Po precendento neturinčios katastrofos Lenkijos istorijoje, Krzysztofas Bobinskis analizuoja šios šalies santykių su Rusiją perspektyvas.
Paskelbus apie Lecho Kaczynskio ir jo žmonos mirtį kelionėje į Smolenską, minios žmonių degė žvakutes priešais prezidento rūmus Varšuvoje.
Žmonės reagavo visoje šalyje – languose pakibo juodu kaspinu perrištos vėliavos, simbolizuojančios gedulą po nenusakomo masto politinės katastrofos – žuvo ne tik prezidentas bet ir daug aukščiausiųjų šalies pareigūnų: armijos vadai, Nacionalinio banko vadovas, Bažnyčios atstovai bei parlamentarai.
Jų, 40 000 Katynėje nužudytų lenkų karininkų bei 18 000 SSRS žuvusių lenkų atminimas visgi buvo paminėtas netoli Smolensko miške esančiame memoriale. Minėjime dalyvavo ir Rusijos premjeras Vladimiras Putinas.
Siekė daugiau galių
Lenkijos prezidento vaidmuo – daugiau parodomasis, tačiau pagal konstituciją jam atitenka atsakomybė „reprezentuoti“ šalį užsienyje.
Lechas Kaczynskis, išrinktas 2005-aisais naudojuosi šiuo vaidmeniu bandydamas įgyti daugiau galios užsienio politikoje. Jis stengėsi pabrėžti distanciją nuo Rusijos, intensyviai gynė Gruzijos ir Ukrainos nepriklausomybę, taip priešpastatydamas save geresnių santykių su Rusija norinčiam liberaliam premjerui Donaldui Tuskui.
Be to, L. Kaczynskis dažnai konfliktuodavo su D. Tusku. Neseniai premjeras vienas, atskirai važiavo į Katynę, minėdamas metines drauge su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu.
Šeštadienį skridęs į Smolenską L. Kaczynskis jubiliejų norėjo paminėti vien tik su lenkų delegacija.
Kova tarp dviejų didžiausių Lenkijos partijų – L. Kaczynskio „Teisės ir Teisingumo“(TT) bei D. Tusko „Pilietinės platformos“, per rudenį turėjusius vykti preidento rinkimus būtų supriešinusi L. Kacynskį su parlamento vadovu, dabar prezidento pareigas einančiu, Bronislawu Komorowskiu. Kuris, bent jau iki šiol, laikomas realiausiu kandidatu į valstybės vadovo postą.
Nutildyti ir užgožti
Po. L. Kaczynskio lieka jo brolis dvynys Jaroslawas, vadovaujantis nacionalistinei dešiniųjų pažiūrų TT. Jis yra prisiekęs D. Tusko ir jo liberalios partijos priešas.
Tai, kad žuvo daugelis vyresnių ir svarbių partijos parlamentarų, leidžia tikėtis, kad jų vietas gali užimti mažiau konservatyvus jaunimas. Gedulas dėl mirusio prezidento, vargu ar virs parama TT. Veikiau jau tai paveiks visą rinkiminę kampaniją, kuri bus nutildyta ir užgožta avarijos šešėlio.
Vyriausybė turi surasti kuo pakeisti žuvusius armijos vadus, kas, kaip ir TT atveju, gali vesti prie naujos kartos atėjimo.
Parlamentas taip pat turi nuspręsti, kas pakeis Centrinio banko vadovą bei Žmogaus teisių ombudsmeną.
Santykiai su Rusija
Labiausiai ši nelaimė įtakos Rusijos ir Lenkijos santykius. Įmanoma, jog nepasitikėjimas Rusija labai paveiks ir tai, kaip Lenkijoje bus interpretuojami tyrimo rezultatai.
Tai tikrai nutiks, jei kils bent mažiausias įtarimas dėl tyrimo skaidrumo, tad V. Putino dalyvavimas šios savaitės renginiuose, skirtuose Katynei paminėti, laikomas vienu pirmųjų žingsnių susitaikymo link.
Būtų be galo ironiška, jei ši nelaimė tik pagilintų nepasitikėjimą, kurį pasėjo prieš 70 metų įvykusios Katynės žudynės.