„Kommersant“ rašo, jog praėjusią savaitę Kremlius žengė pirmą žingsnį pripažįstant dviejų Gruzijos autonominių respublikų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - nepriklausomybę. Jau netrukus galime sulaukti šio plano tęsinio.
Praėjusį penktadienį Rusija panaikino sankcijas Abchazijai, kaip sudėtinei Gruzijos daliai, ir atnaujino ekonominius ryšius su ja valstybiniu lygiu.
Anot „Kommerant“, tai pirmoji iš Rusijos priemonių, kurios buvo suplanuotos dar gruodį kaip atsakas į Kosovo vienašališkai paskelbtą nepriklausomybę. Manoma, jog minėtame plane yra ir Rusijos diplomatinės misijos įsteigimas Abchazijoje ir politinio patarėjo taikdariams Pietų Osetijoje paskyrimas.
Neseniai Kremlius sulaukė bendro kreipimosi iš Pietų Osetijos ir Abchazijos prezidentų, kuriame reiškiamas rūpestis dėl Gruzijos siekių tapti NATO nare. Rusija, ko gero, šiuo dokumentų apsidraustų, jei Gruzija būtų pakviesta prisijungti prie Aljanso.
Jau balandį Aljanso viršūnių susitikime Bukarešte gali paaiškėti, jog Gruzija kviečiama prisijungti prie NATO narystės veiksmų plano. Tokiu atveju Rusija tikriausiai siektų kompensacijos ir žengtų likusius žingsnius pripažįstant nuo Gruzijos siekiančias atsiskirti respublikas kaip tautines valstybes.
Akivaizdu, jog Maskva taip siekia priversti Gruziją pamąstyti dukart prieš stojant į NATO. Kremlius nori priversti Gruziją rinktis tarp teritorinio vientisumo ir narystės Aljanse. Moldova, kuriai panaši dilema kilo jau anksčiau, atsisakė pretenzijų tapti NATO nare tam, kad išlaikytų prorusišką Padniestrės regioną savo sudėtyje.
Gruzija nuo pat nepriklausomybės atkūrimo kaltina Rusiją remiant abchazų ir Pietų Osetijos gyventojų separatistinius judėjimus.
Daug priekaištų kliūva vadinamiesiems Rusijos taikdariams, dislokuotiems šių respublikų teritorijoje. Dauguma Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojų turi Rusijos pilietybę, todėl regionų vadovai reiškia prieraišumą Kremliui.
Po to, kai nepriklausomybę paskelbė Kosovo provincija, autonominė Abchazijos sritis pažadėjo kreiptis į Rusiją, kitas Nepriklausomų valstybių sandraugos šalis ir Jungtinių tautų (JTO) organizaciją su prašymu pripažinti jos nepriklausomybę.