• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija pareiškė galinti pritarti naujų sankcijų Iranui skyrimui, jei Teheranas nesustabdys darbų, kuriais gali būti siekiama pasigaminti branduolinį ginklą, skelbia BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Vakarai mano, kad Iranas neabejotinai tęsia savo branduolinio ginklo programą ir reikalauja paskelbti naujas, dar griežtesnes sankcijas. Iki šiol Rusija labai nenoriai kalbėdavo apie galimybę naujomis sankcijomis dar labiau suvaržyti Teherano vyriausybę. Pats Iranas neigia siekiantis pasigaminti branduolinį ginklą. Paviešinti JAV žvalgybos duomenys taipogi teigė, kad Teheranas savo branduolinio ginklo programą baigė dar 2003 metais, tačiau dabar tokios prielaidos atrodo nelabai patikimos.

REKLAMA

Rusijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų Vitalijus Čiurtinas, paklaustas, ar Rusija gali pritarti naujoms sankcijoms teokratinės Irano diktatūros atžvilgiu, atsakė: „Taip. Jei Iranas per kelias artimiausias dienas nesustabdys sodrinimo darbų, kuriais gaminamas sunkusis vanduo, tai Rusija turi tam tikrų įsipareigojimų paremti praėjusį mėnesį Jungtinėse Tautose priimtą rezoliuciją. Rusija šiuo metu mano, kad JT Saugumo Taryba turi įvesti sankcijas Iranui.“

REKLAMA
REKLAMA

Sunkiojo vandens reaktoriai gamina plutonį, o tai yra dar vienas būdas pasigaminti branduolinį ginklą. Kitas būdas yra branduolinį ginklą gamintis iš aukštai prisodrinto urano. Praėjusią savaitę Tarptautinės Atominės Energetikos Komisijos (TATENA) atstovai pareiškė, kad Iranas nepateikė jokių patikimų įrodymų, kad jis nebesiekia pasigaminti branduolinę bombą. TATENA pareiškė, kad Teheranas išsisukinėja prašomas atsakyti į kai kuriuos esminius su branduoline programa susijusius klausimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JT Saugumo Taryba Iranui jau yra paskelbusi du sankcijų paketus: 2006 metų gruodį bei 2007 metų kovą. Pirmuoju paketu buvo uždrausta bet kokia su Irano vykdoma branduoline programa susijusių prekių „pasiūla, pardavimas ar perdavimas“. Antrasis paketas uždraudė vykdyti bet kokius sandėrius su Irano valstybiniu banku „Sepah“ bei įvardijo dar 28 žmones bei organizacijas, kurių dauguma yra susiję su elitine Irano „Revoliucine gvardija“. Uždraustas ir ginklų importas iš Irano, o paskolos turi apsiriboti vien būtiniausiais humanitariniais poreikiais bei šalies vystymu.

REKLAMA

Trečiąjį sankcijų paketą pasiūlė Prancūzija bei Didžioji Britanija. Jame reikalaujama įšaldyti užsienyje esančias Irano sąskaitas bei uždrausti tam tikrų Irano pareigūnų keliones į užsienį. Taipogi būtų išplėstas ir Irano pareigūnų bei kompanijų, kurioms taikomos sankcijos, sąrašas.

REKLAMA

Ne paslaptis, kad vis glaudesni Rusijos bei Irano energetiniai ryšiai iki šiol įtakojo tai, kad Kremlius nerodė didelio polinkio pritarti naujoms sankcijoms. Rusija padeda Iranui statyti Bušero branduolinę elektrinę. Šiai elektrinei Rusija jau pardavė branduolinio kuro, kurio vertė siekia 1 mlrd. dolerių. Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ aktyviai veikia vystydamas Irano dujų telkinius.

Teheranas kategoriškai atsisako stabdyti urano sodrinimo darbus ir teigia, kad jie skirti tik taikiems tikslams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų