Bet koks su jo vardu siejamas kasdienis įvykis – apsilankymas koncerte, sporto salės atidarymas ar išvyka į gamyklą – plačiai nušviečiamas per valstybinius TV kanalus. Rusijos sąlygomis tai reiškia tik viena: Putino įpėdiniu ruošiamas „misteris Nuožmusis“, tvirtina britų dienraštis „The Telegraph“.
Ivanovo mašinų gamykla – sunykęs sovietinių laikų gigantas – anuomet buvo laikomas socializmo efektyvumo pavyzdžiu, pasakoja dienraštis. Iki šiol ant purvinos jo sienos kabo darbų saugos plakatas. Visa eilė išblukusių paveikslėlių aiškina darbininkams, kaip elgtis NATO branduolinės atakos atveju: užsidėti dujokaukes, skubėti link artimiausios slėptuvės, pasiųsti raitus pasiuntinius atokių kaimų gyventojams perspėti.
Pirmasis Rusijos vicepremjeras Sergejus Ivanovas, lankydamasis šioje gamykloje Ivanove – niūriame mieste už 350 kilometrų į šiaurę nuo Maskvos – galbūt nematė šio plakato. Tačiau išvydęs jį ko gero būtų jam pritaręs, teigia dienraštis.
Kaip ir prezidentas Vladimiras Putinas, Ivanovas anksčiau buvo KGB šnipas, todėl nejaučia prielankumo NATO. Jo manymu Šiaurės Atlanto aljansas apgavo Maskvą, nes pasinaudojęs šaltojo karo pabaiga įvedė savo kariuomenę į Rytų Europą ir apsupo Rusiją.
Dažna jo Vakarams adresuojama kritika ir neseniai nuskambėjęs grasinimas dislokuoti branduolines raketas Kaliningrado srityje – su ES besiribojančiame Rusijos anklave prie Baltijos pakrantės – kelia vis didesnį tarptautinės bendrijos susirūpinimą, teigia „The Telegraph“.
Pasak dienraščio, dėl tokios priešiškos S. Ivanovo pozicijos vienas Vakarų diplomatas praminė jį „misteriu Nuožmiuoju“. Vakarai būgštauja, kad „misteris Nuožmusis“ iš visko sprendžiant gali tapti dar karingesniu Putino įpėdiniu – kai (ir jeigu) šis pasitrauks iš šalies prezidento pareigų. Rusijos prezidento rinkimai numatyti kitų metų kovą. Kaip ir sovietiniais laikais, nesant rimtos opozicijos rinkimų diena turėtų būti nuobodi ir beprasmiška, rašo „The Telegraph“.
Dviem žmonėms, be Kremliaus pritarimo nusprendusiems dalyvauti Rusijos vadovo rinkimuose, netikėtai buvo iškeltos baudžiamosios bylos, ir rinkimų dieną jie gali praleisti kalėjime.
Dėl milžiniško savo populiarumo ir griežtos TV kontrolės Putinas gali savo įpėdiniu gali pasirinkti bet ką, ir tas žmogus rinkimuose neabejotinai nugalės, tvirtina dienraštis.
Kol kas Rusijos prezidentas, kuriam konstitucija draudžia siekti trečiosios kadencijos, viešai neįvardijo savo įpėdinio. Tačiau tarp galimų kandidatų (dauguma iš jų – Sankt Peterburgo administracijoje dirbę Putino bendražygiai) favoritu dabar laikomas Ivanovas. Bet koks su juo siejamas kasdienis įvykis – apsilankymas koncerte, sporto salės atidarymas ar išvyka į gamyklą – plačiai nušviečiamas per valstybinius TV kanalus, o tai rimtai stiprina jo reitingus. Turint galvoje tai, kad įvykius, kuriuos reikia nušviesti, TV naujienų tarnyboms nurodo Kremlius, komentatoriai mano, jog toks dėmesys reiškia tik viena: Ivanovas ruošiamas į Rusijos prezidentus.
Pasak dienraščio, pats S. Ivanovas tvirtina neturįs prezidentinių ambicijų. Tačiau tokie vizitai, kaip apsilankymas Ivanovo miesto gamykloje, labai panašūs į jo paties rinkiminę kampaniją.
Kaip ir Putinas, sykį rinkiminės kampanijos vykdymą palyginęs su prekyba „Tampax“ tamponais, Ivanovas nelinkęs džiaugsmingai spausti rankas ar bendrauti su žmonėmis gatvėse – Vakaruose tai laikoma privalomais rinkimų varžybų atributais.
Ivanovas išklausė paklusnių gamyklos darbininkų aplodismentų, tačiau per trumpą pokalbį su vienu iš jų jautėsi nejaukiai, nors bandė tai nuslėpti įsikišęs ranką į kišenę ir vaidindamas nerūpestingą, pasakoja dienraštis. Nesunku suprasti, kuo Putiną patraukė jo vicepremjeras: abu jie viešumoje susikaustę ir kur kas geriau jaučiasi kamerinėje aplinkoje. Panašios ir jų biografijos.
Jie susipažino 1977 m. KGB karininkų rengimo kursuose. Tuo metu, kai Putinas dirbo Drezdene, Ivanovas buvo išsiųstas už „geležinės uždangos“. Jis tarnavo Kenijoje, Suomijoje ir, kalbama, Londone, iš kurio, kai kurių šaltinių teigimu, buvo išsiųstas 1985 m.
1998 m. pradėjęs vadovauti KGB įpėdinei FSB, Putinas paskyrė Ivanovą savo pavaduotoju.
Ivanovas – didelis Johno le Carre knygų gerbėjas, gerai moka angliškai, tačiau daugeliu atžvilgių yra ne mažiau paslaptingas už tą, kurio vietą gali užimti, teigia „The Telegraph“. Tačiau atrodo, kad Putinas vis dėlto tiki jo ištikimybe, o šis bruožas gali turėti lemiamos reikšmės tuo atveju, jei, kaip mano daugelis, dabartinis prezidentas nori išsaugoti savo įtaką pasitraukęs iš pareigų.
Analitikų manymu Vakarams vis priešiškesnė Putino pozicija taip pat didina Ivanovo šansus.
Jo pagrindinis konkurentas, kiek liberalesnis Dmitrijus Medvedevas, taip pat einantis vicepremjero pareigas, Putinui ėmus daryti vieną už kitą kategoriškesnius pareiškimus per šalies televiziją pradėtas rodyti mažiau.
Per kelis praėjusius mėnesius Putinas palygino JAV su Trečiuoju reichu, apkaltino D. Britaniją neokolonializmu ir pagrasino nutaikyti branduolines raketas į Europą. Jei Kremlius ketina ir toliau tęsti konfrontaciją su Vakarais, atrodo, kad Ivanovas tam tiks kuo puikiausiai, tvirtina „The Telegraph“: