Federalinė agentūra, prižiūrinti Rusijos karinį eksportą penktadienį paneigė kalbas, kad Kremlius planuoja Iranui parduoti priešraketinę gynybos sistemą S-300, praneša „Haaretz“.
Irano Gynybos ministerija šia savaitę gyrėsi, kad Rusija parduos Teheranui raketines sistemas, kurios itin pagerins Irano galimybes suduoti galingą atsaką karinio smūgio prieš šią šalį atveju. Kaip žinia, JAV Baltųjų rūmų administracija, mėgindama priversti Teheraną atsisakyti urano sodrinimo, neatmeta karinio krizės sprendimo varianto net nepaisant to, jog paviešinti JAV žvalgybos duomenys teigia, kad Teheranas dar 2003 metais sustabdė savo branduolinio ginklo programą. Tad Rusijos planai perduoti Iranui ginkluotę tik dar kartą paskatino vis garsėjančias kalbas apie atgyjančias Šaltojo karo priešpriešas ir vis agresyvesnę pačios Rusijos užsienio politiką.
Todėl penktadienį Federalinė karinės-techninės bendradarbiavimo taryba suskubo atvėsinti situaciją ir pareiškė, kad planų perduoti Iranui priešraketinės gynybos sistemą S-300 nebuvo ir nėra ir apie tokią galimybę su Teheranu esą net nekalbėta.
S-300 sistema 145 kilometrų spinduliu ir 27 tūkst. metrų aukštyje yra pajėgi numušti tiek priešo lėktuvus, tiek sparnuotąsias ar balistines raketas. Rusijos kariniai ekspertai tikina, kad ši sistema yra žymiai pranašesnė už jos konkurentę JAV pagamintą „Patriot“ sistemą.
S-300 sistema yra ankstesnės Tor-M1 oro gynybos sistemos patobulinimas. Šiais metais Rusija Iranui už 700 mln. JAV dolerių pardavė 29 Tor-M1 sistemos raketas. Kontraktas dėl jų pardavimo buvo pasirašytas dar 2005 metais. Maskva jau anksčiau yra aprūpinusi Teheraną povandeniniais laivais bei kariniais lėktuvais.
Iranas jau buvo suskubęs pasidžiaugti, kad S-300 sistema galės suduoti tvirtą atsaką Izraelio ar JAV karinės atakos atveju.