras Sergejus Šoigu, vienas pagrindinių privačios karinės bendrovės „Wagner“ boso Jevgenijaus Prigožino maišto taikinių, pasirodė per valstybinę televiziją lankydamas karius Ukrainoje.
Pareigūnai Maskvoje ir į pietus nuo sostinės esančioje Voronežo srityje atšaukė, kaip jie vadina, antiteroristines nepaprastąsias saugumo priemones, įvestas siekiant apsaugoti sostinę nuo sukilėlių išpuolių.
Pats V. Putinas nuo maišto pabaigos viešumoje pasirodė tik pirmadienį, o J. Prigožinas pastarąjį kartą buvo pastebėtas šeštadienį.
Maskvos meras Sergejus Sobianinas pareiškė, kad padėtis mieste stabili, ir padėkojo maskviečiams už ramybę ir supratimą krizės metu.
Šeštadienį, kai „Wagner“ kolonos artėjo prie sostinės ir susidūrė su reguliariosiomis pajėgomis su Ukraina besiribojančiame Voroneže, buvo įsakyta įvesti antiteroristinį režimą.
Tačiau Rusijos veiksmai Ukrainoje tęsėsi ir per krizę, kaip įnirtingai stengėsi parodyti S. Šoigu, kurį J. Prigožinas grasino nuversti.
Pirmadienį jis pasirodė per valstybinę televiziją, lankydamasis Rusijos vadavietėje Ukrainoje ir skrisdamas sraigtasparniu, kad apžiūrėtų karius, kovojančius su Ukrainos kontrpuolimu.
Susitikimo metu ministras pabrėžė didelį Ukrainos ginklų sistemų ir karių aptikimo ir sunaikinimo efektyvumą, pranešė Gynybos ministerija.
„Judame į priekį“
Tačiau Ukrainos kariuomenės vadai tvirtino, kad jie daro pažangą vykdydami įvairiomis kryptimis nukreiptą puolimą prieš Rusijos linijas šalies pietuose ir rytuose.
„Mes išstumiame priešą iš jo pozicijų Bachmuto miesto pakraščiuose“, – sakė sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis.
„Ukraina atgauna savo teritoriją. Mes judame į priekį“, – teigė jis.
Gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar sakė, kad per pastarąją savaitę Ukraina atkovojo 17 kv. km teritorijos, taigi iš viso per birželio mėnesio puolimą atkovota 130 kv. km teritorijos.
Ukrainos rytiniame Donbaso regione esantį Bachmuto miestą, kadaise garsėjusį putojančio vyno gamyba ir druskos kasyklomis, gegužės mėnesį užėmė Rusijos pajėgos, vadovaujamos J. Prigožino privačios armijos.
Tačiau pergalė buvo trumpalaikė.
Tęsiantis „Wagner“ boso nesutarimams su S. Šoigu ir Rusijos vadu generolu Valerijumi Gerasimovu, Ukraina pradėjo kontrpuolimą.
Vakarų sąjungininkės, kurios remia Ukrainą modernia ginkluote, mokymais ir lėšomis, mano, kad „Wagner“ sukilimas ir karas Ukrainoje susilpnino V. Putino valdžią.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis Liuksemburge vykusį Europos užsienio reikalų ministrų susitikimą pradėjo pareiškimu, kad krizė kerta per Kremliaus galią.
„Tai, kas nutiko šį savaitgalį, rodo, kad karas prieš Ukrainą ardo Rusijos galią ir veikia jos politinę sistemą“, – teigė jis.
Tarptautinė tvarka
Vėliausią kartą J. Prigožinas buvo pastebėtas vėlai šeštadienį visureigiu išvykstantis iš Rostovo prie Dono, kur jo kovotojai buvo užėmę karinį štabą.
Kai kurie vietos gyventojai jį pasitiko džiūgaudami, kai kurie spaudė jam ranką pro automobilio langą. Paskui jo automobilį važiavo sunkvežimiai su šarvuočiais ir kovotojais.
Žygį į Maskvą jis nusprendė nutraukti po to, kai Kremlius paskelbė, kad buvo sudarytas susitarimas, pagal kurį J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją. Taip pat pažadėta, kad bus nutrauktas jo ir jo „Wagner“ narių baudžiamasis persekiojimas.
Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo teigimu, maište dalyvavę samdiniai, atsižvelgiant į jų nuopelnus mūšio lauke, nebus persekiojami, o dalis kovotojų, kurie nebuvo prisijungę prie J. Prigožino kolonos, žygiavusios į Maskvą, pasirašys kontraktus su Gynybos ministerija.
Vis dėlto rusų naujienų agentūros pranešė, kad tyrimas J. Prigožino atžvilgiu dėl ginkluoto maišto organizavimo pirmadienio rytą dar nebuvo nutrauktas, o apie J. Prigožino dabartinę buvimo vietą nieko nežinoma.
Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ir Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas aptarė maištą sekmadienį, prieš kitą mėnesį Vilniuje vyksiantį NATO aukščiausiojo lygio susitikimą.
„Pasaulis turi daryti spaudimą Rusijai, kol bus atkurta tarptautinė tvarka“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė V. Zelenskis ir pridūrė, kad dar kartą paprašė Ukrainai skirti tolimojo nuotolio ginklų.