Didžiulis dujotiekis „South Stream“ (Pietų srautas), kuriuo numatoma pumpuoti gamtines dujas iš Rusijos į Europos Sąjungos (ES) šalis, yra tikrovė ir bus nutiestas kaip planuota - iki 2015 metų pabaigos, trečiadienį pareiškė vienas šio projekto vadovų, mėgindamas išsklaidyti didėjančias abejones, kad vamzdynas bus nutiestas.
39 mlrd. dolerių vertės dujotiekis, laikomas Rusijos atsaku į ES pastangas rasti alternatyvių tiekėjų, bus nutįsęs daugiau nei 2 000 kilometrų per Juodąją jūrą, Bulgariją, Serbiją, Vengriją ir Slovėniją iki šiaurės rytų Italijos.
Daugelis analitikų ir diplomatų reiškė abejones, ar toks vamzdynas būtų rentabilus.
Be didelės statybų kainos, "South Stream" kyla didelių techninių iššūkių - jo 900 kilometrų ruožas bus po vandeniu, kai kur nusileisdamas į dviejų kilometrų gylį.
"Sprendimas investuoti buvo priimtas. Akcininkai mums nurodė imtis darbo, kad pirmasis vamzdynas būtų baigtas iki 2015-ųjų pabaigos, ir tai darbotvarkė, pagal kurią dirbame", - bendrovės "South Stream Transport" vadovas Marcelis Krameris (Marselis Krameris) sakė naujienų agentūrai "Reuters" viename iš kelių šią savaitę planuojamų interviu apie dujų sektorių Europoje.
"Tai tikrovė", - pažymėjo jis.
"South Stream" akcininkės yra Rusijos dujų eksporto monopolininkė "Gazprom", Prancūzijos energetikos milžinė EDF, Vokietijos bendro "Wintershall" ir Italijos susivienijimas ENI.
Šis projektas laikomas varžovu planuojamiems Europos dujotiekiams - "Nabucco West" ir Transadrijos vamzdynui (TAP) - kuriais tikimasi pumpuoti dujas iš didžiulio Šaz Denizo telkinio Azerbaidžane.
Iki birželio pabaigos Šaz Denizo operatoriai, kaip tikimasi, pasirinks "Nabucco" arba TAP, įgyvendinant antrąjį gavybos etapą tame telkinyje - kaip manoma, 2018 arba 2019 metais. Tikimasi, kad pagal šį projektą kasmet bus pumpuojama po 16 mlrd. kubinių metrų dujų, iš kurių 10 mlrd. turėtų tekti Europai, o 6 mlrd. - Turkijai.
Pasak M.Kramerio, "South Stream" dujas turėtų pradėti pumpuoti gerokai anksčiau, pridūręs, kad bendrovė baigia suderinti projekto finansavimo planus iki šių metų antros pusės arba 2014-ųjų pradžios.
Jis sakė, kad "South Stream" projekte dalyvaus tikriausiai daugiau nei 20 partnerių, tarp kurių yra ir bankai ir kredito bei eksporto agentūros.
Rusija jau nutiesė dujotiekį "Nord Stream" (Šiaurės srautas), kurio dauguma akcijų priklauso "Gazprom" ir kuriuo dujos pumpuojamos į Vokietiją, aplenkiant tranzito šalis Rytų Europoje.
2009 metų pradžioje, kilus ginčui dėl kainų su Ukraina, Rusija nutraukė tiekimą per šią šalį einančiais dujų vamzdynais, smarkiai sutrikdydama apsirūpinimą energetikos ištekliais kai kuriose ES šalyse. Rusija tiekia apie ketvirtadalį Bendrijoje suvartojamų gamtinių dujų, kurių daugiau nei 60 proc. pumpuojama per Ukrainą.
Po šio incidento Europoje padidėjo nerimas dėl per didelės priklausomybės nuo Rusijos dujų, o ES šiuo metu intensyviai stengiasi tą priklausomybę mažinti.