• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą per 17 metų Rusija Antrojo pasaulinio karo pergalę prieš nacistinę Vokietiją švęs demonstruodama savo sunkiąją karinę techniką, skelbia „Radio Free Europe“.

REKLAMA
REKLAMA

Raudonąja aikšte riedės ištisa tankų bei raketų procesija. Bus demonstruojamos ir naujoji tarpkontinentinė balistinė raketa „Topol-M“, ir priešraketinės gynybos sistema S-300, kurią Rusija parduoda Iranui. Virš galvų skraidys daugiau nei 30 karinių lėktuvų bei sraigtasparnių.

REKLAMA

„Tai nėra žvanginimas ginklais“ – per paskutinį ministrų kabineto susitikimą, kuriam pirmininkavo, pareiškė kadenciją baigiantis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. „Mes nieko negąsdiname ir nesiekiame nieko primesti. Mes visko turime pakankamai. Tačiau tai yra mūsų augančios gynybinės galios demonstracija. Mes esame pajėgūs ginti savo žmones, savo piliečius, savo valstybę, savo gausius turtus“ – gegužės 5 dieną kalbėjo V. Putinas.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto toks paradas neišvengiamai grąžina valstybę į sovietines dienas, kai milijonai žmonių prie televizorių ekranų tiesiogiai stebėdavo, kaip Sovietų Sąjunga didžiuojasi savo karine galybe. Be to, paradas rengiamas šaliai esant ant istorinio politinio perėjimo slenksčio, kai vis dar galingas ir populiarus V. Putinas užleidžia vietą savo įpėdiniui ir naujuoju prezidentu išrinktam Dmitrijui Medvedevui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos politikos analitikas Dmitrijus Oreškinas teigia, kad Pergalės dienos paradas yra tik požymis, demonstruojantis, kaip V. Putinas šalyje siekė atgaivinti sovietinės imperijos buvusią didybę. „Jis davė laisvę sovietinei svajonei. Milžiniški skaičiai žmonių, kurie buvo užauginti remiantis karine tradicija ir kurie pasaulį supranta tik kaip Vakarų bandymą juos pavergti, turi kankinantį jausmą, kad Rusijai trūksta tankų. Tad kodėl jiems tų tankų neparodyti? Kodėl nepravažiuoti jais Raudonosios aikštės? Leiskime jiems žiūrėti, leiskime pralieti keletą ašarų ir nusiraminti“ – teigia analitikas.

REKLAMA

Už Maskvos Rusijos kariuomenė sukonstravo visišką žymiausios Maskvos aikštės kopiją, kad kariai joje galėtų ruoštis paradui. Valstybinė televizija buvo užpildyta vaizdais, rodančiais tankus bei kitą karinę techniką riedant per pagrindines miesto gatves.

Pagrindiniame parade turėtų dalyvauti daugiau nei 8 tūkst. karių, kurie vilkės puošnias naujas uniformas, kurias sukūrė geriausias Rusijos dizaineris ir kurias asmeniškai palaimino pats V. Putinas. Uniformose matyti tiek sovietinės, tiek imperinės Rusijos praeities motyvų.

REKLAMA

Iš posto besitraukiantis prezidentas, kuris Sovietų Sąjungos griūtį įvardijo didžiausia XX amžiaus katastrofa, neslepia savo meilės sovietinei erai. Buvęs KGB karininkas V. Putinas Rusijai grąžino sovietinį himną, o raudoną vėliavą vėl padarė oficialiu Rusijos kariniu simboliu. 2005 metais Maskvos valdžiai jis leido pastatyti statulą Feliksui Dzeržinskiui, kuris sukūrė KGB pirmtakę ČK.



Vizualinė atmintis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir V. Putinas, dauguma Rusija gyventojų taip ir neatsikratė savo nostalgijos sovietiniams laikams. Dabar labai populiarūs yra internetiniai adresai, besibaigiantys galūne „.su“. Nuo šių metų pradžios Sovietų Sąjungą simbolizuojančio domeno registracijų skaičius išaugo net 45 proc. Taip pat kalbama ir apie tai, kad 1980 metų Maskvos olimpinių žaidynių simbolis meškiukas Miša bus paskelbtas ir 2014 metų Sočio žiemos olimpiados simboliu.

REKLAMA

Rusai bei Rusijos valdžia su nostalgija sovietiniams laikams flirtavo nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo, kai ekonominis bei politinis chaosas sudavė milžinišką smūgį Rusijos savigarbai. Tačiau Levados studijų centro sociologas Borisas Dubinas teigia, kad dabar vykstantis sovietinės praeities atgaivinimas yra beprecedentis.

