Po konflikto Gruzijoje itin paaštrėjus Rusijos ir Vakarų valstybių santykiams, pastarųjų piliečiai šioje šalyje jau laikomi priešais. Tuo galėjo įsitikinti praėjusią savaitę vykusiose tarptautinėse išsiliejusios naftos likvidavimo pratybose dalyvavę klaipėdiečiai.
Tad jeigu Kaliningrado srityje iš tikrųjų išsilietų į jūrą nafta, norint išsiųsti jiems į pagalbą Lietuvos laivą „Šakiai“, ko gero,reikėtų keisti įgulą. Toji, kuri neseniai dalyvavo Rusijos vandenyse vykusiose pratybose, sako buvusi sutikta kaip priešė ir nebenorinti ten grįžti.
("Vakarų ekspreso" nuotr.)
Griežčiau nei sovietmečiu
Nuo 1989 metų kasmet vis kitos prie HELCOM konvencijos prisijungusios šalies vandenyse vyksta tarptautinės išsiliejusios naftos likvidavimo pratybos „Balex delta“. Tikslas - kontroliuoti, kaip HELCOM šalys yra pasirengusios derinti veiksmus šalinant išsiliejusią naftą jūroje.
Šiemet rugpjūčio 25-29 d. tokios pratybos buvo surengtos Baltijos jūroje prie Kaliningrado. Jose dalyvavo kur kas mažiau laivų nei kitose pratybose - tik 13 laivų iš Danijos, Suomijos, Lenkijos, Švedijos, Rusijos ir Lietuvos. Paprastai tokiose pratybose dalyvauja apie 26 laivai, 3-4 sraigtasparniai, du lėktuvai. Šiemet nedalyvavo nei Vokietijos, nei Estijos, nei Latvijos laivai.
Pratybas organizavusi Rusijos paieškos ir gelbėjimo bei kontrolės su jūros tarša federalinė jūrų ir upių transposto agentūra ėmėsi tokių atsargumo priemonių, kokių net sovietų laikais nebūdavo. Tad per pratybų aptarimą rusai sulaukė užsieniečių klausimo: „Kodėl jūs mus užrakinote laivuose?“
Klaipėdos valstybino jūrų uosto direkcijos paieškos ir gelbėjimo laivas „Šakiai“ tokiose pratybose dalyvavo jau 9 kartą. Slogiais savo įspūdžiais dalijosi šokiruoti įgulos nariai, nenorėję skelbti savo pavardžių. Jau pirmą dieną lietuvaičiai norėję apsisukti ir plaukti namo, bet sava valdžia Klaipėdoje liepė kentėti.
Demonstravo jėgą
Pratybų dalyvius visų pirma šokiravo grubus jėgos demonstravimas - į taikius laivus buvo atsuktos patrankos, praplaukiant buvo atidarinėjamos raketinės šachtos ir t. t. Pratybų dalyviams 1,5 jūrmylės atstumu nuo kranto išsirikiavus į eilę ir ruošiantis plaukti Kaliningrado kanalu Baltijsko link, lėtai išplaukė didžiulis rusų karinis laivas, primenantis amerikiečių fregatą. Per pačias pratybas jų rajone budėjo ne tik pasieniečių, bet ir kariniai laivai. Ir namo išplaukiančius svečius išlydėjo du kariniai rusų laivai.
Tik prisišvartavus į „Šakius“ atėjo 4 rusų pasieniečiai. Dokumentų tikrinimas truko daugiau kaip valandą. Specialios paskirties laivui buvo taikomi visi reikalavimai kaip komerciniam. Ankstesnėse pratybose tokių stebuklų nebūdavo, pasieniečiai nebent paprašydavo įgulos sąrašo.
Rusai pareikalavo laive esančių maisto produktų sąrašo, teko jį sudaryti perrašant produktus iš parduotuvės čekio. Laivo kokas juokavo: „Turiu 2 kilogramus miltų, ar sversim?“ Nesvėrė, patikėjo.
Paskui reikėjo sudaryti laive esančių mobiliųjų telefonų, nešiojamųjų kompiuterių sąrašą. Į klausimą, kam to reikia, buvo atsakyta: „Taip reikia.“ Tikrintojai bandė išsiaiškinti, ar laive nėra kariškių. Į saloną, kuriame įsitaisė 4 rusų pasieniečiai ir 2 muitininkai, įgulos nariai buvo kviečiami po vieną ir turėjo vykdyti komandas: „Stok tiesiai“, „Žiūrėk į mane“, „Laisvas“, „Kitas“.
Suprantama, Lietuvos jūrininkai, atpratę nuo tokių dalykų, pyko. Jaunesni, gimę 1986-1988 metais, apskritai nesuprato, kas vyksta - elgiamasi tarsi su kokiais priešais. O juk pagal pratybų scenarijų jie atplaukė rusams į pagalbą.