Rusijos dienraštis "The Moscow Times" nurodo, jog, pasak šią savaitę paskelbto tyrimo, šalies namų ūkiai informacinėms technologijoms vidutiniškai teskiria po 4 JAV dolerius, bendrovės beveik nesinaudoja elektroniniu paštu, o Rusijos Vyriausybės pastangos skatinti sektoriaus plėtrą yra gana nesėkmingos.
Dėl šių ir kitų veiksnių Pasaulio ekonomikos forumo kasmetinėje 2002-2003 metų informacinių technologijų ataskaitoje Rusija nusmuko iš 61-os į 69-ą vietą tarp 82 tyrimo metu stebėtų šalių.
Ataskaitos autoriai apibrėžia sąrašo kriterijus šalių pasirengimu dalyvauti ir pasipelnyti iš informacinių ir ryšių technologijų. Kadangi ne visos valstybės galėjo pateikti patikimus duomenis, tyrimo metu stebėtos tik 82 šalys.
Rusija pasirodė gana prastai, palyginti su kitomis buvusiomis socialistinėmis valstybėmis, nusileisdama Latvijai, Lietuvai, Estijai, Čekijai, Vengrijai, Slovėnijai, Lenkijai ir Bulgarijai. Tarp stebėtų buvusio socialistinio bloko valstybių Rusija tepirmavo prieš Ukrainą ir Rumuniją.
Pasaulio ekonomikos forumo sąrašo viršuje atsidūrė Suomija, o po jos sekė Jungtinės Valstijos ir Singapūras. Tyrimo autoriai vertino šalis vadovaudamiesi trijų grupių - aplinkos, pasirengimo ir naudojimo - 64 kriterijais.
Politinės ir rinkos priežiūros aplinkos bei infrastruktūros požiūriu Rusija atsidūrė 68-oje vietoje. Tuo tarpu pagal atvirumą naujoms technologijoms ir jų naudojimą šalis atitinkamai tenkinosi 60-ąja ir 78-ąja pozicijomis.
Tyrime teigiama, jog Rusijoje labai maža rizikos kapitalo pasiūla, o konkurencija telekomunikacijų rinkoje gana vangi. Šalis į informacines ir ryšių technologijas teinvestuoja 3,7 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), palyginti su Naujojoje Zelandijoje šiam tikslui skiriamais 13,6 proc. BVP. Pastaroji šalis pagal investicijų dalį pirmauja tarp visų stebėtų valstybių.
Rusija užėmė gana neblogą 29-ąją vietą pagal kvalifikuotų mokslininkų ir inžinierių skaičių, tačiau tyrime šalies įstatymų leidėjai kritikuoti dėl nepakankamo dėmesio informacinių technologijų verslui.
Ataskaita atkreipia dėmesį ir į Rusijoje prastą fizinės infrastruktūros būklę. 1 tūkst. šalies gyventojų tenka tik 218 telefono linijų, o ryšį norintiems įsivesti rusams tenka penkerius metus laukti eilėje. Tuo tarpu Liuksemburge 1 tūkst. gyventojų naudojasi 750 telefono linijų, o 22 stebėtose šalyse nėra jokių eilių norintiems įsivesti ryšį.
Pasaulio ekonomikos forumas pažymi, kad Rusijoje stinga kokybiškų ir sparčių interneto ryšio paslaugų bei jų centrų viešose vietose. Vis dėlto rusai gali džiaugtis gana mažomis, palyginti su BVP, vietinių pokalbių kainomis, skambinant mobiliaisiais ir fiksuotojo ryšio telefonais.
Ataskaitoje teigiama, kad 100 Rusijos gyventojų vidutiniškai tenka tik 4 interneto paskyros.Pagal namų ūkio išlaidas informacinėms technologijoms - 4 dolerius per mėnesį - Rusija atsidūrė pačioje lentelės pabaigoje. Palyginimui, Jungtinėse Valstijose šio mėnesio išlaidos siekia 53 dolerius.
Tiesa, tyrimas šiek tiek prasilenkia su tikrove, remdamasis 2000 metų Pasaulio banko ir Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) duomenimis bei teigdamas, kad 1 tūkst. rusų tenka tik 22 mobilieji telefonai.
Maskvoje veikiančių "ACM Consulting" ir "J'son & Partner" skaičiavimais, praėjusių metų pabaigoje mobiliojo ryšio skverbtis Rusijoje sudarė 12 proc. "J'son & Partners" atstovas taip pat pridūrė, kad 2 proc. rusų naudojasi plačiajuosčiu ryšiu.
Viena iš Pasaulio ekonomikos forumo tyrimo bendraautorių Fiona Paua pripažino, kad ataskaitai kenkė pasenę duomenys: "Deja, tokie rodikliai, kaip mobiliojo ryšio skverbtis ir įkainiai, yra tokie dinamiški, kad juos sunku laiku užfiksuoti įprastiniu būdu".
ELTA