Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus sako, kad visgi tinkamai fiziškai nepasiruošus ir šaltuoju laikotarpiu nesportavus, bėgiojimas gali tapti pavojingas sveikatai.
„Pulti bėgioti atšilus orams, kada organizmas tam nepasiruošęs – prasta mintis. Bėgimas yra veikla, tinkanti vidutinio ir aukštesnio fizinio pasirengimo žmogui. Taigi, jei organizmas anksčiau didžiąją laiko dalį prasėdėjo kėdėje ir širdis dirbo nepakankamai intensyviai, nerekomenduočiau bėgiojimo“, – sako Kęstutis Linkus.
Kaip pradėti bėgioti?
Sporto medicinos gydytojas pasakoja, kad be pasiruošimo pradėjus bėgioti taip pat itin padidėja ir traumų rizika. Sėdinčio žmogaus stabilizaciniai gilieji raumenys, jei nevystomi papildomai, dažnai yra nepakankamai aktyvūs, tad, pradėjus bėgioti, didėja lėtinių perkrovos traumų rizika (kelio skausmai, juosmens skausmai, Achilo sausgyslių uždegimai ir pan.). Moterims ypatingai tai aktualu dėl anatominių ypatimų, pvz. platesnio dubens.
„Vieną, du mėnesius organizmas dar gali toleruoti tokias bėgiojimo išdaigas, tačiau vieną dieną organizmas pasiunčia aiškų signalą žmogui - skausmą, kad jam nepatinka perkrovos ir būtina ruošti kūną bėgimui ir daryti profilaktiką.“, – nurodo Kęstutis Linkus.
Pasak specialisto, norint pradėti bėgioti ilgesnes distancijas, būtinas kūno paruošimas- specifinės treniruotės juosmens raumenų stiprinimui, sėdmenių stiprinimui, lankstumo ir stabilumo gerinimui. Jis rekomenduoja pasinaudoti profesionalių trenerių pagalba. Dabar yra daug bėgimo klubų, tad verta dalyvauti ir bendruomeninėje veikloje.
„Jei žmogus visai nesportavo per žiemą, rekomenduočiau pirmiausia pradėti nuo ėjimo: reguliariai kasdien išeiti valandą pasivaikščioti palaikant intensyvų tempą. 30-60 min jau užtenka. Vėliau galima įterpti 30 sekundžių bėgimo intervalus ir taip palaipsniui didinti krūvį. Vaiktant rekomenduoju rankose nelaikyti jokių daiktų, kad galėtumėte eiti plačiu žingsniu ir laisvai mosuoti rankomi. Net susikabinimų rankomis nerekomenduoju“, – pataria pašnekovas.
Jau sportuojantiems žmonėms sporto medicinos gydytojas rekomenduoja laikytis teisingos treniruotės struktūros: apšilimas, pagrindinė treniruotė ir atvėsimas. Prieš bėgiojant labai svarbus apšilimas, Stabilizacinių raumenų aktyvacijos bei raumenų tempimo pratimai. Pabaigoje taip pat nepamirškite tempimo pratimų.
Atstumai ir danga
Trenerė, profesionali lengvaatletė Asta Daukšaitė sako, kad pradėjus bėgioti svarbu savęs neįsprausti į rėmus ir neužsibrėžti privalomo nubėgti atstumo.
„Galbūt tą dieną blogai išsimiegojote, buvo sunki darbo diena ir užsibrėžiant per didelius tikslus vėliau tai gali pakenkti organizmui. Kiekvieną kartą turime klausytis savo kūno ir jis pats pasakys, kiek šiandieną galime nubėgti. Be abejo, ilgainiui treniruojantis ištvermė padidės ir galėsite nubėgti vis ilgesnius atstumus“, – kalba lengvaatletė.
Taip pat pradėjus bėgioti svarbu pasirikti vietą bei dangą. Anot trenerės, nemažai žmonių galime pastebėti bėgiojančių miesto centre, tačiau oro užterštumas dabar visur itin padidėjęs, aplinka apnuodyta pesticidais, todėl pašnekovė siūlo rinktis ramesnes vietas, su daugiau žalumos ir grynu oru.
„Bėgiojant svarbu vengti kietos dangos, pavyzdžiui, asfalto ir rinktis natūralesnį paviršių. Jei pasirinkimo nėra, bėgiodami ant kietos dangos turime tai kompensuoti tinkama avalyne –bėgimui skirtais bateliai“, – rekomenduoja Asta Daukšaitė.