REKLAMA

„Ši tendencija konsolidavosi per dvi V. Putino kadencijas. Visi šie simboliai reiškia, kad tiek valstybės lyderiai, tiek gyventojai mielai grįžta į sovietinių laikų glėbį. Tokia politika nebuvo charakteringa nei B. Jelcino laikams, nei didžiąja dalimi ir Michailo Gorbačiovo Pertvarkos laikotarpiui“ – teigia analitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, analitikai pastebi, kad V. Putinas ir jo bendrai nesiekia atgaivinti visų sovietinės eros aspektų. Tačiau, jų teigimu, Kremlius po Sovietų Sąjungos žlugimo atsiradusį ideologinį vakuumą bando užpildyti tuo, ką laiko pačiais atmintiniausiais šalies istorijos puslapiais. Sovietų Sąjunga net ir su visais žiauriausiais savo istorijos epizodais turi daug gerbėjų šiandieninėje Rusijoje.

REKLAMA

Vienas tokių gerbėjų yra pensininkas Azirkanas Pašajevas, kuris prieš 3 metus Dagestano sostinėje Machačkaloje atvėrė muziejų Josifui Stalinui atminti. A. Pašajevas, kuris didžiuojasi savo panašumu į sovietų diktatorių, teigia, kad muziejus pritraukia didelius turistų srautus. „Kad ir kokios klaidos buvo padarytos, tai yra mūsų istorija. Mes neturime pamiršti savo istorijos ir turime jos mokyti jaunąją kartą. Mokytojai ateina čia su mokiniais. Mes švenčiame gimtadienius. Per Stalino metines aš pakviečiu nuo 40 iki 50 veteranų ir surengiu jiems memorialinę ceremoniją“ – teigia muziejaus savininkas.

REKLAMA

Tik 70 metų

Pačioje Maskvoje sovietiniai suvenyrai taip pat vis dar yra itin populiarūs. Žymiausios pėsčiųjų gatvės Arbato prekeiviai teigia, kad turistai daugiausiai perka matrioškas, ant šaldytuvų lipdomus magnetus su V. Putino atvaizdu ar degtinės butelius, kurie savo forma primena Kalašnikovo automatą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ir patys rusai dažnai perka padėvėtas sovietines kameras, žiūronus, plakatus, senus laikrodžius. 42 metų kolekcininkas Vadimas neseniai įsigijo 3 metalinius stiklinių stovus, kurie buvo kasdienybė sovietiniuose traukiniuose. Iš į šiuos stovus įstatytų stiklinių keleiviai gurkšnodavo arbatą.

„Šis laikotarpis nesitęsė labai ilgai, tik 70 metų ir per tuos metus buvo pasiekta labai daug. Tačiau, nelaimei, ši epocha jau baigėsi. Vos keli daiktai yra likę iš tų laikų, todėl tai ir yra taip įdomu. Negana to, juk aš praleidau savo vaikystę bei jaunystę šioje epochoje“ – teigia Vadimas.

Tačiau, nors dauguma nostalgiją sovietiniams laikams jaučiančių rusų su pasididžiavimu stebės gegužės 9 dienos paradą, nemaža dalis piliečių keikia V. Putiną už tai, kad šis Rusiją pavertė Sovietų Sąjungos imitacija.

V. Putinas atstatė ir kai kuriuos carinės Rusijos simbolius. 1998 metais Sankt Peterburgo šv. Petro ir Pauliaus katedroje buvo palaidoti paskutiniojo Rusijos caro Nikolajaus II ir jo šeimos palaikai. Po kelių metų Rusijos ortodoksų bažnyčia juos paskelbė šventaisiais.

V. Putinas taip pat rėmė ir iškilmingus imperatorės Marijos Fiodorovnos bei caro generolo Antono Denikino perlaidojimus. Abu šie veikėjai buvo priversti palikti Rusiją bėgdami nuo bolševikinės revoliucijos. V. Putino populiarumas atspindi daugelio Rusijos gyventojų nostalgiją tiems laikams, kai Rusija didžiavosi savo išskirtine galia.

REKLAMA

Tačiau, kaip teigia B. Dubinas, prievartinės carinių bei sovietinių simbolių sutuokimas ne tik yra absurdiškas, bet dar ir žalingas. „Šitie dalykai negali būti nekenksmingi. Nėra abejonės, kad šitie simboliai, ši retorika yra nukreipta prieš modernizaciją. Rusijos potencialas modernizacijai ir reformų troškimas jau dabar yra itin mažas. Didžioji dauguma gyventojų dabar yra įsitikinę, kad niekas nesikeičia ir niekas neturi keistis“ – teigia analitikas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų