Portalas „74.ru“ skelbia, kad vasario 26 d., valstybės nuosavybėn buvo perduotos trijų pagrindinių J. Antipovo įmonių – ČEMK (Čeliabinsko elektrometalurgijos gamykla), Kuznecko ferolydinių ir Serovo ferolydinių gamyklos – akcijos.
ČEMK, Serovo ferolydinių gamykla, Kuznecko ferolydinių gamykla, Katavo-Ivanovskio liejykla ir „Metaglomeratas“ priklausė Uralo-Sibiro metalurgijos bendrovei (USMK). Tai buvo pagrindinė žinomų Čeliabinsko verslininkų Jurijaus Antipovo ir Aleksandro Aristovo imperijos struktūros dalis.
2020 m. padalijus turtą, metalurgijos gamyklos atiteko Jurijui Antipovui. USMK veiklą nutraukė 2023 m. birželį, susijungusi su bendrove „Kompanija Etalon“. Pastarosios duomenimis, 2023 m. rugsėjo 30 d. bendrovės grynojo turto vertė buvo įvertinta 34,6 mlrd. rublių (apie 340 mln. eurų). Skelbiama, kad Jurijus Antipovas valdo 4,6 mln. „Kompanija Etalon“ akcijų, o jo žmona Liudmila Antipova – 13,4 mln. akcijų.
Savininkas kaltinamas prekiavęs produkcija Vakarų šalims
Rusijos informavimo priemonių duomenimis, Federalinės saugumo tarnybos pareigūnai nacionalizuotų gamyklų savininką, milijardierių Jurijų Antipovą sulaikė. Skelbiama, kad jam pateikti kaltinimai dėl po Sovietų Sąjungos griūties organizuotos „neteisėtos privatizacijos“. Prokuratūros kaltinime teigiama, kad ferolydinių gamyba įeina į karinės pramonės sritį, o tai reiškia, kad gamyklos galėjo būti privatizuojamos tik gavus valdžios leidimą, o to tariamai nebuvo padaryta.
2023 m. vasarį gavęs 100 proc. Čeliabinsko metalurgijos gamyklos akcijų, Jurijus Antipovas perleido turtą jam ir jo šeimai priklausančiai „Etalon“, po to trys strateginės reikšmės Rusijos gynybai ir saugumui turinčios gamyklos pateko į „nedraugiškų valstybių gyventojų kontrolę“, skelbiama Rusijos prokuratūros pranešime.
„Jų kontroliuojamose gamyklose pagaminta produkcija, skirta ginklams ir šaudmenims gaminti, eksportuojama už nedidelę kainą į JAV, Prancūziją ir Jungtinę Karalystę, kurios vykdo agresyvią politiką Rusijos Federacijos atžvilgiu ir tiekia ginklus Ukrainai, taip kenkdamos nacionaliniams interesams“, – teigiama Generalinės prokuratūros pateiktame ieškinyje.
Bendrovės atstovų teigimu, jie negali būti laikomi karo pramonės dalimi, nes jie tik prekiauja ferolydiniais kitoms bendrovėms, o šios jau siunčia plieną karinės pramonės gamykloms.